Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Popínavá jahoda: Krásna a zároveň chutná ozdoba záhrady

Popínavá jahoda je obľúbený druh jahody so sladkými šťavnatými plodmi. Hlavne rodiny s malými deťmi a penzistami dokážu oceniť jej výhody. Jednoduché pestovanie a zber očarí každého. Stačí ich zasadiť do kvetináča, postaviť na slnečné stanovisko a pravidelne zalievať. Úroda na seba nenechá dlho čakať. Ešte je dôležité, aby mali jahody oporu a mali sa po čom ťahať. Vhodné je pletivo, ale šikovná gazdinka si určite dokáže z prútia vyrobiť kužeľ, po ktorom sa jahôdky budú môcť ťahať. Popínavú jahodu si môžete zasadiť aj do závesnej nádoby, ak vám to takto vyhovuje viac. Výhony necháte jednoducho visieť.

 

Praktickosť, krása, úžitok

Popínavé rastliny sú veľmi praktické a dekoratívne. Nezaberú veľa miesta, potešia svojim vzhľadom a poskytnú aj úrodu. Napríklad popínavé jahody majú naraz kvety aj plody. Deti si môžu každý deň naoberať za hrsť plodov a ďobkať ich z rúčky.

 

Ako sa jahody pestujú?

Najdôležitejšie sú silné, kvalitné, zdravé sadenice a kvalitný substrát. Veľmi dôležité je, aby bola nádoba, v ktorej budeme pestovať sadenice, väčšia ako 20 litrov. Na dne hrantíka musia byť otvory, aby mohla odtekať nadbytočná voda. Na spodok nádoby nasypeme ako drenáž asi 5 cm štrku. Na to dáme netkanú textíliu, aby sme zabránili zmiešaniu štrku a pôdy. Na takto pripravenú vrstvu nasypeme  zmes kvalitnej záhradnej zeme a rašeliny (pomer 1:1). Zakúpené jahody, sadenice v rašelinových baloch ponoríme do vody. Potom vsadíme do črepníka. Mierne pritlačíme a zasypeme zemou. Je dôležité dbať na to, aby listové srdiečko rastliny bolo nad zemou. Substrát nedávame až po okraj črepníka, aby sa nám lepšie zalievalo. Primerane zalejeme. Jahôdky podľa odrody dozrievajú cca od júna a sú stáleplodiace.

 

Zalievanie a hnojenie jahôd

Hnojiť jahody môžete univerzálnym hnojivom. Pozor, hnojíme však až štyri týždne po výsadbe. V lete potrebujú jahody bohatú zálievku, pozor na premokrenie. Prvé kvety z jahody odstránime. Tým posilníme rastlinku, aby sa nám dobre ujala a zabezpečíme do budúcna bohatšiu úrodu.

 

Jahody v zime

Aj v zime musíme jahody mierne zalievať. Dáme ich na chránené miesto a počas silných mrazov chránime nádoby rúnom.