Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako strihať tuje: Postup, rady a tipy

Tuje môžeme pestovať v prirodzenej forme, no v prípade živých plotov či tvarovaných solitérov si vyžadujú pravidelné strihanie. Zabezpečíme tak pekný, hustý vzhľad a ochránime ich pred snehovou nádielkou. Ako a kedy strihať tuje tak, aby boli krásne a zdravé po celý rok?

Tuje dobre poznáme nielen z parkov a cintorínov, ale aj z veľkej väčšiny slovenských záhrad. Vysádzajú sa samostatne i v skupinkách, ale asi úplne najčastejšie ako živé ploty. Obľúbené sú preto, že sú celoročne zelené, majú hustú korunu a v krátkom čase dokážu vyrásť až do výšky 2 či 3 metrov.

Síce sa tvrdí, že sú pre ne najvhodnejšie vlhké miesta, tuje rastú aj v polotieni a na slnku. Veľa práce s nimi nie je a pokojne ich môžeme nechať rásť aj bez ľudského zásahu. Pokiaľ však chceme, aby sa dobre vetvili a boli krásne husté, musíme tuje pravidelne zastrihávať. 

Ako a kedy strihať tuje?

Existuje niekoľko odlišných prístupov k tomu, ako a kedy strihať najlepšie strihať tuje. Niektorí odporúčajú strihať len v časovom intervale od mája do konca augusta, iní naopak hovoria o oveľa dlhšom časovom úseku. 

Všeobecne sa odporúča vybrať si na termín orezávania stromov letné mesiace, kedy je tok miazgy vo vetvách slabší. Novým prírastkom tak poskytneme dostatok času, aby dorástli do zimy. 

Strihaniu tují v termíne od novembra do sklonku februára sa radšej vyhnite. Ranky na vetvách zavinené strihaním sa za mrazivého počasia nemôžu uzdraviť. Taktiež nie je vhodné strihať tuje počas najhorúcejších letných dní.

Záhradkári, ktorí tuje strihajú dvakrát ročne, nechávajú medzi oboma termínmi dostatočný časový odstup. Najčastejšie vykonávajú prvý rez na jar a druhý koncom leta leta – ideálne v auguste, kedy vykonávame aj strih egrešov či ovocných stromov.

 

Strihanie tují na jeseň

Jesenné strihanie tují by sme mali stihnúť v septembri, najneskôr začiatkom októbra. V tomto období pravidelne vykonávame aj strihanie ihličnanov. Tento rez plní tvarovaciu úlohu. Jeho cieľom je preriediť hustý porast, určiť finálny tvar rastliny a zabrániť rozrastaniu do neželaných smerov.

Strihanie tují na jar

Na jar sa tuje strihajú od konca mája do polovice júna, teda vtedy, keď sa začnú objavovať nové výhonky. Jarným rezom odstránime všetky konáre, ktoré sa v zime poškodili, a upravíme tvar živého plota podľa svojho vkusu. Jarný rez dáva živému plotu prirodzenejší vzhľad. Letné výhonky dokážu pekne zjemniť ostré kontúry a zakryť odrezané konce konárov. 

Strihanie tují raz ročne: koniec leta

Niektorí záhradkári odporúčajú strihať tuje až koncom leta – od 15. do 30. augusta, teda na konci obdobia rastu. Rany sa stihnú zaceliť aj v chladnejších polohách a živý plot si udrží pevný kužeľovitý tvar po celú zimu. Na konci leta sa nemusíte obávať ani toho, že rezom vyrušíte vtáky, ktoré v tuji hniezdia.

Strihanie tují dvakrát ročne

Ak sú tuje mladé a prudko rastú, môžete ich rezať dvakrát v roku. Prvé strihanie je vždy zmladzovacie a prebieha na jar. Slúži na tvarovanie živého plota a odstránenie konárov, ktoré sa poškodili počas zimy. Druhý rez odložte na prelom leta a jesene. Účelom tohto strihania je dodať živému plotu finálny tvar, ktorý bude mať po celú zimu.

Strihanie tují: Postup

Dobrým pomocníkom na rez tují sú elektrické nožnice na živé ploty, no v prípade menšieho počtu rastlín si vystačíte aj s veľkými záhradnými nožnicami. Pre starostlivosť o vyššie stromy odporúčame siahnuť po nožniciach s teleskopickou rukoväťou.

S rezom tují začíname z okraja živého plota, striháme zdola smerom nahor. V dolnej časti je zvyčajne menej nových prírastkov, takže si ľahko stanovíme uhol strihu tují smerom hore. Tuje striháme z viacerých smerov (zdola - nahor, z boku na bok aj zhora - nadol), čím predídeme dlhým výhonkom a zaistí plný a zdravý vzhľad živého plotu v budúcnosti.

Hĺbku rezu volíme takú, aby nám nezostali žiadne vyčnievajúce vetvičky, ale ani miesta bez ihličia. Iba vetvičky so zeleným ihličím totižto vytvárajú nové výhonky, takže nikdy nestriháme až do drevených častí bez ihličia. Tieto miesta by už nikdy nemuseli dorásť.

Mladý vrchol tuje môžeme skrátiť až o pol metra za rok. Takýmto zmladzovacím rezom zabezpečíme, aby tuja smerovala viac živín a vody do nižších častí rastliny, čím sa rovnomerne zahustí. Taktiež dosiahneme rovnakú výšku celého živého plota.

