Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Poznáte sladučké odrody broskýň a nektariniek?

Broskyňa a nektarinka, sladučké, chutné a šťavnaté kôstkové ovocie. Neviete ich rozlíšiť? Hlavný rozdiel je v šupke. Nektarinka ju má hladkú, šupka broskyne je pokrytá hodvábnymi „vláskami“. Obidva plody majú nízky obsah sacharidov a obrovské množstvo vitamínov a minerálov. Majú najviac železa zo všetkých kôstkovín. Broskyne aj nektarinky majú mnoho zdravotných účinkov. Napríklad zvyšujú chuť do jedla, majú odvodňovacie účinky, povzbudzujú prácu obličiek. Regenerujú rastové, pohlavné hormóny, aj hormóny štítnej žľazy. Čo je dôležité, nahnité nektarinky a broskyne nekonzumujte. Plod môže byť napadnutý jedovatou látkou patulínom.

 

Nektarinky odrody

Prunus persica“Honeykist“

Prvá nektarinka, ktorá je málo náchylná na kučeravosť. Najviac jej vyhovujú slnečné stanoviská, je samoopelivá, odolná voči mrazu. Nektarinka má výborné sladké plody so žltou dužinou.

 

Prunus persica „Sanguine d´Auvergne“

Výška dospelej rastliny je 300 - 400 cm. Je odolná voči mrazu. Plody sú šťavnaté a majú sladkú, jemne kyselkavú chuť. Výhodou je ľahko oddeliteľná kôstka. Nektarinka je samoopelivá. Plody dozrievajú v auguste až septembri.

 

Prunus persica 'Sweetheart'

Je odolná voči mrazu, so sladkými plodmi a malými kôstkami. Má rada slnečné stanovisko, najlepšie chránené slnečné miesto.

 

Prunus persica 'Nektarine mit rotem Laub'

Nektarinka má chutné tmavočervené plody. S krásnymi červeno sfarbenými listami  je okrasou každej záhrady. Darí sa jej na teplých slnečných stanoviskách.

 

Prunus persica 'Rubis'

Je zakrpatená forma nektarinky. Strom má nižší vzrast, v dospelosti dorastá približne do  2,5 - 3 m. Plody nektarinky sú  približne rovnako veľké ako pri klasických odrodách. Sú nasladlé, veľmi šťavnaté.  Nektarinku  je vhodné pestovať aj v  nádobe. V takom prípade je nutné počítať s pomalším rastom a s veľkosťou stromu v dospelosti okolo 2 m.

 

Broskyne odrody

Prunus persica 'Jalousia'

Pochádza z Francúzska. Je obľúbená najmä rodičmi s malými deťmi. Plod je plochý, ľahký na vychutnanie a to bez zababrania. Chuť plodu je sladká. Plod je aromatický a šťavnatý. Broskyňa má rada slnečné stanoviská.

 

Prunus persica 'Amsden'

Broskyňa je málo náchylná na kučeravosť. Má stredne veľké plody žltej farmy. Bieložltá dužina je sladká, šťavnatá. Strom má silný vzrast, dobre znáša mrazy. Má rád slnečné stanovisko. Tento druh broskyne je samoopelivý.

 

Prunus persica „Sanguine de Savoie“

Obľúbená odroda s krvavo - červenou šťavnatou dužinou.  Zaujímavá sladká chuť plodov. Odolná odroda.