Týchto 8 kvetov vám skrášli záhradu na jeseň
Aj počas jesenných mesiacov môže vaša záhrada žiariť pestrými farbami, ak stavíte na správne jesenné kvety. Mnohé z nich práve v septembri a októbri ukážu svoju krásu a spríjemnia sychravejšie dni. Medzi obľúbené jesenné druhy patria chryzantémy, sirôtky či georgíny, ale aj mnohé ďalšie. V nasledujúcom článku vám predstavíme 8 kvetov, ktoré dodajú vašej záhrade jedinečnú atmosféru a poradíme vám, ako ich úspešne pestovať.
Najkrajšie kvety kvitnúce na jeseň
Sirôtky (fialky)
Sirôtky sú jemné, no odolné kvety, ktoré dokážu prežiť chladnejšie obdobia bez ujmy. Vyhovuje im humózna, priepustná pôda a nemajú rady preliatie či priame slnko. Ak ich zasadíte v správnom čase (už počas letných prázdninových mesiacov), na jeseň vás odmenia krásnym kvitnutím, vďaka ktorému získa záhrada romantický nádych.
Lomikameň
Lomikameň je drobná, otužilá trvalka, ktorá je ideálnou voľbou pre skalnaté záhony a skalky. Kvitne až do neskorej jesene a jej kvety môžu mať bielu, červenú, bordovú či žltú farbu. Zaujímavosťou je, že ide o jednu z najsevernejšie kvitnúcich rastlín na svete, pričom na Slovensku sa s ňou môžete stretnúť aj vo vysokohorských oblastiach Tatier.
Chryzantémy
Chryzantémy sú symbolom jesene a u nás sa s nimi najčastejšie stretávame v novembrových záhradách a na terasách. Milujú slnečné miesta, ale neznášajú premokrenie. Kvitnú hojne niekoľko týždňov, vďaka čomu dokážu udržať vašu záhradu farebnú aj vtedy, keď už mnohé iné rastliny odkvitli.
Astry a astrovky
Astry a astrovky patria medzi obľúbené jesenné kvety najmä vďaka svojej nenáročnosti. Dobre znášajú teplotné výkyvy, sucho a hodia sa aj na chalupy, kde nedostanú pravidelnú starostlivosť. Stačí im občasné prihnojenie na začiatku sezóny a pravidelná zálievka raz do týždňa, aby rozkvitli do pôsobivých farebných tónov.
Georgíny (dahlie)
Georgíny sú neodmysliteľnou súčasťou jesennej záhrady, najmä počas babieho leta. Môžete ich vysadiť ako solitéry alebo v skupinkách, aby vytvorili pôsobivé farebné kombinácie popri trávniku či v okrasných záhonoch. Rozmanitosť farieb, tvarov a výšky jednotlivých odrôd robí z georgín vďačnú jesennú dekoráciu.
Vres
Vres dokáže počas celého roka vytvoriť hustý zelený koberec vo vresoviskách, no naplno zažiari až na jeseň, keď sa objavia jeho drobné kvety. Táto nenápadná rastlina si vás získa nielen vzhľadom, ale aj minimálnymi nárokmi na starostlivosť, vďaka čomu je ideálnou voľbou pre menej skúsených záhradkárov.
Bradavec klandonský (Worcester Gold)
Bradavec klandonský je nižší, polo-drevnatý ker, ktorý koncom augusta a na začiatku jesene kvitne atraktívnymi modro-fialovými kvetmi. Ide o magnet pre čmeliaky a motýle, čím oživí vašu záhradu nielen farbami, ale aj životom. Je mrazuvzdorný až do -25 °C a má žiarivo žlté listy, dekoratívne po celý rok.
Fakľovka (Kleopatrina ihla)
Fakľovka získala svoj názov vďaka súkvetiam žiarivých farieb pripomínajúcim horiace fakle. Táto trvalka prinesie do jesennej záhrady dynamiku a farebnú iskru. Ide o efektný prvok, ktorý zaujme na prvý pohľad a dodá vášmu exteriéru osobitý charakter.
Kvety sadené na jeseň
Jesenná výsadba kvetov prináša ideálne podmienky na zakorenenie cibuliek a semien, ktoré na jar oživia vašu záhradu pestrými farbami. Medzi najobľúbenejšie druhy, ktoré sa sadia v tomto období, patria semená okrasných cesnakov, narcisov, botanických tulipánov a šafranov (krokusov). Práve tieto jarné cibuľoviny vďaka jesennej výsadbe získajú dostatok času na vytvorenie silného koreňového systému.
Okrem nich môžete na jeseň vysadiť aj čemere, ktoré sú známe svojou schopnosťou kvitnúť už v čase, keď zima len pomaly ustupuje, či tavolín, ktorý poteší skorým a jemným jarným kvitnutím. Jesennú výsadbu môžete doplniť aj o astry - tie sa síce najčastejšie pestujú ako trvalky s jesenným kvitnutím, no ich semená je možné vysievať aj na konci sezóny.
Správnym načasovaním a vhodným výberom druhov tak zabezpečíte, že vaša záhrada bude na jar plná zdravých a silných rastlín pripravených potešiť vás bohatým kvetenstvom hneď, ako sa oteplí.