Tvarovanie tují

Bežné tvarovanie tují v živom plote pozostáva najmä zo zaoblenia hornej časti. Ak by sme vrchol nechali plochý, v zime sa na ňom udrží veľké množstvo snehu, ktoré môže polámať konáre a poškodiť rastlinu. Rezu so širším spodkom a užším vrchom zabezpečí, že sneh a ľad sa z tují rýchlejšie zosunie bez toho, aby ich poškodil.

Princíp rezu tují

Aby mohla tuja vytvárať krásne zelené ihličie, potrebuje slnečné svetlo. Ak široká vrchná časť tuje zatieni nižšie časti rastliny, neprenikne k nim dosť lúčov. Vo výsledku budú prízemné vetvy zdrevnatené a bez ihličia.

Preto je potrebné tuje zastrihávať od mlada tak, aby bola ich spodná časť širšia a postupne sa zužovala smerom nahor. Tento sklon nemusí byť príliš výrazný, stačí 5 až 10°. Ak dodržíme tento princíp rezu, husté a zdravé zelené ihličie budeme mať až po úroveň zeme.

Polievanie a hnojenie tují po reze

Tuje nestriháme za horúceho suchého dňa, kedy hrozí, že živý plot bude dlhšie bez závlahy. Ak dážď neprichádza, venujeme plotu dôkladnú zálievku. Po reze tuje prihnojíme hnojivom s postupným uvoľňovaním živín.

Vysychanie a hnednutie tují: Pomôže strihanie?

Hnednutie vetvičiek tuje v strede koruny je prirodzený jav. Hnednutie a suché vetvičky zvonka sa prejavujú najmä po zime, na jar. Pokiaľ na týchto vetvičkách nevidíte žiadne známky poškodenia hmyzom alebo hubovým ochorením, jedná sa len o stav spôsobený zmenami teplôt, nedostatkom vlahy alebo jej nadbytkom.

Tuje môžu hnednúť aj v prípade, že sú vysadené príliš nahusto. V takomto prípade pomôže preriedenie suchých konárov. Pravidelným strihaním a tvarovaním zabezpečíme tuji rastúcej v živom plote s lepším prístupom k slnečnému žiareniu.

Škodcovia tují

Známy škodca, ktorý napáda tuje a iné ihličnaté dreviny, je lykokaz tujový. Ten vyhryzáva do vetvičiek chodbičky, do ktorých kladie vajíčka. Poškodené dreviny chradnú a hnednú. Nebezpečné sú tiež roztoče – pavúkovce. Vetvičky napadnuté roztočmi strácajú farbu, blednú, až neskôr prechádzajú do žltohneda.

Postrek na tuje

Vysychanie a hnednutie tují spôsobené škodcami môžeme riešiť chemickým postrekom. Z biologických prípravkov dobre zaberá prípravok na báze spinosadu. Do postrekovej kvapaliny sa odporúča pridať zmáčadlo. Domácou alternatívou je roztok z horkej soli – 200 až 500 g soli rozpustíme v 10 litroch vody.

Živý plot z tují: Výhody a nevýhody

Existuje hneď niekoľko dobrých dôvodov, prečo záhradu skrášliť živým plotom z tují. V závislosti od druhu a kultivaru rýchlo rastú a dosahujú značné výšky. Ich koruny sú kompaktné, vďaka čomu zabezpečia dosť súkromia, zatienia slnečné miesta a zachytia prach aj hluk z cesty.

Možnou nevýhodou je, že tuje zaberajú pomerne dosť miesta. Nie sú preto vhodné do malých záhrad, v ktorých chcete pestovať aj množstvo iných okrasných rastlín či plodín. S tým súvisí aj fakt, že tuje prekysľujú pôdu, v ktorej rastú. V ich okolí sa preto darí iba rastlinám, ktoré obľubujú kyslejší substrát. 

Druhy záhradných tují a ich špecifiká

V našich podmienkach sa bežne vysádzajú 3 druhy tují – západná, východná a riasnatá. Každú z nich môžeme pestovať v niekoľkých kultivaroch, líšiacich sa tvarom koruny, rýchlosťou rastu, maximálnou výškou, ale aj farbou. Z toho vyplýva aj trochu odlišný výsledok úplne rovnakého strihu. Všeobecné pravidlá sú však pri všetkých rovnaké.

Tuja západná (Thuja occidentalis)

 Nádherná, veľmi hustá, štíhla, kužeľovitá tuja so žiarivo zeleným ihličím, ktoré si zachováva peknú farbu aj v zime. Najobľúbenejším kultivarom je tuja smaragdová. Uprednostňuje polohu na priamom slnku, v polotieni a tieni rastie pomalšie. V kvalitnej pôde a pri pravidelnej zálievke narastie za rok až o 50 cm. Nestrihaná dorastá do výšky 4,5 - 6 m a šírky 0,8 m.

Tuja riasnatá (Thuja plicata)

Tuja riasnatá je plne mrazuvzdorná a postupom času sa mení z plochých konárov na štíhly strom. Vyžaduje pomerne úrodnú a mierne vlhkú pôdu. Ideálne je slnečné stanovisko alebo polotieň. Zaujímavá je trpasličia odroda ´WHPCORD´ s originálnymi, sýto zelenými a úzkymi výhonmi, ktoré pripomínajú vlasy.

Tuja východná (Thuja orientalis)

Ako strom obvykle dorastá do výšky 12 až 15 m, často sa však pestuje ako hustý, len niekoľko metrov vysoký ker. Koruna je najprv kužeľovitá as vekom sa stáva okrúhla až nepravidelne rastúca. Tuje východné sú vhodné aj na pestovanie v nádobách. Naopak, neodporúča sa pestovať ich v horských oblastiach s mrazom a množstvom snehu.