Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Hydroponické pestovanie: Najobľúbenejšie hydroponické rastliny

V hydroponickom systéme môžeme vypestovať prakticky čokoľvek. Všeobecne sú však najlepšie tie rastliny, ktoré nepotrebujú veľa priestoru, majú stále nároky na živiny a nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. 

Hydroponické pestovanie funguje na jednoduchom systéme: rastliny neprijímajú živiny z klasickej pôdy, ale zo živného roztoku (voda s hnojivom). Pôdu nahrádza hydroponický substrát, najčastejšie keramzit. Ten rastlinu stabilizuje vo zvolenej polohe a zaručí, že sa ku koreňom dostane vzduch a vyvážený pomer vlahy a živín. 

Tak ako iné spôsoby pestovania, aj hydropónia má svoje výhody a nevýhody. Pri dodržaní správnych postupov získame silnejšie a zdravšie rastliny, ktoré skôr dozrejú a bohato plodia. Pestovateľské úspechy dosiahneme s mnohými druhmi izbových rastlín, kaktusov, byliniek, ovocia i zeleniny. 

Prečítajte si: Hydroponické pestovanie – postup pre začiatočníkov

Hydroponické pestovanie rajčín

Existuje mnoho druhov zeleniny, ktoré si hydroponické pestovanie doslova obľúbili. A to dokonca až tak, že vás za starostlivosť odmenia väčšími plodmi s výraznejšou vôňou a chuťou. Skvelým príkladom sú práve paradajky. Nebuďte prekvapený, ak vám cherry rajčinky v hydropónii dorastú do veľkosti tých klasických. 

Pre tento systém sú vhodné skleníkové a skoršie dozrievajúce druhy paradajok. Na 1 rastlinku budete potrebovať vnútornú nádobu s priemerom 10 až 12 cm. Sadenicu môžete zafixovať keramzitom alebo štrkom. Nádoby s paradajkami umiestnite na teplé a slnečné miesto. Nočná teplota by nemala klesnúť pod 16 °C, inak sa korene môžu poškodiť.

Hydroponické pestovanie zemiakov

Verte či nie, zemiaky rastú aj bez pôdy. Stále však potrebujú vlahu, svetlo a samozrejme živiny. To všetko môžu získať v hydroponickom systéme, ak k pestovaniu pristúpime s dostatočnou opatrnosťou.

Najväčšou výzvou je samotný hydroponický systém. Potrebovať budete oveľa väčšie a hlbšie pestovateľské záhony ako pri malej listovej zelenine. Pri vertikálnom pestovaní budú nevyhnutné aj silnejšie opory, ktoré udržia váhu veľkých hľúz.

V závislosti od druhu, prostredia a typu pestovateľského systému, s ktorým pracujete, hydroponické zemiaky môžu dozrieť už 70 - 90 dní po výsadbe. To je v porovnaní s niekoľkými mesiacmi v zemi veľkou výhodou. Očakávať môžete aj niekoľkonásobne vyššie výnosy a žiadne starosti s pásavkami či inými škodcami. Zemiaky môžete pestovať hydroponicky v interiéri celý rok.

Hydroponické pestovanie jahôd

Jahody sú najobľúbenejším ovocím, ktoré si môžete dopestovať v hydroponickom systéme. Ak sa pre tento postup rozhodnete, stavte na remontantné odrody jahôd. Sadenice môžete umiestniť do jednotlivých hydroponických nádob alebo do žľabov. 

Jahody sa odporúča pestovať v hydroponickom substráte, ktorý koreňom poskytne 15 % pórovitosti. Vhodný je mix na báze rašeliny, drveného kokosového vlákna alebo jemnejší keramzit. Hydroponické jahody majú vyššie výnosy, plody sú chutnejšie a väčšie. Výhodou je aj to, že v porovnaní s bežným pestovaním v pôde spotrebujú menej vody. 

Jahody sú náchylné k mnohým chorobám, predovšetkým trpia hnilobou listov. Vzhľadom na to, že sa pri hydroponickom pestovaní listy jahôd nebudú stýkať s hlinou, ale len so sterilným substrátom, tieto problémy nehrozia. 

Hydroponické pestovanie byliniek

Hydroponicky môžeme pestovať prakticky všetky bežné kuchynské bylinky. Medzi najobľúbenejšie patrí bazalka, mäta, medovka či šalvia. Vyskúšať môžete dokonca aj harmanček, koriander alebo tymián.

Pretože rastliny priamo dostávajú všetky živiny, ktoré potrebujú, môžu rásť rýchlejšie ako v pôde. V priemere rastú o 25 % - 50 % rýchlejšie ako v bežnom kvetináči. Túto výhodu ocení každý, kto v kuchyni používa čerstvé bylinky každý deň.  

Pri hydroponickom pestovaní byliniek je dôležité pamätať na to, že rastliny potrebujú dostatok svetla. Uistite sa, že pestovateľský systém umiestnite na miesto, kde bude mať aspoň šesť hodín priameho slnečného žiarenia denne.

Hydroponické pestovanie orchidei

Spomedzi kvitnúcich rastlín je práve orchidea ideálnym kandidátom na hydroponické pestovanie. Jej korene potrebujú dostatočný prísun vzduchu a svetla, čo poľahky dosiahneme aj v jednoduchom hydroponickom systéme.

Úlohu substrátu v tomto prípade zohráva práve perlit – práve on zabezpečuje rastline ideálne podmienky pre rast a zachovávanie a distribúciu živín a vlhkosti. Ďalšou z možností je pestovanie orchidei priamo vo vode, teda bez akéhokoľvek substrátu.

Hydroponické pestovanie izbových rastlín

Väčšina ľudí začína s hydropóniou práve pri pestovaní izboviek. Táto metóda je ideálna pre dovolenkárov, keďže základný interval na polievanie hydropónie je 14 dní. Ak však potrebujete odcestovať na dlhšie, môžete rastlinu poliať ešte viac a tým predĺžiť interval zálievky zhruba o týždeň.

Hydropónia izbových rastlín je ideálna aj pre alergikov. S použitím vhodného substrátu, ako je keramzit alebo perlit, sa vyhneme spórom plesní vo vlhkej pôde. Naopak, rastliny sú vďaka užitočným baktériám na koreňoch významným regulátorom škodlivín vo vzduchu. 

Hydropóniu obľubujú filodendrony, dracény, scindapsus (divý Janko), svokrine jazyky, strelície, fikusy i kávovníky. Bez pôdy môžete doma pestovať prakticky akúkoľvek izbovku, ktorej ozdobou sú listy. Tie porastú do väčších rozmerov a krajších farieb.

Hydroponické pestovanie kaktusov

Rovnako ako iné rastliny, aj kaktusy a sukulenty vyžadujú vodu a živiny prijímané cez korene. Bežne tieto rastliny rastú iba v suchej pôde, ale môžu sa pestovať aj v hydropónii. 

Kaktus pestujeme v hydroponickom substráte a používame živný roztok, no nemusíme inštalovať závlahu pre cirkuláciu. Vhodnejšie sú tesné kvetináče, v ktorých voda nebude stáť celé týždne. Keďže sukulenty účinne absorbujú živiny, roztok by mal obsahovať nižšiu koncentráciu hnojiva. Kaktusy v hydropónii zalievame a prihnojujeme len zriedkavo.