Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Japonská malina: Chutný kríženec z krajiny vychádzajúceho slnka

Japonská malina je plod vzhľadom pripomínajúci malinu a jahodu. Odtiaľ pochádza názov rastliny. Malinojahoda je nenáročná a mrazuvzdorná. Kvitnúť začína koncom júna a plody dozrievajú rôzne, od júla, v auguste, niektoré až v septembri. Plody sú červené, nemajú výraznú arómu, sú sladko-kyslé a veľké približne 3 cm. Ovocie môžeme konzumovať priamo z kríka, ale bez problémov je možné použiť ho aj do dezertov.

 

Ako sa Japonská malina pestuje?

Japonská malina dorastá do výšky približne 1,5 m. Podľa podmienok, v ktorých ju pestujeme. Je nenáročná na pestovanie. Darí sa jej aj v polotieni, dokonca je rastlinka vhodná ako podsadba pod stromy. Je to aj dekoratívna rastlinka. Konáriky má pichľavé. Malinojahoda prezimuje v koreňoch. Na jeseň odumiera jej horná časť. Na jar nám ale  vyrašia nové výhonky.

 

Maliny patria medzi najobľúbenejšie ovocie. Ich veľkou výhodou je nenáročné pestovanie a výborná použiteľnosť a spracovateľnosť plodov. Maliny sú kry, vyrastajú formou koreňových výmladkov. Pomocou pravidelného rezu docielime jeho usporiadaný rast. Pri pestovaní malín si z nich môžeme vytvoriť aj živý plot. Môžeme ich posadiť medzi obrubníky, ktoré zapustíme dostatočne hlboko do zeme. Keď vybudujeme jednoduchú konštrukciu – akési zábradlie, bude to pôsobiť veľmi efektne. Koreňový systém malín je uložený plytko pod povrchom pôdy. Maliny je dôležité udržiavať bez buriny, lebo tá oslabuje malinové výhony. Môžeme ich pestovať bez chemického postreku.

 

Rez malín

Klasické odrody sú odrody s dvojročným cyklom pestovania. Teda kry rodia na výhonoch, ktoré narástli vlani. Staré, odrodené vlaňajšie výhony odstránime na jar. Odstránime aj poškodené výhony. Z nových necháme šesť až osem výhonov. Keď ich skrátime asi na 150 cm, podporíme tým veľkosť plodov.

 

Obľúbené odrody malín

BRISTOL je veľmi obľúbená odroda, ktorá si vyžaduje oporu. Nevytvára koreňové výmladky. Kry rastú silno a dorastajú do dĺžky asi 4 m. Na konci vytvárajú previsy.

 

LASZKA  je odroda maliny s plodmi veľkými asi 4 cm. Rodí na vlaňajších výhonoch. Odroda je veľmi úrodná. Plody dozrievajú začiatkom júna. Odroda je odolná proti nízkym teplotám. Nie je citlivá na choroby a škodce.

 

GLEN AMPLE je stredne skorá odroda, obľúbená, veľmi úrodná. Kry sú vitálne, beztŕňové. Plody má veľké, veľmi chutné, odolné voči hnilobám. Neprekáža im  niekoľkodňový dážď.