Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Kedy strihať ihličnany a kedy to nie je nutné?

To, kedy strihať ihličnany je dôležitou súčasťou nenáročnej starostlivosti o ihličnany. Ihličnany si nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť - najdôležitejším krokom je správny výber jeho umiestnenia. Rez je z pohľadu starostlivosti nutný len v niektorých prípadoch. Pri vyšších a celkovo väčších stromoch odporúčame prenechať rez ihličnanov odborníkom, ktorý vedia rozpoznať hlavné vetvy, ktorých rez by mohol život ihličnatého stromu značne ohroziť. 

 

Kedy strihať ihličnany? 

Rôzne druhy stromov si vyžadujú rôzny druh strihu. Vo všeobecnosti však rez vykonávame počas jari či skorej jesene tak, aby sa rany po reze stihli v dostatočnom intervale aj zahojiť. V prípade, ak vykonáme rez ihličnanu musíme si ho dopredu vopred naplánovať. Vhodné obdobie na rez ihličnanov je počas septembra, kedy sa rana stihne do zimy zahojiť a strom revitalizovať. 

 

Prečo je nutné rezať ihličnany?

 

Rez ihličnanov vykonávame najmä  z dôvodu ochrany pred snehovou nádielkou, pod ktorej váhou by sa ťažké vetvy mohli zlomiť. Ihličnany nemusíme za každú rezať. Ak má strom dostatočný priestor pre rast a rozvitie vetiev, rez zväčša nie je nutný (vetvy silnejú postupne, sú stabilné). 

 

To, kedy strihať ihličnany je dôležitým krokom v starostlivosti o ihličnan.Ihličnany nestriháme na pravidelnej báze, a teda stabilný ihličnatý strom sa môže bez korigujúceho rezu zaobísť aj niekoľko rokov. Rez ihličnanov veľkých rozmerov nechávame na odborníka, ktorého výhodou je profesionálne výškové vybavenie a znalosť hlavných tepien ihličnatého stromu.