Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

STARKL RADÍ: Pestovanie kvetov v tvárniciach aj skalkách

Skalky či okrasné tvárnice na kvety sú dnes bežnými prvkami záhrad. Svojím vzhľadom upútajú už na prvý pohľad. Na druhej strane so sebou prinášajú aj veľkú pestovateľskú výzvu: aké rastliny sú do nich najvhodnejšie a ako sa o ne starať?

Okrasné tvárnice na kvety

Betónové tvárnice môžete využiť aj inak, než na stavbu. Stačí do nich nasadiť kvety či bylinky a vytvoriť si krásny záhon na rovine i na svahu. Okrasné tvárnice určené priamo na pestovanie rastlín navyše ponúkajú pestrú škálu štruktúr, farieb a tvarov. 

Aké kvety si vybrať do tvárnic?

Výhodou tvárnic je, že sa dajú vysadiť rozmanitými druhmi rastlín (okrasnými, a dokonca aj úžitkovými) a časom sa tak môžu takmer stratiť v bujnej zeleni. Ideálne sú nižšie kompaktnejšie a plazivé druhy, ktoré sa dajú kombinovať so stredne vysokými okrasnými trávami, trvalkami alebo na jar kvitnúcimi cibuľovinami. 

STARKL odporúča: 

Ako sa starať o kvety v tvárniciach?

Trvalky či dreviny budú aj pri menšej starostlivosti celoročne atraktívne. V prípade výsadby letničiek bude potrebné venovať porastu intenzívnejšiu pozornosť. Tá zahŕňa predovšetkým pravidelnú zálievku, prihnojovanie a kontrolu zdravotného stavu. 

TIP: Využite svahové tvárnice

Svahové tvárnice výborne zaistia a spevnia svahy pri cestách, chodníkoch aj terasách. Terén, ktorý by inak nebol ideálny na pestovanie kvetov, s ich pomocou premeníte na bohatú záhradu plnú farieb. Aby v nich rastliny nevysychali, odporúča sa kvapková závlaha.

Inšpirujte sa: Toto je 10 najkrajších kvetov sveta

Okrasné kvety v skalke

Skalky sú medzi záhradkármi vo veľkej obľube. Hlavnú úlohu v nich hrajú skaly, kamene a štrk. Pomocou nich si doma ľahko vytvoríte krásnu prírodnú scenériu pripomínajúcu alpínske štrkoviská a vysokohorské lúky. 

Vysadiť do nich môžete nízkorastúce rastliny a dreviny, niektoré okrasné trvalky a dokonca aj bylinky. Skalka tiež môže mať podobu suchého múrika, ktorý je najlepšie doplniť o prevísajúce a popínavé rastliny.

Aké skalničky si vybrať?

Skalničky zahŕňajú mnohé druhy rastlín, ktoré majú spoločné nároky na pestovanie. Obľubujú málo výživné, kamenisté pôdy s dobrou priepustnosťou a slnečné stanoviská. 

STARKL odporúča:

Kedy sadiť skalku?

Skalničky môžete vysadiť prakticky kedykoľvek počas roka, okrem mrazivých zimných mesiacov. Väčšina záhradkárov však volí obdobie na jar od marca až do mája, alebo na jeseň od augusta až do októbra.

Ako sa o skalku starať?

Počas roka treba skalku udržiavať čistú od burín a dbať na dostatok vlahy, v závislosti od pestovaných druhov rastlín. Niektoré chúlostivé skalničky môžete na zimu prikryť vrstvou lístia, rašeliny alebo čečinou.

Okrasné kvety na balkóne

Ľuďom v meste ponúka balkón možnosť relaxu takmer ako v záhrade. Pestovať na ňom môžete rôzne druhy kvitnúcich rastlín, byliniek a dokonca i ovocia a zeleniny. Dôležité je, aby ste výber rastlín prispôsobili svetovej strane, na ktorú je balkón orientovaný.

Aké kvety na balkón si vybrať?

Na balkón sú vhodné všetky kvety, ktoré ľahko a flexibilne rastú a nádherne kvitnú. Kvôli týmto požiadavkám pestovatelia väčšinou volia výrazne kvitnúce letničky, ktoré rozžiaria každý balkón alebo terasu. Veľkým bonusom sú kvety, ktoré svojou vôňou odpudzujú hmyz od balkónových dverí či otvorených okien.

STARKL odporúča:

Inšpirujte sa: Pestovanie jahôd na balkóne

Ako sa starať o balkónové kvety?

Aby kvety na balkóne rozkvitli do plnej krásy, musíte sa o ne skutočne starať a tiež ich pravidelne hnojiť. V dobe intenzívneho rastu prihnojujte pokojne aj každý týždeň. Rastliny musia mať dosť vody, no nesmiete to preháňať. Stojatá vlhkosť môže spôsobiť pleseň či hnilobu koreňov. Po odkvitnutí pravidelne odstraňujte suché kvety a listy.

Starostlivosť o balkónové kvety výrazne uľahčia samozavlažovacie kvetináče. Kvety „polievajú“ automaticky a vy len sledujete indikátor hladiny vody, ktorý vám o týždeň alebo dva zahlási, že treba doliať ďalšiu odstátu vodu.

Okrasné kvety na oknách

Na oknách vášho domu budú kvetináče či boxy s rôznofarebnými kvetmi príjemným spestrením. Dbajte predovšetkým na ich správne upevnenie – ohrádkou, háčikmi či špeciálnymi svorkami na držanie kvetináča, ktoré sa pripevňujú priamo k fasáde domu. 

Aké kvety pestovať na oknách?

Všetky rastliny, ktoré posadíte do jedného boxu by mali mať rovnakú potrebu vody a slnka. Ak umiestnite vedľa seba kvet, ktorý potrebuje bohatú zálievku a rastlinu, ktorej stačí málo vlahy, budú trpieť obe. 

Na oknách vyzerajú pôsobivo popínavé rastliny, kvety nižšieho vzrastu, ale aj tie výraznejšie kvitnúce rastliny. Skladbu kvetov môžete každoročne obmieňať. Na oknách budú rovnako krásne jarné cibuľoviny, pestré letničky či jesenné chryzantémy a vresy. 

STARKL odporúča:

Bez ohľadu na to, aký druh kvetov si vyberiete, rozstup medzi nimi by mal byť aspoň sedem až desať centimetrov. Niektorí pestovatelia obľubujú hustú výsadbu, ale v tom prípade je potrebné rastliny prestrihávať alebo po čase presadiť.

Ako sa starať o kvety na oknách?

Do kvetináčov použite kvalitný substrát určený špeciálne na pestovanie balkónových rastlín. Kvetiny v nádobách vyžadujú pravidelnú zálievku. Pri samozavlažovacom kvetináči je to jednoduchšie, inak vždy pred zavlažovaním prstami skontrolujte vlhkosť zeminy. Pri kvitnúcich rastlinách nezabúdajte pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety, aby ste podporili rast nových. 


Nakupujte okrasné kvety online – v našom e-shope nájdete bohatú ponuku rastlín, ktoré spestria vašu záhradu, balkón i parapet. Prezrite si nádherné kvitnúce trvalky, vankúšovité trvalky a črepníkové rastliny.