Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vres a jeho pestovanie - na čo si dať pozor?

Vres je vďačná dekoratívna rastlina, ktorá svojimi farebnými kvetmi môže zdobiť záhradu aj interiér. Treba mu však dopriať mu tú správnu starostlivosť počas celého roka. Poradíme vám, ako sa o vres postarať.

Nie je vres ako vres(ovec)

Vres a vresovec majú podobné mená i vzhľad, no nejde o rovnaké rastliny. Základný rozdiel medzi vresom a vresovcom je ten, že vres kvitne neskoro cez leto a na jeseň, no vresovce skoro na jar.

Vres (Calluna) môžeme vidieť na jesenných prechádzkach v horských oblastiach, kde tvorí nižšie „koberce” plné drobných kvietkov. Vresovce (Erica) patria do rovnakej čeľade vresovcovitých. Tieto vždyzelené kríky sú zvyčajne o niečo vyššie a kvitnú od januára až do mája. Oba druhy môžeme pestovať ako okrasné rastliny.

Ako pestovať vres?

Hoci sú si vresy a vresovce veľmi podobné, predsa len si každá rastlina vyžaduje inú starostlivosť. Vresy sú nenáročné rastliny odolné voči mrazom a ak im doprajete dostatok pozornosti, krásne zakvitnú vo vašej záhrade, spestria balkón či dokonca interiér.

Pôda

Vres má pomerne špecifické nároky na pôdu. Najlepší je kyslý substrát určený na vresovištné rastliny, teda substrát vhodný aj pre rododendrony, čučoriedky, brusnice a podobne. Pôda by mala byť dostatočne humózna, vresovisková, možnosťou je aj pestovanie na skalke.

Viac informácií o výbere substrátu nájdete v našom článku Ako vybrať substrát pre vaše rastliny.

Miesto

Vresy môžeme pestovať viacerými spôsobmi v závislosti od toho, kam chceme túto okrasnú rastlinu umiestniť. Vhodný je na pestovanie v záhone aj v rôznych nádobách. Stačí mu len dopriať správne stanovisko.

Vres a pestovanie na balkóne

Vres sa krásne vyníma v kvetináčoch na balkónoch a terasách. Miesto by malo byť dostatočne svetlé a chránené pred silným vetrom. Použijeme kyslý substrát a nezabudneme na drenáž v podobe perlitu či drobných kamienkov. V zime nádobu s vresmi obalíme jutovinou, prípade prenesieme dovnútra.

Vres a pestovanie v byte

Nádobu s vresom by sme mali umiestniť na miesto s dostatkom slnečných lúčov, najlepšie na svetlý parapet. Udržiavame stálu vlhkosť pôdy, aby rastlina nevyschla. Počas zimy zálievku znížime. Pravidelne prihnojujeme a ak je vzduch vo vnútri príliš suchý, môžeme vres kropiť aj na listy.

Vres a pestovanie v záhrade

Vres môžeme pestovať priamo na záhrade v blízkosti iných kyslomilných rastlín a ihličnanov. Nezabúdajte však na to, že vres nemá rád presádzanie ani okopávanie. Okolie rastlín je preto vhodné zamulčovať, najlepšie drvenou kôrou.

Svetlo

Zatiaľ čo vresovce potrebujú skôr tieň, vresom vyhovuje slnečné alebo polotienisté stanovisko. Rastlina potrebuje dostatok rozptýleného svetla pre plné kvitnutie. 

Polievanie

Vres obľubuje vyššiu vlhkosť, najmä na balkóne a v interiéri bude potrebná dostatočná zálievka. Voda by mala byť dažďová, mäkká alebo aspoň dobre odstáta. Vresy polievame aj počas zimy, v dňoch, kedy nemrzne.

Hnojenie

Kvitnúce vresy treba pravidelne prihnojovať, najlepšie každé 2 týždne. Používame špeciálne hnojivo určené priamo vresom alebo kyslomilným druhom, ako sú azalky a rododendrony. Najdôležitejšie je, aby hnojivo neobsahovalo vápnik. 

Ako strihať alebo rezať vres?

V priebehu kvitnutia pravidelne odstraňujeme suché kvetenstvo. Radikálny rez rastline doprajeme až po odkvitnutí (neskoro na jeseň). Vetvičky skrátime o dve tretiny, čím podporíme následné zahustenie. Raz za 3 až 4 roky urobíme omladzovací rez.

Rozmnožovanie vresu

Vres obyčajný možno rozmnožovať dvomi spôsobmi. Výber toho správneho záleží od toho, či chcete rozmnožiť rastlinu do kvetináčov, alebo v záhrade vytvoriť väčšie vresovisko z jedného koreňa.

Typické je zakoreňovanie odrezkov. Asi 20 cm stonky jednoducho zapichneme do pripraveného substrátu tak, aby nad zemou zostal iba jeden púčik. Opatrne rosíme a presadíme až po tom, čo sa odrezok dobre zakorení a začne rozpínať nad zemou.

Druhým spôsobom rozmnožovania vresu je tzv. potápanie výhonkov. Keďže vres je popínavá rastlina, výhonky môžeme ohýbať smerom do zeme a zasypať trochou pôdy. Bude trvať asi 1 až 2 roky, kým sa zakorenia. Vďaka tomuto postupu dosiahneme celistvý povrch záhrady obrastený vresmi.

Choroby a škodcovia vresu

Vres je pomerne odolný voči živočíšnym škodcom, no môžeme sa stretnúť s nepríjemnými vírusovými alebo hubovými infekciami. Rastliny najčastejšie napádajú pôdne huby Pythium ultimum, P. splendens, Fusarium avenaceum alebo F. culmorum. 

Príznaky si môžete všimnúť takmer okamžite. Infekcia vresu sa prejavuje černením vetvičiek a hnilobou koreňových vláskov. Na listoch zakorenených rastlín sa môžu objaviť hnedé škvrny. Konáriky môžu byť zakrivené a kvety meniť farbu. 

K infekcii dochádza predovšetkým pri veľkom kolísaní teploty a vysokej vlhkosti substrátu. Choré rastliny treba priebežne odstraňovať, inak sa huby rozšíria aj na ďalšie kríky. V počiatočných štádiách môžu byť účinné fungicídne prípravky. Ako prevencia sa osvedčili meďnaté postreky.

Vres obyčajný má liečivé účinky

Mnoho ľudí ani netuší, že vres obyčajný je mnohokrát súčasťou liečivých bylinných čajov. Priaznivo pôsobí na obličky, močové ústrojenstvo i prostatu. Má tiež silné protizápalové účinky a pomáha odvádzať tekutiny z tela. Čaj z vresu obyčajného taktiež upokojuje nervovú sústavu, zlepšuje spánok a pôsobí proti stresu. Na prípravu čaju používame sušenú kvetnatú vňať.