Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

STARKL TIP: Kolekcia 4 stĺpovitých bobuľovín

Bobuľoviny tvoria základ pestrej ovocnej záhrady. Vďaka priestorovej nenáročnosti môžeme bobuľoviny pestovať aj na menších pozemkoch či v črepníkoch. Okrem toho, že bobuľoviny počas svojho dozrievania nadobúdajú kyslú, sladkokyslú či sladkú chuť, markantný je aj podiel vitamínov, ktoré ich konzumáciou môžeme získať. Väčšina z bobuľovín si užíva slnečné stanovisko, priepustnú pôdu s obsahom rašeliny a pravidelnú zálievku. Starostlivosť o bobuľoviny nie je zložitá, dôležitosť kladieme na správny výber kultivaru. 

 

Za starostlivosť sa vám tieto ovocné kry poďakujú vo forme ovocia, ktoré obsahuje vitamíny ako napr. vitamín B, A, E ale aj fosfor, horčík, draslík či vápnik. Rovnako pomáhajú pri vyprázdňovaní či problémoch so zápalom močových ciest (brusnice). Na základe výsadby rôznych kultivarov si môžeme zabezpečiť úrodu bobuľovín počas celého leta až do neskorej jesene. Vďaka pravidelnému hnojeniu a prevencií proti voškám a iným parazitom, sa môžeme tešiť na kvalitnú a dobrú úrodu. 

 

Všeobecná starostlivosť o bobuľoviny 

Náročnosť pestovania bobuľovín závisí na tom, či daná rastlina pochádza zo subtropických, tropických oblastí, a teda vyžadujú aj značnú teplotu pre svoj rast. Ríbezle či černice môžeme nájsť aj vo voľnej prírode, hoci sa ich chuť a spôsob starostlivosti mení od moderných kultivarov. Tieto bobuľové rastliny prežijú aj veľmi tuhé mrazy a sú vhodné aj do vyššie položených horských miest. 

 

Výsadbu bobuľovín prevádzame najmä od marca do mája, a to v prípade, že očakávame aspoň minimálnu úrodu. Ak chceme aby sa rastlina dobre zakorenila a o rok nám dopriala viac úrody, môžeme bobuľovinu vysadiť v intervale od septembra do začiatku novembra.  

 

Väčšina bobulových rastlín sú samoopelivé. 

 

Starostlivosť o egreše

 

Egreše sú skvelým ovocím, ktoré môžeme zužitkovať rôznymi spôsobmi. Egreše môžeme jesť čerstvé, zamraziť, ale aj zavariť a vychutnať si ich počas zimných mesiacov. Pri výsadbe egrešov dbáme najmä na pôdu, ktorá by mala byť priepustná až piesočnatá. Staroba egrešov sa prejavuje postupným poklesom rodivosti, ktorú môžeme značne ovplyvniť pomocou rezov. Egreše režeme za účelom korigovania tvaru, ale aj presvetľovania koruny (v prípade, že sa jedná o stromčekový egreš). Vďaka rezu a pravidelnému hnojeniu zabezpečíme bohatú úrodu. 

 

Egreše, rovnako ako ríbezle, sú náchylné voči parazitom, a to najmä voškám. Už pri minimálnom podozrení aplikujeme postrek, ktorý je presne určený na ovocie a zeleninu (neaplikujeme agresívne a neoverené postreky, mohli by ublížiť zdraviu!). Ak je voškami napadnutá jedna rastlina je viac ako pravdepodobné, že v priebehu niekoľkých dní vošky napadnú aj ostatné kmienky. Vošky značne ovplyvňujú kvalitu úrody. 

 

Starostlivosť o ríbezle

 

Ríbezle, rovnako ako aj egreše, môžeme nájsť v rôznych prevedeniach, napr. stromčekové či vo forme kra. Stĺpovité bobuľové ovocie sa náramne hodí najmä na terasy bytových domov či do záhrad, v ktorých nedisponujeme dostatkom miesta. Ríbezle obľubujú priepustnú pôdu s dostatkom vlahy, ktorá pôsobí kladne na úrodu. Rôzne kultivary ríbezľov ponúkajú rôzne výhody, a to podľa toho, aké plány máme po zbere úrody. Obľúbeným kultivarom je ríbezľa ‘Rovada’, ktorá je známa veľkým výnosom úrody, a to až 15 kilogramov. 

 

Rovnako ako pri výsadbe egrešu, aj ríbezle umietňujeme na slnečné stanovisko, a to najlepšie do závetria. Hnojenie prevádzame najčastejšie začiatkom jari, výhodné je hnojenie v období marca, kedy môžeme aplikovať dlhodobé hnojivo.