Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Spoznajte klinček a jeho farebné odrody

Klinčeky sú veľmi známymi odrodami záhradných kvetov, ktoré sa tešia veľkej obľube. Mnohé kultivary a farebné variácie prekvapia mnohých záhradníkov. Práve klinčeky patria k rastlinám, ktorých nároky na pestovanie sa líšia s takmer každou odrodou. Klinčeky môžeme s účinnosťou vysadiť ako solitérne rastlinky, oživiť nimi parapety okien, ale aj dopriať tmavému záhonu trochu farby. Dokážu sa prispôsobiť takmer akejkoľvek pôde a urobia radosť každému záhradkárovi, aj tomu začínajúcemu. 

 

Ako pestovať klinček? 

Ako sme už vyššie načrtli, klinček nie je náročná rastlina na pestovanie, hoci sa nároky menia s každým kultivarom. Základnou, a nevyhnutnou, požiadavkou na ich rast je dostatok slnečného žiarenia, ktorého nemajú nikdy nadostač. Vysádzame ich do neutrálnej pôdy, potešia sa však vápnitej pôde, slaboalkalitickej - nie je to však nevyhnutnosť. 

 

Závlaha je potrebná len počas veľmi suchých a horúcich dní. Vo všeobecnosti pri klinčekoch však platí pravidlo, ktoré odkazuje na fakt, že je lepšie nechať klinček trochu vyschnúť než ho prepolievať. Pri prepolievaní či humusovej a močaristej pôde začnú jemné koreňové systémy klinčeka rýchlo hynúť. Klinčeky nie sú náročnou rastlinou na hnojenie a počas celého roka si vystačia aj bez hnojiva. Postačí im dostatok slnečného žiarenia a pravidelná zálievka ku koreňu. 

 

Klinček môžeme nájsť v rôznych kultivaroch. Okrem nárokov na zálievku či pôdu je rozdielom aj dĺžka ich života. Na trhu môžeme nájsť 1-ročné ale aj viacročné kultivary, dokonca výnimočné trvalky klinčeka. Aké sú ich charakteristiky? 

 

1-ročná odroda klinčeka

 

Medzi 1-ročné odrody patrí klinček čínsky (Dianthus Chinensis), ktorého kvety rastú zväčša samostatne na separátnych stonkách. 1-ročné odrody poskytujú najväčší výber farebných variácií, od jednoduchých farieb až po prskané kvety. Dĺžka rastliny sa pohybuje od 15 centimetrov do 40 centimetrov. Na základe výšky rastliny ich umiestňujeme do záhonov tak, aby im ostatné kvety netienili. 

 

2-ročná odroda klinčeka

 

2-ročné odrody klinčeka sa tešia jednoducho zafarbeným kvetom. V záhradníctvach ich môžeme nájsť vo farbách ako je červená, fialová, biela a bledá ružová. Doba kvitnutia je načasovaná približne na mesiac júl a kvety vydržia takmer niekoľko týždňov. Vďaka tomu vás budú tešiť takmer celé leto! Medzi najpopulárnejšie 2-ročné odrody klinčeka patrí klinček bradatý (Dianthus Barbatus).

 

Trvalka 

 

Trvalka klinčeka je najčastejšie pestovaným druhom. Trvalkové rastliny klinčeka sú vhodné najmä na rez, a preto s nimi môžeme stretnúť najmä v kvetinárstvach. Dorastajú do rôznej výšky, zväčša však do 40 centimetrov. Tieto rastliny však obľubujú teplé podmienky aj počas zimy, a preto ich odporúčame pestovať výhrade v sklenníkoch, prípadne ich pestovanie presunúť na zimu do tohto objektu. 

 

Klinček Čínsky (Dianthus Chinensis)

 

Klinček čínsky je 1-ročnou odrodou, ktorá patrí medzi najdostupnejšie na trhu. Dorastá do výšky 25-40 centimetrov, a to podľa záhradných podmienok. Listy klinčeka tejto odrody sú zelené a kopijovité. Klinček čínsky predstavuje dokonalú letnú rastlinu. S dostatkom zálievky kvitne od júna až do augusta, pričom potrebuje priepustnú pôdu. Pôvodná farba tohto kultivaru je jemne ružová. Na trhu možno nájsť rôzne farebné kombinácie, so zúbkovými okrajmi, ktoré môžu byť aj plnokveté. Trendom posledných rokov sú malé klinčeky čínske, ktoré dorastajú do dĺžky len 10-15 centimetrov (vankúšovité klinčeky). 

 

Klinček Záhradnícky (Dianthus Caryophyllus) 

 

Klinček záhradný ponúka najviac kultivarov na trhu. Vo všeobecnosti však dorastá do výšky približne 60 centimetrov. Sadí sa zväčša ako solitérna rastlina. Ak chceme vysadiť viac klinčekov vedľa seba, robíme tak s 30 centimetrovými medzerami. Klinček záhradnícky je vhodný na rez a trh ponúka široké spektrum farieb, stupňov plnokvetosti ako aj rôznych farieb listov (od mätovo zelených až po sýtu zelenú).