Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Púpava - rastlinka, ktorej sa ťažko zbavuje

Púpava je rastlina, ktorá je príznačná svojimi veľkými špecifickými listami a žltými hlavičkami. Často ju môžeme vidieť na lúkach, pri okrajoch ciest, pri chodníkoch, ale aj ako súčasť nášho trávnika, čo môže byť nežiaduce. Púpavu môžeme odstrániť aj bez pomoci agresívnych prostriedkov, ktoré by mohli ublížiť nie len trávniku, ale aj ostatným rastlinám v jej blízkosti. Nechajte sa inšpirovať týmito spôsobmi ako sa zbaviť púpavy. 

 

Prv než sa pustíme do samotného boja s púpavami je dôležité si ujasniť niekoľko pravidiel, vďaka ktorým sa púpavám v budúcnosti vyhneme. Prvým pravidlom je kosenie trávnika približne do výšky 7 centimetrov, kedy sú povrchové korene dostatočné silné na to, že neprepustia takmer žiadne semienko púpavy. Ďalej sa zameriame na pH. Púpave vyhovuje kyslé prostredie, kedy toto prostredie naopak nevyhovuje rastu trávniku. Zadovážte si záhradnícke pH papieriky, ktoré vám presne objasnia akou hodnotou disponuje váš trávnik.

 

Púpava a jej manuálne odstránenie 

Púpavu môžeme jednoducho odstrániť manuálnym spôsobom. Stačí, ak disponujeme vypichovačom burín či prípadne starým menej ostrým nožom pre záhradnícke účely. Pôdu v ktorej sa nachádza púpava odporúčame najprv poliať tak, aby sa korienky trocha uvoľnili. Následne už nožík či vypichovač zapichneme po dĺžke do zeme tak, aby sme neprepichli koreň. Tento krok môžeme zopakovať po viacerých stranách tak, aby sa rastlina mohla voľne kývať. Dávame si pozor, aby sme neprepichli korene, pretože by to nebolo vôbec efektívne a rastlina by narástla opäť. Následne rastlinu opatrne aj s koreňom vyberieme, presekneme a umiestnime do kompostéra. Dieru po rastline zasypeme hlinou a zasejeme semienka trávnika. 

 

Púpava a jej odstránenie pomocou kuchynskej chémie

Púpavu môžeme odstrániť aj spôsobom pomocou soli, octu či vriacej vody. Tieto spôsoby trvajú dlhšie, pretože v konečnom dôsledku nechávame púpavu úplne vyschnúť. Najjednoduchším spôsobom je zaliať púpavu vriacou vodou, ktorá sama prejde až do koreňa a rastlinu ochromí. O niekoľko dní púpava uhynie, stačí ju potom už len vybrať. 

 

Proti púpave môžete použiť aj soľ, konkrétne jednu lyžicu kuchynskej soli. Touto soľou obsypeme púpavu až ku koreňu. So soľou sme veľmi opatrní, pretože môže poškodiť aj trávnik. 

 

Ďalšou možnosťou je aplikácia jablčného octu. Jablčný ocot dáme do nádoby s rozprašovačom a postriekame niekoľkokrát za deň púpavu.