Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Turkestánský brest

«
Nenáročný najrýchlejsie rastúci zázrak!

Popis

Turkestanský brest. Ulmus pumila zeler. Pre svoje rastové vlastnosti je často označovaný ako „zázračný živý plot“. Tento opadavý živý plot je mimoriadne odolný a znesie akúkoľvek záhradnú pôdu. Ročný prírastok dosahuje 1,2 - 1,8 metra, pritom sa bohato rozvetvuje. Plot dorastá celkovo do výšky okolo 4 m. Vyrastený živý plot tak môžete ľahko vypestovať v priebehu 2 až 3 rokov! Samozrejme je možné podľa ľubovôle skracovať či tvarovať. Sadíme 3 - 4 ks na bm.

Stanovisko: plné slnko - polotieň.
Výška: podľa rezu do 4 m.

Najrýchlejšie rastie a má najmenšie nároky!
Odolný voči soli!
Znesie akýkoľvek rez!
Rastie najrýchlejšie zo všetkých!
Vydržia akékoľvek podmienky!
Obsah balenia 10ks
Veľkosť 60/80
bal
7,95 €
Cena od 3 balenie
7,45 €
Predpokladaný termín expedovania
(pri aktuálnom objednaní)
od konca októbra
Objednávacie číslo 131145
- + bal

Doba výsevu

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Doba výsevu
viac informácií
Botanický názov Ulmus pumila celer
Zazimovanie Odolné voči mrazu
Stanovište Slnko, Polotieň
Kvalita voľnokorenné
Výška Do 400 cm

VŠEOBECNÝ NÁVOD PLATNÝ PRE KATEGÓRIU: Živý plot Vytlačiť návod

Doba výsadby
Marec až máj a september až po mrazy. Vysadené v črepníku aj v lete.
Hnojenie
Na jar pohnojíme rastliny vhodným plným hnojivom.
Ochrana rastlín
Rastliny nevyžaduju špecifickú ochranu. Obzvlášť hraboši žerú cibuľky. Dostať špeciálne nádoby na sadenie cibuľovín, ktoré zabránia hrabošom prístup k nim.
Pestovanie na balkón
Živý plot sa môže pestovať aj v nádobách na terase, či balkóne. Základné pravidlo: čím väčší črepník použijeme, tým lepší je rast. Veľkosť nádoby: 50 cm šírka und 50 cm hĺbka je minimum. Dno črepníka musí mať otvory, aby mohla odtekať prebytočná voda. Na spodok črepníka dajte 5 cm vrstvu štrku pre lepšiu drenáž. Vrstvu zakryte rúnom, aby sa pôda nepremiešala so štrkom. Použite zmes dobrej záhradnej zeme a rašeliny (pomer 1:1) Dávajte pozor na okraj črepníka, aby zem nebola až po úplný okraj, kvôli lepšiemu zalievaniu. Hnojenie: môžete použiť naše univerzálne hnojivo tisíckvet. Rez: živé ploty sa režú 2 krát do roka. Bližšie informácie získate pod témou živé ploty - rez. Zimná ochrana: nie je pri nich potrebná žiadna špeciálna zimná ochrana. Nezabúdajte, že aj v zime je nutná mierna zálievka. Mráz znižuje vlhkosť pôdy. Preto rastliny častejšie vysychajú než vymŕzajú. Ochrana rastlín: nie je potrebná žiadna mimoriadna ochrana.
Rez

Pre živé ploty z rastlinných druhov s pyramidálnym tvarom rastu (napr. tuja) sa odporúča kónický tvar. Stĺpovito rastúce druhy napr. cyprušteky, stĺpovité tuje, môžu byť tvarované ako zvislé steny.

Živé ploty sa zrezávajú väčšinou 2-krát ročne - v zime a začiatkom leta, by mohli do jesene vyrašiť nové výhony. Rastliny kvitnúce v lete - nátržník, tavoľník, atď. - sa zrežú len v zime. Živý plot pri tvarovaní striháme mierne pyramidálne (hore užší, dole širší). Takto tvarovaný živý plot ostane zelený aj pri zemi.
Spon rastlín
Základným pravidlom je výsadba 3 rastlín na bm, pri dvojradovej výsadbe 4 - 6 rastlín. Pri väčších rastlinách - od výšky 1 m, sa počet úmerne znižuje.
Všeobecný text
Živé ploty sú nielen pekné, ale aj účelné. V ich závetrí sa pre rastliny v záhrade vytvára dôležitá mikroklíma, ktorá kladne vplýva na kvetenstvo a plodnosť. Okrem toho vytvárajú nové priestory a tým rozširujú možnosti pri záhradných úpravách.
Výsadba
PJamy pre rastliny majú byť 50 cm široké, 30 - 40 cm hlboké, dno skypríme. Zeminu premiešame s rašelinou alebo kompostom. Po zasadení povrch zasypeme asi 5-centimetrovou vrstvou mulčovacej kôry. Rastliny výdatne zalejeme.
Zavlažovanie

Živý plot pri tvarovaní nestriháme zvislo, ale mierne pyramidálne. Takto tvarovaný živý plot zhromažďuje dažďovú vodu v obvode koreňov.

Pretože rastliny pre živé ploty potrebujú veľa vlhkosti, vysádzame ich do malých jám alebo vytvoríme malé žľaby, aby sa v nich zachytávala dažďová voda a zálievka.
Zimná ochrana
Živé ploty nepotrebujú zimnú ochranu, v okolí ciest ich však musíme chrániť pred priamym kontaktom so soľou.