Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Tatranská skalnička: Vytvorte si kúsok Tatier vo vašej záhrade

Skalka je umelo vytvorený architektonický prvok, ktorý má navodzovať atmosféru horskej scenérie. Pri jej vytváraní sa fantázií medze nekladú. Môžeme sa snažiť prírodu napodobniť alebo sa ňou len inšpirovať a pretvoriť si ju na vlastný obraz.

 

Skalky si väčšinou vytvárame typicky na záhrade, kde máme oveľa širšiu škálu možností realizovať sa. Ale ako sa hovorí, v jednoduchosti je krása. Preto si môžeme skalku vytvoriť aj na balkóne, či terase, v nádobách a to pomocou skalničiek a rôznych typov kameňov.

 

Čo použiť pri tvorbe záhradnej skalky?

Do skalky okrem kameňov patria aj rastliny - skalničky. Výber skalničiek je podmienený hlavne typom pôdy. V prípade potreby je možné pôdu upraviť pridaním rašeliny, maštaľného hnoja, kompostu alebo piesku. Vhodné sú také druhy skalničkových trvaliek, ktoré dosahujú výšku maximálne 30 cm. Rastliny by mali byť rozmiestnené aj podľa doby kvitnutia z dôvodu, aby skalnaté miesto budilo dojem stále kvitnúcej skalky. Možno použiť hladké, ale i prirodzene pórovité kamene. Do skalky sa hodia skôr veľké skaly, ktoré majú tendenciu upútať pozornosť. Po vysadení je dobré prázdne miesta vyplniť napríklad štrkom, drobnými kamienkami alebo kôrou. Pri starostlivosti o skalku je potrebné vytrhávať drobnú burinu, ktorá sa po zakorenení veľmi ťažko odstraňuje, najmä v prípade vytrvalých  burín.

 

Trvalky a skalničky, ktoré možno použiť pri tvorbe skalky

Rozchodník - rastlina rastie aj vo voľnej prírode. Inak sa nazýva aj rozchodník prudký. Je nenáročná a v okrasných záhonoch vhodne vypĺňa prázdne miesta. Rozchodník predstavuje nízku bylinu s plazivým, rozkonáreným podzemkom. Vytvára husté koberce a veľmi jednoducho sa množí.

 

Plesnivecľudovo nazývaný aj plesniak je chránená európska horská rastlina, ktorú môžete pestovať aj doma vo vlastnej skalke. Je používaný tiež v ľudovej medicíne. Jeho husté chlpy chránia rastlinu pred chladom a ostrým slnkom.

 

Horec - existuje niekoľko druhov tejto kvitnúcej skalničkovej trvalky. Vytvára koberce prízemných listových ružíc. Koncom jari a začiatkom leta kvitne väčšinou sýtomodrými kvetmi. Dorastá do výšky len 5 až 15 cm.

 

Kosodrevina – inak nazvaná borovica horská je druh borovice. Má krovistý vzrast, tzn. že narastie do výšky maximálne 30 cm a šírky 60 cm. Je odolná a má krátke ihličie.

 

Čučoriedka obyčajná - je krík dorastajúci do výšky až 40 cm, pričom patrí do čeľade vresovcovité a kvitne v máji až júni. Plody dozrievajú najčastejšie v auguste.

 

Machovička - rastlinka vyzerá ako jemný koberec, ktorý nápadne pripomína mach. Jej maximálna výška je 6-12 cm, šírka 40 cm. V lete, v čase kvitnutia poteší drobnými bielymi kvetmi.

 

Ako ozvláštniť skalku

Kamene by mali tvoriť asi polovicu celej plochy skalky. Mala by sa skladať z rovnakého druhu kameňov rozličných veľkostí od drobných kamienkov až po obrovské s priemerom jeden meter. Skladbu rastlinných druhov v skalke môžeme doplniť aj niektorými kvitnúcimi cibuľovinami a hľuznatými rastlinami, napríklad cesnak, šafran, cyklámen, korunky, hyacinty, snežienky, narcisy, scily, puškínie, botanické tulipány, tavolíny a árony. V polotieni môžeme skalku ozvláštniť aj rozličnými druhmi papraďorastov, orchideí a bambusov. Letničky nie sú vhodné na výsadbu do skalky. Najdôležitejšie je, aby skalka pôsobila vždy prirodzene a imitovala horské prostredie.