Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

STARKL ŠPECIÁL: Mrazuvzdorné rastliny na balkón a terasu

Túžite po krásnom balkóne, ktorý sa bude zelenať i počas zimy? Na trhu je množstvo nádherných a nenáročných rastlín, ktoré nezahubí žiadny mráz. Poradíme vám s výberom aj starostlivosťou.

V našich podmienkach sú vonku schopné prezimovať mrazuvzdorné skalničky, vres a vresovec, paprade, okrasné trávy či zakrpatené formy stromčekov. Miernejšiu zimu môžu vonku zvládnuť aj mučenky, ibišteky, plamienky alebo mrazuvzdorný banánovník. Vždy však záleží na tom, v čom ich pestujeme a ako ich na zimu pripravíme.

Príprava na mrazy a starostlivosť

Ak chceme, aby balkónovky naozaj odolali aj silnej zime, musíme ich správne odizolovať od okolia. Dôležitá je tiež zimná starostlivosť v podobe zálievky.

Mrazuvzdorné nádoby a črepníky

Rastliny môžeme pestovať v akýchkoľvek nádobách, ktorých rozmery to umožňujú. Musia zodpovedať vzrastu rastliny, byť stabilné a pri celoročnom pobyte vonku aj mrazuvzdorné. 

Pretože nádoby premrznú ľahšie ako voľná pôda, na zimu ich budeme musieť izolovať proti mrazu. Menej odolné rastliny vyžadujú, aby sme nádoby omotali netkanou textíliou a naplnili ju slamou, suchým lístím či čečinou.

Treba mrazuvzdorné rastliny v zime polievať?

Substrát v nádobách vyschne oveľa ľahšie, než voľná pôda. Preto treba dbať na zálievku aj počas zimy. Vysušenie rastlín si netreba mýliť so zamrznutím, i keď môžu vyzerať podobne. Trvalky a kry z jesennej výsadby je nutné zalievať až do obdobia trvalého zamrznutia pôdy.

Treba rastliny v zime hnojiť?

Rastliny potrebujú hnojenie len v období rastu, teda od jari do jesene. V zime ich nehnojíme. Prvé hnojivo rastlinám doprajeme až v marci, a to v podobe roztoku viaczložkového hnojiva.

Postup sadenia mrazuvzdorných a vždyzelených rastlín

Na sadenie rastlín, ktoré na balkóne či terase pobudnú celoročne, budeme potrebovať dostatočne veľkú a odolnú nádobu. Osvedčili si najmä terakotové črepníky alebo pestovateľské nádoby z mrazuvzdorného plastu. Potrebná bude tiež drenážna vrstva a izolácia v podobe bublinkovej fólie.

Obdobie výsadby prispôsobíme konkrétnemu druhu rastliny. Sadenice mnohých drevín i odolné trvalky môžeme sadiť až do neskorej jesene. 

Pomôcky

  • terakotová nádoba
  • štrk alebo kamenná drvina
  • bublinková fólia
  • tkaná geotextília
  • záhradnícky substrát

Postup

  1. Terakotovú nádobu s otvorom vyplníme drenážnou vrstvou. Na spodok nádoby vložíme väčšie kusy kameňa alebo črepy, aby drobné kúsky neupchali odtokový otvor.
  2. Na vrch drenáže uložíme vrstvu bublinkovej fólie, ktorá dosiahne aj na strany nádoby. Tá sa vďaka vankúšikom vzduchu postará o tepelnú izoláciu koreňov. Aby sme zabezpečili odtok prebytočnej vody, nožnicami fóliu na dne nádoby poprepichujeme.
  3. Následne do nádoby uložíme geotextíliu. Tá zabezpečí, že substrát neupchá diery vo fólií.
  4. Nádobu naplníme substrátom asi do 1/3. Rastlinu vyberieme z plastového zakoreňovača a vložíme na vrstvu substrátu. Ten následne prisypeme až k okrajom nádoby a utlačíme.
  5. Na záver odstrihneme prebytočnú fóliu alebo textíliu a rastlinu výdatne zalejeme.

Mrazuvzdorné a vždyzelené rastliny na balkón a terasu

Nie všetky balkónové rastliny potrebujú letné horúčavy na to, aby boli krásne. Vždyzelené listnáče, ihličnany i popínavé rastliny dokážu zaujať počas zimných mesiacov, kedy väčšina rastlín odpočíva. 

Gaultéria

Gaultéria (Gaultheria) je dekoratívny vždyzelený drobný ker, ktorý kvitne v závere leta. V zime sa v plnej kráse objavia červené alebo biele bobuľky a listy sa sfarbia do purpurova. Listy neopadávajú.

Typ pôdy

Pri pestovaní gaultérii je dôležité kyslé pH pôdy, preto je vhodným doplnkom do vresovísk. Substrát pri výsadbe obohatíme rašelinou a kompostom.

Zálievka

Rastlina obľubuje vlhkú pôdu, ani počas zimy by nemala celkom preschnúť. Polievame v dni, kedy teploty vystúpia nad nulu. 

Skímia japonská

Skrímia patrí medzi stálozelené kríky nenáročné na starostlivosť. Rastie pomaly do výšky a šírky asi 1 – 1,5 m. Má krásne, tmavozelené mierne lesklé a aromatické listy. Na jeseň a v zime vytvára sýtočervené (prípadne žlté) kvetné púčiky, ktoré rozžiaria terasu v chladnom a sychravom období.

