Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Jedlé kvety ako súčasť obeda. Ochutnali by ste ich?

Jedlé kvety boli v Európe populárne už počas rímskych čias. Konzumujte vždy len kvety, ktoré dobre poznáte. Taktiež by ste mali byť informovaní o ich pôvode. Najlepšie je vypestovať si ich doma bez pesticídov a hnojív. Pri konzumácií jedlých kvetov by si mali dávať pozor alergici. Môžu im spôsobiť zdravotné komplikácie. Jedlé kvety môžete využiť na rôzne spôsoby. Zvyčajne sa hodia k predjedlu alebo do šalátov. Používajú sa aj do čajov, nápojov a na ozdobu dezertov. Niektoré sa dokonca vyprážajú.

 

Aké jedlé kvety poznáme?

Medzi jedlé kvety patrí napríklad kvet pažítky. Ružové kvety pažítky chutia podobne ako cibuľa. Je známe, že jedlá je aj vňať pažítky.

 

Fialka ostrohatá má fialové a modro žlté kvety. Tie majú delikátnu nasladlú chuť a oku lahodiaci vzhľad. Kvety fialky majú aj afrodiziakálne účinky.

 

K jedlým kvetom sa radí aj levanduľa. Kvety levandule využijete pri pečení sušienok.

 

Biele kvety bazalky sú známe svojou typickou pikantnou chuťou.

 

Korenistý a horkastý kvet nechtíka je vhodným doplnkom do pikantných pokrmov. Kvety nechtíka výborne pomáhajú pri všetkých druhoch kožných problémov. Pomáhajú liečiť ekzém a alergické reakcie.

 

Čaj z kvetov ďateliny lúčnej pomáha pri hnačkách, poruche spánku, či nepravidelnej menštruácii. Taktiež pomáha pri anémii, žalúdočných vredoch alebo pri chrípke a nádche. Zvonka nám čaj pomôže na časti postihnuté psoriázou, ekzémom a popáleninami.

 

Kvety boráku lekárskeho dobre nahradia príchuť sladkej uhorky.

 

Kvety ruže môžete pridať do palaciniek, sušienok, či pudingov.

 

Kvety klinčeka majú sladkú a aromatickú chuť. Dodajú sladkastú vôňu poháru ľahkého stolového vína a osviežia ovocné želé.

 

Kvety ibišteka majú kyslastú chuť. Mnohí siahajú aj po kandizovanom (v cukre obalenom) ibišteku. Je to vďaka jeho protizápalovým a dezinfekčným účinkom, najmä v oblasti tráviaceho a močového ústrojenstva. Ibištek obsahuje veľa vitamínov (hlavne vitamín C), minerálov a solí. Je to vynikajúci prostriedok pre osoby, ktoré sa silno potia a sú oslabení stratou soli (športovci, ťažko telesne pracujúci, chorí s horúčkami a pod.). Kvety ibišteka sýrskeho sa môžu pridávať do čajov alebo šalátov ako príjemné aj pekné spestrenie, avšak neobsahujú toľko prospešných látok ako iné druhy ibištekov.

 

Kvety púpavy a cukety patria k najpoužívanejším v kuchárskej praxi. Oplatí sa nazbierať si kvety mladej púpavy, ktoré ešte nie sú rozkvitnuté. Upražené pripomínajú chuť vyprážaných šampiňónov. Keď ich pridáte do ryže dodajú jej sladkastú chuť a peknú žltú farbu.

 

Kvety cukety sú zase populárne najmä v Taliansku. Sú známou pochúťkou, najmä ak si ich vypražíte v troj-obale. Pred prípravou však odstráňte z kvetu tyčinky a piestiky, ktoré by jeho chuť mohli narušiť. Toto pravidlo platí pri všetkých jedlých kvetoch. Z cukety majú v kuchyni využitie aj plody. Viete z nich pripraviť chutnú polievku alebo omáčku, či koláč.

 

Ktoré kvety nie sú jedlé? 

Na konzumáciu nie sú vhodné všetky kvety. Vyhýbať by ste sa celkom určite mali kvetom narcisu, ľalie, konvalinky, rododendronu, azalky, náprstníku, hortenzie, oleandra, durmanu, či ponikleca.