Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Exotické izbové rastliny: Ktorú si vybrať a ako sa o ňu starať?

Rastliny, ktoré skrášľujú naše domácnosti, často pochádzajú z úplne odlišných kútov sveta. Platí to najmä pre exotické kvety, teplomilné bonsaje a kaktusy. Dariť sa im bude len vtedy, keď sa u vás budú cítiť naozaj ako doma. 

Starostlivosť o tropické rastliny či exotické ovocie má svoje úskalia, no už dávno nie je výsadou len tých najskúsenejších pestovateľov. Aj váš domov môžu skrášliť púštne ruže, strelície či voňavý eukalyptus. Akú starostlivosť vyžadujú?

Strelícia

Strelícia kráľovská (Strelitzia reginae) už na prvý pohľad zaujme majestátnymi listami a exotickými kvetmi, ktoré v našich končinách až tak často nevidieť. Jej kvet sa nápadne podobá na krk a hlavu vtáka. Dorastá až do výšky niekoľkých metrov.

Strelícia - starostlivosť

Hovorí sa, že strelícia je náročná, ale vďačná. Hoci nepatrí medzi najodolnejšie izbovky, dokáže prosperovať aj tam, kde by iné rastliny nevydržali. Pri starostlivosti je však potrebné dodržať niekoľko základných pravidiel.

Pôdy

Pôda by mala byť bohatá na živiny a dobre priepustná. Používa sa aj zmes substrátu s jemným štrkom v pomere 3:1. Vrchnú časť substrátu vymieňame každý rok, presádzame na jar každé 2 roky.

Zálievka

Cez sezónu uvíta bohatú zálievku, ale je dôležité, aby nebola v trvalo zamokrenom substráte. Keďže ide o tropickú rastlinu, má rada vyššiu vlhkosť vzduchu. 

Teplota

Strelícia vyžaduje veľa svetla. Patrí medzi rastliny, ktoré dobre znášajú priame slnečné žiarenie a pomerne vysoké teploty. V lete sa dá pestovať aj vonku. Zaručene skrášli kvetinový záhon, no na plnom slnku môže dôjsť k spáleniu listov.

Choroby a škodcovia

Pre strelíciu pestovanú v kvetináči sú najväčšími nepriateľmi vošky, červce alebo roztoče, ktoré obľubujú aj iné izbové rastliny. 

Tillandsia

Tillandsie, známe ako vzdušné rastliny, nepotrebujú byť zasadené v zemi ani ponorené vo vode. Žijú len zo vzduchu, z ktorého prijímajú živiny. Pochádzajú zo Strednej a Južnej Ameriky, kde rastú na skalách či na stromoch. 

Tillandsia - starostlivosť

Rôzne druhy tillandsií majú odlišné nároky na starostlivosť. Pravé epifyty (vzdušné rastliny) sú však nenáročné a pestovať ich môžete v každom kúte domácnosti.

Pôdy

Na rozdiel od ostatných rastlín, tillandsie cez korene neprijímajú výživné látky, ale slúžia im len na prichytenie sa o podklad. Pestovať ich môžeme napríklad v malých sklenených nádobách bez substrátu, prípadne na vrstve kameňov. Dôležité je, aby mali dobré prúdenie vzduchu.

Zálievka

Tillandsie stačí z času na čas pokropiť alebo raz za 1-2 týždne postaviť na 30 minút do nádobky s destilovanou alebo dažďovou vodou. 

Teplota

Uprednostňuje svetlé miesta bez priameho slnečného žiarenia a veľmi dobre znášajú teplo. Izbová teplota by nemala klesnúť pod 18 °C.

Choroby a škodcovia

Najčastejšie sa vyskytuje hnednutie listov alebo ich špičiek. Môže ísť o popálenie slnkom, kedy rastlinu treba premiestniť, alebo príliš suchý vzduch. Tu pomôže častejšie kropenie.

Adénium

Adénium alebo púštna ruža je sukulentná rastlina pôvodom z oblasti afrických trópov. V našich podmienkach dorastá do výšky medzi 10 a 50 cm. Kvitne od mája až do septembra nádhernými ružovými kvetmi so svetlým stredom.

