Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vypestujte si týchto šesť druhov exotického ovocia

Vypestovať si exotické ovocie v našich podmienkach vyskúšalo už viacero ľudí. Zistili, že rastliny zo vzdialených krajín si už čiastočne zvykli na naše klimatické podmienky. Exotickému ovociu sa u nás darí najmä v južných oblastiach Slovenska. Oproti minulosti tu býva oveľa teplejšie počasie. Ak ste sa rozhodli pestovať niektorý druh exotického ovocia, treba mu vybrať správne stanovisko. Exotické ovocie je možné vypestovať na viacerých miestach, a to napríklad doma, v skleníku, vonku v záhrade alebo v zimnej záhrade. Ak ho pestujeme vonku v záhrade, treba myslieť na jeho ochranu pred zimou.

 

Druhy exotického ovocia

Poznáme veľa druhov exotického ovocia. Náročnejší na pestovanie u nás v strednej Európe je napríklad ebenovník, tiež známy ako hurmikaki. V našich podmienkach sa naopak bezproblémovo darí kľukve (ľudovo pomenovaná americká brusnica). Takisto menej náročné na pestovanie na Slovensku sú figovníky, banánovníky, aktinídie (kiwi), ázijske hrušky nashi , či rajčiakovec repový.

 

1. Figovník

Figovníky sú nenáročné na pôdu. Dajú sa pestovať vonku v záhrade, všade tam, kde sa darí vinohradu. Vhodné je vysádzať aspoň dvojročnú rastlinu figovníka. Jednoročná rastlina by mohla uhynúť. Odporúča sa vysadiť ju na teplejšie miesto v záhrade. Najideálnejšie k južnej strane domu v závetrí. Mladé figovníky je potrebné chrániť pred zimou. Pomáha zakrytie netkanou textíliou alebo jutovinou. Staršie figovníky sú odolnejšie. Znesú aj silnejšie mrazy okolo – 15 °C bez zakrytia. Stačí im obaliť spodné časti. V oblastiach s veľmi silnými mrazmi je lepšie figovník pestovať v nádobe. V zime ho potom môžeme preniesť dovnútra.

 

2. Banánovník

Banánovník je mohutná  rastlina, ktorá si vyžaduje dostatok priestoru. Na svoj rast potrebuje svetlé stanovište. Je vhodný na pestovanie v zimných záhradách, teplých skleníkoch a vo veľkých svetlých miestnostiach. Rastlina potrebuje svieži vzduch ale neznáša prievan. Banánovník treba pestovať v teplote 20, maximálne 30 °C.  V prvých dvoch rokoch rýchlo rastie. Je potrebné ho presádzať dvakrát do roka. Ďalej potrebuje výživný substrát, ktorý treba z času na čas prekypriť. Na hnojenie banánovníka môžeme použiť hnojivo s pozvoľným uvoľňovaním živín. Praktické je aj granulované alebo tyčinkové hnojivo. V zime musíme banánovníkom zabezpečiť, aby teplota neklesla pod 18 až 15 °C.

 

3. Kiwi

Aktinídia (kiwi) pochádza zo subtropických oblastí. Taktiež si už zvykla v našich zemepisných šírkach. Potrebuje slnečné a pred vetrom dokonale chránené stanovište. Prospieva jej dostatočne vlhká pôda. Mladé rastliny ochránime pred mrazom tým, že ich zakryjeme čečinou alebo netkanou textíliou.

 

4. Rajčiakovec

Rajčiakovec repový je nenáročný na pestovanie. Vyberáme mu čo najsvetlejšie miesto, aby pri nedostatku svetla veľmi nezoslabol. V zime rastline zabezpečíme teplotu okolo 10 °C.

 

5. Nashi

Našim klimatickým podmienkam sa dobre dokážu prispôsobiť aj ázijské hrušky nashi. Vyžadujú stanovište s dostatkom slnečného svitu. Najlepšie sú južné, juhovýchodné a juhozápadné svahy. Lokality typické neskorými jarnými mrazmi nie sú pre ázijske hrušky vhodné.

 

6. Granátové jablko

Granátovníku vyhovuje stredomorská klíma, ale dá sa dopestovať aj v teplejších oblastiach Slovenska. Rastlina znesie pokles teploty na -15°C. Najlepšie sa mu u nás darí v krytých skleníkoch, či v zimnej záhrade. Obľubuje suché a teplé prostredie. Vlhké prostredie negatívne ovplyvňuje vývoj jeho plodov, ktoré môžu vplyvom veľkej vlahy praskať.