Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

8 okrasných ihličnanov, ktoré urobia z vašej záhrady oázu pokoja

Každú časť záhrady dokážu oživiť väčšie či menšie okrasné ihličnany. Sú veľmi stabilným farebným i tvarovým prvkom a môžeme ich použiť aj ako dominantný element. Okrasné ihličnany menšieho vzrastu vhodne dopĺňajú múriky, malé jazierka a aj voľne uložené kamene.

 

Kedy, kde a ako sadiť?

Najlepší čas na výsadbu okrasných ihličnanov je v jarných mesiacoch (marec až máj) alebo  v jesenných mesiacoch (september, október). Pri výbere okrasného ihličnanu je nutné zvážiť nielen výzor a cenu stromčeka, ale rovnako aj veľkosť priestoru, ktorý máme v záhrade vyhradený pre tento zelený komponent. Ihličnany vysádzame do takej hĺbky, v akej boli rastliny zasadené v črepníku. Jama musí byť dvakrát taká veľká ako koreňový bal. Po vysadení sa doporučuje na povrch nasypať ešte niekoľko hrstí čistej rašeliny alebo vrstvu drvenej kôry s hrúbkou asi 5 cm. Pri pestovaní okrasných ihličnanov je nutné dbať na pravidelnú zálievku.

 

8 okrasných ihličnanov, ktoré si zamilujete

1. Borovica drobnokvetá - v Japonsku je to obľúbený druh borovice, často pestovaný v záhradách, parkoch alebo v nádobách ako bonsai. Ihličie rastie vo zväzkoch po piatich. Rastlina má ročný prírastok 15 až 25 cm. Strom dosahuje vo veku 20 rokov výšku 3 až 4 metre a šírku 1,8 až 2,5 metra. Vyžaduje si slnko a je odolná voči mrazom.


2. Borovica limba - je pomaly rastúci ihličnatý strom, pôvodom pochádzajúci z vysokohorských oblastí. Tento okrasný ihličnan patrí medzi vzhľadovo atraktívne dreviny vhodné do parkov, či záhrad. Je takisto mrazuvzdorný a stromy dosahujú veľkosť 6 - 12 metrov.


3. Jedl'a kórejská – je jeden z najkrajších kužeľovitých ihličnanov s nádherne tvarovaným ihličím, ktoré je zároveň drobné, husté a jemné. Už v mladom veku tvorí veľké podlhovasté fialovo-modré vzpriamené šišky. Ihličie má na vrchnej strane tmavozelené, na spodnej strieborné. V dospelosti dorastá do výšky 10 m a šírky 5 m.


4. Mikrobiata krížolistá - tento ihličnan sa dožíva 80 - 100 rokov. Rastie predovšetkým do šírky 2 - 5 m, výšku má iba 20 - 50 cm. Vytvára husté vetvy, ktoré potláčajú rast plevelu. V lete má ihličie sviežo-zelené, v zime bronzové.


5. Zakrpatený cypruštek tupolistý - jeho základný druh pochádza z Japonska.  V Európe sa pestuje táto trpasličia odroda. Jej konáre sú pokrútené, listy tupé a vejárovito rozložené. Tvar koruny je nepravidelný. Výška dospelej rastliny má do 100 cm.


6. Pyramidálny tis -  je mimoriadne úzky, stĺpovitý ihličnan, vhodný na slnko aj do tieňa. Pre svoju stavbu je často používaný na živé ploty, ktoré si zväčša nevyžadujú strihanie. Je to nenáročná rastlina, ktorá po zakorenení nepotrebuje ďalšie polievanie, pokiaľ nie je zasadený v nádobe. Za desať rokov narastie do výšky 2 až 2,5 metra a šírky 0,5 - 0,6 metra.


7. Jedľa kavkazská – je hustý kužeľovitý ihličnan so sýtozeleným ihličím a zelenohnedými šiškami. Dorastá do výšky 15 - 25 m a šírky približne 5 m. Je typickým vzorom vianočného stromčeka.


8. Borievka prostredná 'Gold Star' - je ihličnatý ker zelenožltej farby. Malá, pomaly rastúca borievka je ideálna na pokrytie pôdy. Je nenáročná na pôdu a klímu.