Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Skrášlite si balkón krásnymi ťahavými kvetmi

Aj vy obdivujete susedkin balkón, či terasu plnú kvetov? Začala sa nám jar a to je čas vylepšiť si aj ten svoj vlastný kúsok prírody. Preto si teraz predstavíme tie najobľúbenejšie ťahavé kvety, ktorými sa skrášľujú balkóny. Potešia oči, nos aj srdce, a preto sa o ne treba vedieť náležite starať.

 

Najpopulárnejšie popínavé rastliny na balkón

Plamienok

Svojimi kvetmi vás poteší od jary do leta, avšak najvhodnejší čas na jeho vysadenie je koniec augusta až september. Nakoľko plamienok obrastie všetko, čo mu príde pri raste do cesty, je vhodné vysadiť ho k plotu, stromu, či inej konštrukcii. Rastline sa dobre darí na svetlom alebo polotienistom mieste.

 

Vistéria

Patrí medzi najpríťažlivejšie popínavé rastlinky. Krásne vonia a svojim vzhľadom pripomína vodopád. Jej najväčšími výhodami je dlhovekosť a mrazuvzdornosť. Kvety vistérie rozkvitajú na jar ešte pred vyrašením lístia. V slovenských podmienkach sa obvykle pestuje vistéria čínska a vistéria japonská. Dokáže narásť až do výšky 7,5 metra.

 

Ruža

Kráľovná kvetov ruža, potrebuje na terase slnečné stanovisko. Existuje veľa druhov popínavých ruží. Dokonca sa dá kúpiť aj druh bez tŕňov, čo je praktické, pokiaľ máte malé deti. Popínavá ruža sa vysádza zhruba od polovice októbra do začiatku novembra alebo v polke marca do polovice apríla. Zvykne bohato a opakovane kvitnúť od mája až do prvých jesenných mrazov. V priebehu jej kvitnutia sa nesmie zabúdať na odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Zabezpečí sa tak dlhší a bohatší rozkvet v ďalšom roku.

 

Trúbkovec

Medzi ťahavé kvety na balkón patrí aj trúbkovec, ktorý sa dokáže vyšplhať do výšky 5 až 10 metrov. Kvety trúbkovca kvitnú od júna do septembra, avšak si na ne treba počkať až 2 - 3 roky po vysadení rastliny. Aj keď na to na prvý pohľad nevyzerá, rastlina je jedovatá. Najlepšie kvitne na slnečnom mieste, ale korene by mal mať v chládku.

 

Zemolez

Táto okrasná rastlinka, ktorá má pri niektorých druhoch dokonca aj jedlé plody v mnohom pripomína čučoriedky. Zemolez sa stal veľmi rýchlo populárnym a v súčasnej dobe je vyhľadávaný kvôli svojmu hustému rastu a sýtej zelenej farbe. Zemolez sa kupuje v kontajneroch, takže okrem zimy sa môže vysádzať v podstate celý rok. Kríky nepotrebujú oporu, nakoľko ich vzpriamený rast sa udržiava rezom.

 

Veľmi pekne pôsobí pokiaľ sa popínavé rastliny na balkón vysadia spolu s bežnými neťahavými balkónovými kvetmi. Kvetiny rôznych vzrastov a farieb sa totiž nádherne dopĺňajú a vytvárajú tak útulné miesto pre ranné kávičky a letné večery pri víne.