Adénium - starostlivosť

Napriek všetkej svojej exotike sa adénium v ​​každodennej starostlivosti príliš nelíši od väčšiny izbových rastlín. Vyžaduje najmä dostatok svetla a tepla, vďaka ktorým bude pekne rásť aj kvitnúť.

Pôdy

Pôda na pestovanie púštnej ruže by mala byť priedušná, voľná, s kyslosťou blízkou neutrálnej. Vhodný je substrát pre kaktusy, prípadne zmes univerzálneho substrátu a piesku alebo perlitu.

Zálievka

Adénium je sukulentná rastlina, ktorá vydrží dlhšie obdobie bez zálievky. Neznáša príliš silnú závlahu a podmáčanie.

Teplota

Púštna ruža obľubuje silné priame slnko. Vo vnútri by mala byť umiestnená na južnom okne a počas leta, keď teplota stúpne nad 15 °C, ju môžeme premiestniť na slnečné stanovisko vonku. Dosiahneme tak bohaté kvitnutie. Pri teplote nižšej než 10 °C sa dostane do hibernácie a zhodí listy.

Choroby a škodcovia

Rastlinku môžu napadnúť bežní škodcovia ako sú červce, pavúčiky, vošky a podobne. Odstraňujeme ich bežnými prostriedkami.

Bonsaj

Umenie pestovania miniatúrnych stromčekov má svoje korene v Číne, odtiaľ sa dostalo do Japonska a postupom času aj do západného sveta. Bonsaje pritom nie sú špeciálne rastliny, ktoré prirodzene dorastú len do určitej výšky. Krásny bonsaj sa dá vykúzliť z akejkoľvek dreviny – od fikusov a borovíc až po rozmarín.

Bonsaj - starostlivosť

Starostlivosť o bonsaje pôsobí na prvý pohľad zložito, najmä ak sa chceme venovať tvarovaniu a dekoratívnej úprave mladých rastlín. Ak chceme bonsaj len na skrášlenie príbytku, zaobstaráme si už hotový, naaranžovaný stromček.

Pôdy

Substrát pre bonsaje prispôsobíme druhu pestovanej rastliny. Vhodné sú granulované substráty (akadama, pemza, zeolit) alebo organické substráty s veľkým podielom rašeliny a s obsahom piesku, ílu a drveného keramzitu.

Zálievka

Väčšina bonsajov nevyžaduje časté zalievanie, premočenie im škodí. Poliať ich treba až potom, čo zemina na povrchu vyschne. 

Teplota

Interiérové bonsaje pestujeme iba vnútri, pri izbovej teplote a s dostatkom denného svetla. Vhodným miestom okenná parapetná doska. V lete sa však priamemu slnku vyhýbame, mohlo by rastlinu spáliť.

Choroby a škodcovia

Najčastejšou príčinou vyhynutia bonsajov je hniloba koreňov spôsobená prehnaným zalievaním. Choroby a škodcovia sa líšia v závislosti od konkrétneho druhu rastliny.

Eukalyptus

Eukalyptus je stálozelený strom pochádzajúci z Tasmánie a južnej Austrálie, ktorý môžeme pestovať vo forme izbovej rastliny. Jeho atraktívne striebristé listy okolo seba šíria sviežu, eukalyptovú vôňu, ktorá navyše odháňa hmyz.

Eukalyptus - starostlivosť

Nároky na pestovanie tejto exotickej dreviny výrazne nelíšia od nárokov iných izbových rastlín. Eukalyptus je však špecifický svojim rýchlym rastom a tým, že potrebuje dostatok svetla a priepustnú pôdu. 

Pôdy

Rastlina vyžaduje dokonale priepustný substrát, ktorý zadržuje len málo vody. Ideálny je mix rašeliny, piesku a záhradnej pôdy. Nezabúdame na drenážnu vrstvu.

Zálievka

Rastliny v nádobách zalievame až keď substrát mierne preschne. Eukalyptu nevyhovujú príliš vlhké lokality a poradí si aj s občasným suchom.

