Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Sladké čerešne: Tieto odrody stoja za vyskúšanie

Čerešne patria k stromov, ktoré si nedokážeme odmyslieť, a to najmä v spojení s mesiacom máj, počas ktorého nádherne kvitnú. Čaro rôznych odrôd čerešní spočíva v tom, že každá z nich kvitne a plodí v iný mesiac, a teda prakticky môžeme mať čerešne počas celého teplého obdobia (od júla až po september). V tomto článku si priblížime najobľúbenejšie odrody, ktoré by mali poznať všetci slovenskí ovocinári. 

 

Čerešne sú špeciálnym ovocným stromom, ktorý disponuje rôznymi dobami dozrievania. Následkom toho môžeme odrody čerešní zaradiť medzi skoré, poloskoré a neskoré. Ak by sme sa však na túto časť výberu odrody chceli pozrieť bližšie, pomôžu nám tzv. čerešňové týždne. 

 

1. čerešňový týždeň - v období od 16.5. do 31.5. 
2. čerešňový týždeň - v období od 1.6. do 15.6.
3. čerešňový týždeň - v období od 16.6. do 30.6.
4. čerešňový týždeň - v období od 1.7. do 15.7.
5. čerešňový týždeň - v období od 16.7. do 31.7.
6. čerešňový týždeň - v období od 1.8. do 15.8.
7. čerešňový týždeň - v období od 16.8. do 31.8. 

 

Čerešňa Sunburst 

 

Čerešňa odrody Sunburst, Prunus Avium Sunburst, je obľúbenou odrodou, ktorá rodí veľké, šťavnaté plody. Zaraďuje sa do 4. čerešňového týždňa. Táto odroda je samoopelivá. Pri jarných mrazoch nemá tendenciu omrznúť a rovnako odolné sú aj jej plody, ktoré vplyvom zrážok nepraskajú. 

 

Čerešňa Linda

 

Čerešňa linda, Prunus Avium Linda, sa zaraďuje medzi skoré odrody, s menšími plodmi, ktoré majú tuhú dužinu, sú veľmi aromatické. Táto čerešňa je vhodná na bežnú konzumáciu, skvelo sa hodí aj do zaváranín, a to najmä vďaka veľkosti svojich plodov. Tento kultivar považujeme za stredne skorý. 

 

Čerešňa Carmen 

 

Čerešňa Carmen, Prunus Avium Carmen, sa nachádza v 4. čerešňovom týždni. Táto odroda bola prvotne vyšľachtená v Maďarsku a charakteristická je najmä vďaka veľkým plodom, ktoré sa sfarbujú až do tmavej červenej. Strom rastie do strednej výšky čo umožňuje pohodlný zber. Množstvo plodov je veľmi bohaté, rovnomerne distribuované po celom strome.