Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako sa značia BIO plodiny a na čo si dávať pozor

Bio plodiny sa dostali do povedomia mnohých nadšencov zdravej stravy, avšak stále táto téma zostáva v očiach mnohých ľudí nepochopená. Bio plodiny sú plodiny, ktoré sú pestované bez pridaných herbicídov, insekticídov či pesticídov. Tieto prostriedky spôsobujú degradáciu nie len chute, ale aj obsiahnutých látok, hoci je zelenina či ovocie navonok dokonalé. Mnohé štúdie potvrdili, že väčšina ovocia a zeleniny (bez nálepky certifikátu Bio kvality) je ošetrená pesticídmi, ktoré môžu spôsobovať rôzne zdravotné komplikácie. 

 

Na Slovensku sa problematikou bio kvality zaoberá zákon, resp. Slovenská značka bio produktov, ktorých produkty sú certifikované v súlade so zákonom 421/2004 Z.z. o ekologickom poľnohospodárstve. Dopyt po biopotravinách stále narastá aj na Slovensku, avšak mnohých užívateľov odrádza práve cena.

 

Cena je hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje mieru nakupovania. Vysoká cena biopotravín sa odráža najmä na náročnom spôsobe pestovania. Mnohé procesy sú vykonávajú ručne, namiesto využitia poľnohospodárskej techniky, a rovnako aj charakteristika pestovania biopotravín musí spĺňať isté normy. Ďalším problémom je fakt, že Slovensko nedisponuje veľkopestovateľmi biopotravín, a teda sa mnohé z nich dovážajú zo susedných krajín. Na cene sa teda prejavuje aj doprava na Slovensko. 

 

Najistejším spôsobom ako si zabezpečiť bio kvalitu potravín je pestovanie a zber plodín v domácich podmienkach. Ak si sami pestujeme potraviny, zeleninu či ovocie, presne vieme koľko pesticídov, herbicídov či fungicídov sme použili, akým hnojivom sme podporovali rast plodín, a pod. Navyše, plody vlastnej práce vždy chutia najlepšie!