Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Škodcovia jahôd

Škodcovia jahôd sú postrachom azda každého pestovateľa. Ochrana jahôd spočíva v rozlíšení príčiny, prípadne škodcu a aplikácie vhodného insekticídu. Mnohí z pestovateľov pripisujú spálené okraje listov jahôd práve rôznym druhom škodcov čo však v tomto prípade nie je reálna príčina poškodenia materskej rastliny. Jahoda má prirodzené plytký koreňový systém a aplikácia neúmerného množstva hnojiva v spojitosti s nedostatočnou zálievkou spôsobuje spálenie koreňov prejavujúce sa práve týmto štýlom. Ak spozorujeme nezvyčajné správanie sa jahôd už počas vegetačného obdobia základom je zistenie príčiny, bez ktorej nie je možné aktívne zničiť prejavy v podobe úbytku plodov.

 

Škodcovia jahôd: Kvetovka jahodová a Roztočík jahodový

Kvetovka jahodová je druh škodcu, ktorého môžeme vidieť voľným okom a často sa objavuje aj na iných druhoch drobného ovocia. Larvy tohto škodcu zasahujú do rastlín už počas samotného kvitnutia, kedy cicajú živiny priamo z nakusnutých stoniek. Kvetovka jahodová, alebo Authonomus Rubi, je druh spôsobujúci uschýnanie nie len jednotlivých výhonkov, ale vo väčšom množstve môžu spôsobiť aj úhyn danej rastliny. Účinnou ochranou proti tomuto škodcovi je aplikácia postreku už na začiatku vegetačného obdobia.

 

Roztočík jahodový, Tarsonemus Fragariae, je ďalším z druhov najčastejších parazitov jahôd. Príznaky nesie takmer rovnaké ako Kvetovka jahodová, avšak roztočík nie je viditeľný voľným okom. Jeho kompletné telo dosahuje veľkosť približne 0,3 mm. Z určitého pohľadu je nebezpečnejší než Kvetovka, pretože jeho rozmnožovanie prebieha rýchlo a v priebehu niekoľkých dní dokáže zamoriť celé jahodovisko. Na rozdiel od jahodovky sa objavuje zriedkavejšie. Roztočníkovi sa darí v zanedbaných jahodoviskách, vo vyššej burine a v celkovo zanedbaných podmienkach.

 

Postrek na jahody, ako sa brániť voči škodcom?

Postrek na jahody je jediným spôsobom ako sa zbaviť nežiaducich škodcov. Väčšina postrekov je aplikovaná počas vegetačného obdobia, keďže väčšina parazitov napáda puky a kvety jahôd. Aplikácia postreku môže prebiehať aj po zbere ovocia. Neodporúčame postrekovať počas konzumu jahôd pretože postreky obsahujú chemické látky dráždiace sliznice ľudského tela. Postrek na jahody by mal byť taktiež aplikovaný počas bezveterného počasia kedy sa vplyvom poveternostných podmienok neprenesie na rastliny v okolí.

 

Obaja títo škodcovia však nenapádajú len jahody, ale aj iné drobné ovocie, prípadne zeleninu. Ich likvidácia je preto v záujme úrody nie len jahôd, ale aj iných dopestovaných plodín.