Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

STARKL špeciál: Ako sadiť ihličnany

Ihličnany alebo odbornejšie konifery sú vždyzelené kríky a stromy, ktoré ozvláštnia každú záhradu či balkón. Na rozdiel od listnatých stromov, ihličie v zime nezhadzujú, ale ich aktívna fotosyntéza v zime klesá, hlavne v období tuhých mrazov, kedy vodu a živiny čerpajú prevažne koreňovou sústavou.

 

Rovnako, ako pri iných rastlinách, aj tu platí, že výber vhodného stanovišťa a podmienok, značne ovplyvní ich ďalší rast a prosperovanie. Takisto sú ihličnany náročné na zabezpečenie vhodného substrátu a starostlivosť tesne po vysadení, avšak neskôr si vyžadujú už len minimálne zásahy, čo ocení nejeden záhradkár.

 

V tomto článku sa pozrieme na to, ako sadiť ihličnany, tvarovať a starať sa o nich tak, aby krášlili naše záhrady po dlhé roky.

 

Sadenie ihličnanov

Kde sadiť ihličnany?

 

Ako prvé je potrebné vybrať vhodné miesto na výsadbu. Podľa zvoleného druhu ihličnanu a jeho dospelých rozmerov – šírky a výšky – je treba vybrať vhodné stanovište, kde bude mať ker či strom dostatok miesta a vhodné slnečné podmienky. Samozrejme, pokiaľ sa nerozhodnete pre trpasličie ihličnany do skaliek, ktoré nepotrebujú veľa životného priestoru.

 

Kedy sadiť ihličnany?

 

Za vhodné obdobie výsadby sa považuje september až začiatok októbra, ideálne, keď nesvieti priame slnko a je potrebné zachovať celý koreňový obal (za predpokladu, že vysádzate sadenicu z črepníka). Ten môžete na rôznych miestach jemne narezať alebo nastrihnúť, nesmie však dôjsť k porušeniu koreňov.

 

Ako sadiť ihličnany?

 

Miesto, kde chceme kopať polejeme, aby bola zem mierne vlhká a odstránime burinu. Vykopeme v zemi jamu o čosi hlbšiu, ako je koreňový obal sadenice a na spodok nasypeme trochu rašeliny, keďže ihličnanom vyhovuje stredne kyslý substrát. Pri kopaní si dáme pozor, aby sme vrchnú zeminu dali na jednu kôpku a spodnú na druhú. Budeme ich potrebovať. Následne rašelinu dobre polejeme, vložíme koreňový obal a zasypeme ho zeminou, ktorá bola pôvodne na vrchu, pretože je bohatšia na živiny. Následne nasypeme zeminu zospodu, môžeme primiešať aj rašelinu. Na povrch okolo ihličnanu je vhodné nasypať zeminu zmiešanú s pár hrsťami rašeliny a ešte ho upraviť mulčovaním. To znamená nasypeme okolo rastlinky drevenú kôru, aby sa v pôde udržala vlaha a zároveň tak eliminujeme rast buriny. Nakoniec rastlinu ešte dobre polejeme a robíme tak až do konca vegetačného obdobia, dokonca aj v zime, okrem obdobia mrazov.

 

Starostlivosť o ihličnany

Ihličnany sú všeobecné nenáročné rastliny, ktoré, ak majú vhodné životné podmienky, vyžadujú si minimum našich zásahov.

 

O potrebe a spôsoboch strihania ihličnanov máme osobitný článok. V skratke však napíšeme, že ihličnany striháme v prípade, že zaberajú príliš veľa priestoru alebo ako ochranu proti snehovej nádielke, kedy by sa mohli konáre pod ťažkým snehom polámať. Ak už sa ihličnany rozhodnete rezať, urobte tak v dostatočnom predstihu, aby sa rezy stihli do zimy zahojiť, napr. v septembri alebo na jar.

 

Ak by ste hľadali prehľad najbežnejších ihličnanov, pripravili sme si článok o ôsmich okrasných ihličnanoch, v ktorom takisto nájdete cenné informácie.

 

Na záver ešte v skratke o najobľúbenejších druhoch ihličnanov.

 

Borovica

 

Borovica je známa po celom svete a existuje niekoľko rôznych druhov. Na juhu Európy je asi najznámejšia borovica píniová, na ktorej plodoch, píniových orieškoch, radi maškrtia aj ľudia. V našich podmienkach je rozšírená borovica limbová (prevažne Tatry) a v záhradách, parkoch a lesoch možno nájsť borovicu horskú. Je nenáročná na prostredie a darí sa jej aj v znečistenom prostredí, teda aj v mestách. Existuje asi 100 kultivarov borovice a jej rast možno obmedziť a kontrolovať pravidelným zastrihávaním.

 

Smrek

 

Smrek rastie rýchlejšie a zväčša rovno. Obľúbenými sú aj jeho zakrpatení bratranci, ktorí dorastajú do výšky jedného metra. Poznáme až 40 druhov smrekov a najbežnejšími sú smrek pichľavý, obyčajný a sivý. Zo smrekov možno tiež vysadiť živý plot, všade tam, kde si ceníte súkromie.

 

Cypruštek

 

Cyprušteky sú husté a štíhle, často používané do živých plotov a stien, čím vytvárajú prirodzenú ochranu pred zrakmi ľudí a hlukom. Možno ich vysadiť aj samostatne alebo pestovať v črepníkoch a skalkách, v závislosti od druhu.

 

Jedľa

 

Jedle majú hlboké korene, týčia sa vzpriamene do výšky a ich šišky takisto stoja na vetvách vzpriamene. Aj tu nájdeme rôzne druhy, jedľa kaukazská, španielska či jedľa kórejska. Jedľu dobre rozpoznáme podľa bielych čiar na spodnej strane ihlice.