Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Odhaľte pôvab veľkokvetých ľalií

Ako ľalia..

Asi všetci poznáme toto prirovnanie vyjadrujúce krásu a čistotu. Nie nadarmo sa v ňom spomína práve ľalia. Krásne kvety, hrdo vynímajúce sa na dlhých stonkách, vedia oku naozaj polahodiť. Ľalia je obľúbená predovšetkým vďaka svojim krásne sfarbených kvetom a zaujímavej vôni. Je tiež považovaná za kráľovnú cibuľovín práve pre svoj exotický vzhľad. Existujú rôzne druhy a farby, a tak si každý z nás dokáže nájsť pre seba tú správnu kombináciu. Nachádzame jednofarebné ale i originálne ľalie, ktoré majú viac farieb, či sú škvrnité. V súčasnosti existuje približne 110 druhov, ktoré sú rozdelené do deviatich klasifikačných tried.

 

Ako sa ľalie pestujú?

Ľalie dorastajú do rôznej dĺžky. Ich výška sa zvyčajne začína od 35 centimetrov. Druhy menšieho vzrastu môžeme pestovať aj v kvetináči. Obdobie kvitnutia ľalií sa pohybuje od začiatku mája. Niektoré druhy neskorších ľalií však kvitnú až v septembri. Určité odrody sa odlišujú náročnosťou na slnko. Väčšine prospievajú slnečné lúče, no iným lahodí skôr polotieň. Ľalie si vyžadujú kyprú, dobre priepustnú pôdu a dobrú zálievku. Netreba ich však prelievať, príliš vlhká pôda im skôr uškodí. Dôležité je vybrať pre nich záveterné miesto, inak sa môžu stonky s kvetmi ľahko zlomiť. Nové cibuľky je vhodné vysádzať v priebehu septembra a začiatkom októbra. Ľalie by sme mali pestovať na jednom mieste po dobu 5 rokov, potom sa odporúča presadiť ich na iné miesto.

 

Veľkokveté ľalie

Ľalie sa delia do viacerých skupín. Najznámejšie sú Ázijské hybridy, Martagon hybridy, Orientálne hybridy, Longiflorum hybridy, Americké hybridy, Candidum hybridy, Rúrkovité hybridy, Botanické ľalie a ostatné hybridy. Longiflorum hybridy alebo veľkokveté ľalie predstavujú druhy so stredne veľkými až veľkými kvetmi v tvare trúbky. Zvyčajne sú bielej farby a ich listy sú úzke. Využívajú sa väčšinou ako rezané kvety a menej často sa pestujú na záhrade. Ak však zvolíte možnosť pestovania na záhrade, tieto impozantné kvety dokonale vytvoria pozadie vášho záhona. Najkrajšiu kombináciu tvoria s ružami. Vyniknú však aj ako solitéra.

 

Ľalia veľkokvetá (Lilium longiflorum)

Typickým zástupcom tohto druhu je ľalia veľkokvetá. Často sa nazýva aj veľkonočná ľalia, pretože v kresťanstve znamená symbol Kristovho zmŕtvychvstania. Počas obdobia Veľkej noci sa často využíva na výzdobu kostolov. Má čisté biele kvety, ktoré príjemne voňajú. Rastliny dosahujú výšku od 50 centimetrov do jedného metra. Kvitne od apríla do júna.

 

Kráľovská ľalia veľkokvetá (Lilium regale)

Kráľovská ľalia kvitne na bielo a jej kvety majú krásnu vôňu. Sú bielej farby so žltým hrdlom. Z vonkajšej strany majú  červenkastý nádych. Dorastá do výšky 60 – 100 centimetrov. Je vhodná aj na pestovanie v kvetináči. Rastlinka kvitne od júna do augusta. Ideálna doba výsadby je počas jesene, v septembri a októbri, alebo počas jarných mesiacov. Cibuľky sadíme do hĺbky približne trojnásobku výšky cibuliek.

 

Ľalia zlatohlavá (Lilium martagon)

Zaujímavým druhom, ktorý nepatrí k veľkokvetým ľaliám, je ľalia zlatohlavá. Dosahuje výšku 30 až 100 centimetrov. Stonka býva často posiata purpurovými škvrnami. Má výrazné červené až ružové kvety, zaujímavé svojím tvarom. Sú podlhovasté, koncami oblúkovito ohnuté späť. Kvitne od júna do augusta, rovnako ako väčšina ľalií.