Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

STARKL RADÍ: Opora na kvety pre izbové aj vonkajšie rastliny

Popínavé rastliny dokážu vykúzliť doslova rozprávkové zákutia na záhrade, balkóne i v interiéri. Ako by mala vyzerať opora na kvety podľa druhu a z čoho si ju môžete vyrobiť doma? Poradíme vám.

Opora na izbové kvety

Popínavé izbové rastliny sa hodia všade tam, kde potrebujete spestriť vysoký nábytok či holé steny. Aj vy ste si zamilovali potosovce, mučenky, voskovky či filodendrony? Tieto druhy sú pôsobivé aj voľne „padajúce” z vyššej poličky, no ešte viac vyniknú, keď ich navedieme na oporu. Do črepníkov v interiéri sa hodia rôzne kovové a plastové mriežky, treláže, špirály, klietky či kokosové tyče. 

Opora na balkónové a terasové kvety

Balkóny a terasy skrášľujú viaceré druhy kvitnúcich i vždyzelených popínavých rastlín. Medzi najobľúbenejšie patria brečtany, hortenzie, trúbkovce či vistérie. Nie každej z nich však vyhovuje rovnaký druh opory.

Rastliny, ktoré sú samopnúce, opornú konštrukciu nepotrebujú. Stačí im napríklad múr s hrubším povrchom. Medzi takéto rastliny patrí napríklad brečtan, prísavník alebo hortenzia stopkatá. Iné popínavé dreviny, napríklad popínavé ruže, sa konštrukcie opierajú celým telom. Na oporu ich musíme naviesť, a ak je redšia, pravidelne ich k nej aj vyväzovať.

Opora pre mohutné balkónové rastliny a popínavé dreviny musí byť dostatočne pevná. Obyčajná drevená treláž ich váhu neunesie. Zasadiť ich môžete pri plot, pergolu alebo múr domu. Ak sa rozhodnete vybudovať vlastnú drevenú oporu, odporúča sa zafixovať ju do betónu.

Opora na ťahavé kvety

Mnohé obľúbené ťahavé kvety patria medzi úponkaté rastliny. Ide napríklad o jednoročný hrachor, plamienok, ale i vinič a pavinič päťlistý. Na oporu sa prichytávajú tenkými úponkami, preto im najviac vyhovuje opora typu mriežky.

Pri úponkatých popínavkách je dôležité, aby bola opora (treláž, mriežka alebo plot) prístupná z oboch strán. Od steny by mala byť vzdialená najmenej 5 cm, aby mohli úponky obtáčať aj okolo vodorovných častí opory. 

Je lepšia drevená, kovová alebo plastová opora na kvety?

Opory na kvety môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, od dreva až po kov. Každý z nich má svoje výhody i nevýhody. 

Drevená opora na kvety zaujme svojim prírodným vzhľadom, no nie je ideálna do príliš vlhkých podmienok. Zapichnutá v substráte môže časom strácať na kvalite. Drevené opory sú stabilné, avšak majú vyššiu hmotnosť. Mnohé popínavé rastliny sa po nich krásne plazia aj bez viazania.

Kovové opory sú dostupné v mnohých dekoratívnych tvaroch a najrôznejších veľkostiach. Dobre odolávajú vonkajším podmienkam, preto sú skvelou voľbou pre trvalky i kvety kvitnúce celé leto. Výhodou je tiež jednoduché čistenie a skladovanie po sezóne.

Plastové opory vynikajú nízkou hmotnosťou, ľahkou údržbou a prijateľnou cenou. Vzhľadom sa podobajú na tie kovové. Užitočné budú pri pestovaní popínavých druhov zeleniny i okrasných rastlín.

DIY: Vyrobte si vlastnú oporu na kvety

Ak ste v záhradkárstve nenašli oporu v rozmeroch, ktoré potrebujete, vyrobte si doma svoju vlastnú. Stačí vám na to zopár bambusových palíc, ktoré priečne spojíte tenšími paličkami do mriežky. Postup je naozaj jednoduchý. Výslednú oporu môžete zapichnúť do črepníka, pripevniť k stene či ku konštrukcii záhradnej pergoly.

Pomôcky

  • Ručná pílka alebo záhradné nožnice
  • Lepiaca pištoľ
  • Prírodný špagát

Materiál

  • 2 ks rovnako dlhých, hrubších bambusových palíc
  • 3-4 ks tenkých bambusových palíc

Hrubé bambusové tyče by mali byť o niečo dlhšie, než bude finálna výška rebríkovej opory. Zároveň platí, že čím vyššiu oporu si plánujeme vyrobiť, tým väčší priemer palice zvolíme. Konštrukcia tak bude stabilnejšia. Tenké bambusové palice budeme upevňovať kolmo na tie hrubé. 

Postup

  1. Tenké bambusové palice narežeme na niekoľko menších kusov – najdlhšia bude určovať šírku vrchnej časti opory a najkratšia spodnej.
  2. Tenké narezané paličky postupne prilepíme lepiacou pištoľou na dve hrubé palice, ktoré budú tvoriť základ kostry opory – bočné strany rebríka.
  3. Okolo lepených spojov omotáme špagát, ktorý poslúži na spevnenie aj dekoráciu. 
  4. Hotovú mriežku zapichneme do substrátu v črepníku alebo na záhone. Rastlinu môžeme viesť po opore plastovými úchytkami, prípadne ju priviazať.