Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Aké blahodarné účinky má levanduľa?

Blahodárne účinky levandule sú azda najznámejšou vlastnosťou levandule, a to hneď po jej úchvatnom vzhľade. Drvená či sušená levanduľa má rôzne účinky, ktoré sa líšia aj v závislosti od odrody levandule. Či už sa rozhodneme levanduľu využiť v domácnosti, kozmetike či domácej medicíne, pri správnom zbere a jej používaní sa nám odvďačí kvetmi, ktoré môžeme ďalej spracovávať.

 

Ak chceme využiť účinky levandule mali by sme ovládať jej správny zber. Práve čas zberu je kľúčovým poznatkom, ktorý môže účinky levandule zosilniť, prípadne oslabiť. Rovnako dôležité ako poznanie správneho spôsobu zberu je aj fakt, že levanduľa nie je určená pre všetkých. Hoci z tejto rastliny môžeme veľa vyťažiť, existujú výnimky, ktoré môžu aj ublížiť. Tieto výnimky sa týkajú používania levandule, v akomkoľvek stave, ľuďmi trpiacimi nízkym tlakom. Ohrozené môžu byť tehotné ženy a ľudia trpiacimi epilepsiou.

 

Zber levandule - má vplyv na jej účinky?

Zber levandule vykonávame počas letných mesiacov, a to počas júla a augusta. Veľmi ťažko sa určuje presný mesiac, keďže podnebie je na rôznych miestach Slovenska odlišné. Zatiaľ čo na juhu Slovenska levanduľa začína kvitnúť na počiatku júla, v severských okresoch môžeme rozkvet očakávať aj v strede augusta. To, či je správny čas na zber levandule spoznáme tak, že sa začínajú rozvíjať spodné kvety zhluku danej stonky.

 

Dôležité je, aby sme dostatočne ostrými záhradnickými nožnicami odstrihli len nezdrevnatené stonky. V inom prípade by sme mohli rastlinu nenávratne poškodiť, pričom by sa toto poškodenie netýkalo len straty požadovaného tvaru.

 

Ako využiť účinky levandule?

Účinky levandule sa najčastejšie využívajú zo sušiny tejto rastliny. Práve sušená levanduľa môže byť využitá vo viacerých odvetviach, s výnimkou získavania éterického oleja. Najčastejšie však ako čaj z levandule, využitie v kozmetike či ako prísada vo forme antiseptika, diuretika, spazmolytika, sedatíva.

 

Čaj z levandule

Čaj z levandule môžeme pripraviť jej vysušením a kombináciou s rôznymi inými bylinkami, ako napríklad mäta, medovka či citrónová tráva. Hoci zber levandule zahrňuje aj jej stonky vo väčšine prípadov, vrátane výroby čaju, využívame len očistené a dôkladne vysušené kvety. Čaj z levandule môžeme skladovať v dezinfikovanom a sterilizovanom zaváraninovom pohári, najlepšie s vekom, ktoré neprepúšťa vlhkosť ani prach. Eliminácia vlhkosti je pri sušenej levandule dôležitá -  v inom prípade môže sušinu napadnúť pleseň. Takto pripravený čaj je skvelým diuretikom - odvodňuje organizmus a kladne pomáha pri prečisťovaní žlčníka či pomocníkom proti insomnií.

 

Éterický olej z levandule

Levanduľový éterický olej je azda najnáročnejší spôsob spracovania levandule. Využitie levandule vo forme vyťaženia éterického oleja je náročné na množstvo levanduľových kvetov, ktoré sú pre jeho získanie kľúčové. Získavanie éterického oleja je najčastejšie formou studeného lisovania jednotlivých kvetov. Ak však chcete skutočne kvalitný levanduľový olej, odporúčame vyvarovať sa náhradám, ktoré využívajú olej z hybridnej odrody Levandin. Ak si chcete vytvoriť svoj vlastný olej, ktorý výnimočne bojuje nie len proti nespavosti či úzkosti, nazrite do výberu kvitnúcich trvaliek, ktoré vám spravia radosť aj o rok.  

 

Kúpeľ v levanduli

Kúpeľ v levanduli, prípadne kozmetika vytvorená so značným podielom prírodnej zložky levandule je skvelou formou ako zrelaxovať myseľ. Účinne bojuje proti chronickým poruchám úzkosti a spánku a bezpochyby je jednou z prírodných foriem boja proti kožným vyrážkam, ekzémom. Vďaka tomu, že účinky levandule majú neprekonateľný antiseptický účinok bojujú proti lupinám, ktoré sú z veľkej časti tvorené baktérimi či plesňami ukotvenými na skalpe hlavy.

 

Levanduľa má nepochybne hneď niekoľko pozitívnych účinkov, ktoré môžeme využiť nie len pre svoju vonkajšiu krásu, ale aj psychické či fyzické zdravie. Základom je správne pestovanie levandule, ktoré skrášli nie len váš zovňajšok, ale aj vašu záhradku.