Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Pestovanie liečivého zázraku aloe vera

Určite ste už mnohí počuli o zázraku menom aloe vera a jeho liečivých účinkoch. Táto univerzálna rastlinka patrí k sukulentom s mäsitými listami. Listy obsahujú liečivý gél, ktorý pomáha pri mnohých vnútorných i vonkajších problémoch.

 

Zázračná história

Po celom svete sa v súčasnosti hovorí o blahodarných účinkoch zázračného Aloe vera, rastliny s bohatou históriou. Jej efektu omladzovania podľahla už krásna Kleopatra či kráľovná Nefertiti, ktoré ju využívali predovšetkým na kozmetické účely a prezývali ju rastlinou nesmrteľnosti. Výťažky z aloe vera používali starí Egypťania tiež pri balzamovaní múmií, z ktorých mnohé existujú v zachovalom stave dodnes.

 

Liečivé účinky aloe vera

Až z 90 % sa aloe vera skladá z vody. Zvyšok tvoria bohato zastúpené vitamíny, minerálne látky, aminokyseliny a enzýmy. Aloe obsahuje antioxidanty, ktoré posilňujú náš imunitný systém. Takisto má účinky pôsobiace proti tvorbe rakoviny, pôsobí liečivo pri zápaloch a srdcovo-cievnych ochoreniach. Účinné látky aloe vera ju zaradzujú k najlepším rastlinným detoxikantom a čističom čriev, keďže pomáhajú odstraňovať škodlivé látky z črevného systému. Rastlinku je možné využívať aj na vonkajšie použitie, keďže spomaľuje starnutie pokožky a tiež ju pomáha regenerovať po spálení od slnka. Má vysoko hydratačné účinky a je účinná pri liečbe akné, ekzému a iných kožných chorôb.

 

Ako sa aloe vera pestuje?

A navyše, pri všetkých blahodarných účinkoch aloe vera nie je pestovanie vôbec náročné. Pre rast aloe vera je dôležitá ľaká priepustná pôda a dostatok svetla. Prirodzeným prostredím tejto rastliny sú púštne subtropické a tropické oblasti, čo znamená, že aloe si vyžaduje presvetlené miestnosti. Priame slnečné svetlo jej však škodí, rovnako ako veľa vody. Počas roka je potrebné rastlinu zalievať raz za týždeň, no v zimných mesiacoch sa odporúča tento interval zalievania predĺžiť. Ideálna zemina na aloe by mala byť zložená z kompostu, listovej pôdy a piesku. Ak rozmýšľate kde aloe vera rastlinku kúpiť, odporúčame predovšetkým kvetinárstva a záhradníctva. Tak získate rastlinku, ktorá vám domov nielen skrášli, ale budete mať po ruke stále prístupnú lekáreň.

 

Ako strihať aloe vera?

Ak vás zaujíma ako strihať aloe vera, predovšetkým pri presádzaní, ponúkame vám návod. Zrelá rastlina produkuje odnože, ktoré sú novými rastlinkami a môžeme ich použiť na rozmnožovanie. S rozmnožovaním je možné začať ak sú tieto odnože vysoké niekoľko centimetrov a listy sa začínajú otvárať. Pomocou ostrého noža oddelíme mladú rastlinku a uistíme sa, že sme odnož neporušili. Ak nejakým nedopatrením došlo k porušeniu, je potrebné nechať ranu zaschnúť po dobu dvoch až troch dní a až potom ju umiestniť do pôdy. V prípade, ak ste rastlinu pri oddeľovaní neporušili, je možné plynulo pokračovať so sadením. Otvor v pôde by mal byť hlboký asi ako jedna štvrtina rastliny.

 

Tinktúra z aloe vera

V nasledujúcich riadkoch nájdete na tinktúru z aloe vera recept. Nie je na tom nič náročné. Budeme potrebovať 1 lyžicu čerstvo nasekaného listu aloe vera a 2 decilitre 60% liehu. Aloe zalejeme liehom a necháme lúhovať na pokojnom mieste 14 dní.  Nesmieme zabudnúť celý obsah pretrepať dvakrát do dňa, aby sa uvoľnili potrebné účinné látky. Po uplynutí tejto doby je potrebné obsah precediť a tinktúru preliať do sklenenej fľaštičky. Tinktúru môžete užívať počas 4 týždňov, trikrát do dňa 30 kvapiek nakvapkaných do 3 decilitrov vlažnej vody.