Teplota

Eukalyptom vyhovuje izbová teplota od 16 do 25 °C. Nočná teplota môže klesnúť aj na 10 až 15 °C. Na pestovanie vyberáme miesto s dostatkom slnka.

Choroby a škodcovia

Eukalyptus je odolný voči škodcom i chorobám. Ako pri iných izbovkách, aj na ňom sa môžu objaviť vošky či pavúčiky.

Kaktus

Kaktusy sa stali medzi pestovateľmi obľúbenými rastlinami hneď z niekoľkých dôvodov. Očaria exotickým vzhľadom, nie sú náročné na pestovanie a prekvapia svojou odolnosťou i dlhovekosťou. 

Kaktus - starostlivosť

Tieto sukulentné rastliny sú prispôsobené na drsný život v púštnych podmienkach, takže starostlivosť o kaktusy nie je náročná. 

Pôdy

Substrát by mal byť maximálne priepustný. Vhodná je zmes rašeliny a štrku, prípadne piesku alebo zeolitu. 

Zálievka

Počas vegetačného obdobia stačí kaktusy zavlažiť raz za 3 týždne. Substrát by mal medzi jednotlivými zálievkami vyschnúť.

Teplota

Kaktusy obľubujú suché, vykúrené a slnečné byty. Vyhovujú im letné teploty od 18 do 30 °C, v zime môžu klesnúť na 7 - 14 °C. 

Choroby a škodcovia

Interiérové kaktusy nie sú náchylné na choroby. Najčastejším problémom kaktusov je hnitie koreňovej sústavy.  Zo škodcov môžu kaktusy napádať najmä vošky a roztoče.

Opuncia

Opuncia je kaktus, ktorý prirodzene rastie v Amerike, ale aj v Grécku či Taliansku. Nie všetky druhy sú mrazuvzdorné, preto sa v našich končinách najčastejšie pestuje ako izbová rastlina.

Opuncia - starostlivosť

Rod Opuncia je jedným z najpočetnejších kaktusových rodov, takže ich nároky na starostlivosť sú dosť rozdielne. Ako všetky sukulenty, aj tieto sú prispôsobené na prekonávanie dlhých období sucha.

Pôdy

Opunciu vsádzame do hlinito-piesčitej pôdy. Substrát môžeme vytvoriť zmiešaním drnovky, listovky, rašeliny, piesku a tehlovej drviny.

Zálievka

Opuncia potrebuje výdatnú, no nie častú zálievku. Po polievaní ku koreňom odstránime vodu stečenú do misky a opäť rastlinu zalejeme až potom, čo substrát celkom preschne.

Teplota

Potrebuje dostatok slnečných lúčov a teplo. V lete jej prospieva teplota 20 až 30 °C, počas zimy 10 až 18 °C.

Choroby a škodcovia

Rovnako ako kaktusy, aj opuncie najčastejšie hynú kvôli nadmernej závlahe a hnitiu.

Tučnolist

Tučnolisty sú ďalšou veľkou skupinou sukulentov, ktoré sa u nás pestujú ako izbové rastliny. Typické sú ich hrubé listy, v ktorých rastlina uchováva vodu. Stonka po čase drevnatie a rastlina pripomína stromček alebo krík. 

Tučnolist - starostlivosť

U nás najobľúbenejší je tučnolist vajcovitý (Crassula ovata). Keďže je veľmi nenáročný, stal sa obľúbenou súčasťou mnohých domácností.

Pôdy

Tučnolist má rád pôdu vhodnú pre sukulenty či kaktusy. Mala by to byť priepustná a mierne kyslá pôda. 

Zálievka

V lete polievame vždy po kompletnom preschnutí pôdy. Na jeseň zo zálievky uberáme a po zazimovaní nepolievame vôbec.

Teplota

Tučnolist potrebuje umiestnenie na priamom slnečnom svetle. Nemá rád náhle zmeny teplôt. V lete mu vyhovuje teplota od 18 do 21 °C, v zime len okolo 10 °C.

Choroby a škodcovia

Tučnolist je voči chorobám celkom odolný, no pri nesprávnej starostlivosti ho môžu potrápiť plesne alebo hniloba.