Typ pôdy

Skímia vyžaduje priepustné, vlhké a výživné pôdy s kyslým pH. Neznáša nástielku, povrch pôdy preto nechávame voľný. Nepoužívame mulčovaciu kôru ani piliny.

Zálievka

Skimia potrebuje dostatočnú pôdnu vlhkosť bez nadmerného premokrenia. Zavlažujeme ju len mäkkou vodou (bez obsahu vápnika).

Chryzantéma

Či už v záhone alebo v kvetináči, chryzantémy svojimi pestrými kvetmi skrášľujú záhrady celú jeseň. Zimný balkón či terasu skrášlia najmä v teplejších oblastiach. Hoci po zamrznutí stratia svoju krásu, dokážu prezimovať aj vonku.

Typ pôdy

Pre chryzantémy je nevyhnutná výživná a priepustná pôda. Počas chladných mesiacov je vhodná mulčovacia kôra alebo suché lístie, ktoré nahrnieme ku koreňom. Suché stonky zase ochráni prikrývka z čečiny.

Zálievka

Rastliny sú náročné na dostatok vlahy hlavne počas leta, v zime zálievku obmedzíme. Podľa potreby doprajeme menšiu dávku vody.

Rozchodník Sieboldov

Rozchodník je mrazuodolná trvalka, ktorú bežne pestujeme v skalkách a vresoviskách. Vytvára trsy poliehavých stoniek, ktoré budú prevísať z nádoby. Vytvára krásne strieborné listy s okrajmi sfarbenými do purpurova. Kvitne na jeseň. Suché súkvetia budú ozdobou záhrady aj počas zimy.

Typ pôdy

Pôdy vyžaduje suchšie, dobre priepustné, piesčité až kamenité.

Zálievka

Dospelé rastliny si nepotrpia na prílišnú zálievku. Vďaka dužinatým listom sú schopné si vodu veľmi dobre udržiavať.

Cypruštek tupolistý

Trpasličí, pomali rastúci ker, ktorý je vďaka svojej odolnosti a pomalému rastu ideálnym doplnkom každého balkóna. Ihličie je v lete svetlo zelené, v zime až do apríla nápadne žlté.

Typ pôdy

Najlepšie rastie v úrodných, dobre priepustných a mierne vlhkých pôdach.

Zálievka

Nedostatok vody je najväčším nepriateľom cypruštekov v zime aj v lete. V období sucha pravidelne a dobre zavlažujeme. Ak koreňový bal vyschne, rastlina zhodí všetko ihličie.

Vres a vresovec

Vresy a vresovce vonku prežijú aj tuhú zimu. Nízke a kompaktné kríky sú najkrajšie počas kvitnutia, kedy sú obsypané záplavou drobných kvetov. Vyniknú na súvislých plochách v záhradách, no darí sa im aj v pestovateľských nádobách. 

Typ pôdy

Ideálna pôda pre vresy a vresovce je zmes rašeliny alebo kompostovanej drevenej kôry, ornice a piesku. Použiť môžeme tiež substrát pre rododendrony.

Zálievka

Vresy patria k druhom náročnejším na vlahu. Je preto dôležité, aby sme ich pravidelne zalievali aj v zime.

Popínavé rastliny

Popínavé dreviny premenia vašu terasu či balkón na rozprávkovú džungľu. Vyberte si mrazuvzdorné druhy, ktoré vás svojou krásou potešia počas celého roka.

Pavinič

Pavinič sa využíva na zakrytie stien, plotov alebo zábradlí. Rýchlo vytvorí súvislé kolmé zelené porasty, v jeseni prefarbené na červeno. Počas zimy opadá, no spleť malých konárikov môže stále pôsobiť dekoratívne.

Typ pôdy

Nemá špeciálne nároky na pôdu. Rásť bude takmer kdekoľvek, avšak ideálna zemina je priepustná a výživná.

Zálievka

Znesie mokré aj vysychajúce pôdy. V zime zálievku obmedzíme, zvyčajne rastline postačí trocha roztopeného snehu.

Zemolez

Zemolez alebo kamčatská čučoriedka je krásna popínavá drevina nenáročná na pestovanie. Tvorí šťavnaté plody, ktoré chuťou pripomínajú čučoriedky. Veľa odrôd bolo vyšľachtených v Rusku a preto sú vhodné aj do chladnejších oblastí, neprekážajú im ani tuhé mrazy.

Typ pôdy

Vyhovuje mu bežná záhradná, hlinitopiesočnatá a výživná pôda. Nevhodná je extrémne ľahká, piesočnatá alebo ťažká ílovitá pôda.

Zálievka

Zvlášť v prvých rokoch po vysadení je dôležité pravidelné a výdatné zalievanie.

Brečtan popínavý

Brečtan popínavý je vždyzelená popínavá rastlina, ktorá sa vo voľnej prírode často „štverá” na stromy. V nádobách ho možno pestovať aj ako prevísajúcu rastlinu. Má krásne sýtozelené listy a hoci rastie pomalšie než pavinič, na zimu neopadáva. 

Typ pôdy

Brečtanu sa bude najlepšie dariť v priepustnej pôde, s neutrálnou až mierne zásaditou reakciou, no dokáže sa prispôsobiť aj kyslejším podmienkam. 

Zálievka

Staršie brečtany s dobre rozvinutou koreňovou sústavou sú pomerne odolné voči miernemu suchu. Naopak, rastlina neznáša premokrenie.