Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

STARKL TIP: Predjarný a jarný postrek ovocných stromov

Prebúdzajúce sa ovocné stromy vyžadujú pozornosť záhradkárov už od skorej jari. Ich prvým ošetrením v roku je predjarný postrek, pomocou ktorého dokážeme zlikvidovať viaceré druhy škodcov a predchádzať chorobám.

Aký je to predjarný postrek ovocných stromov?

Cieľom predjarného postreku je zničiť prezimujúce štádiá škodcov vajíčka a liahnuce sa larvy. Slúži tiež ako prevencia pred rôznymi ochoreniami ovocných drevín. Vykonávame ho skoro na jar, ešte pred kvitnutím stromov.

Je rozdiel medzi jarným a predjarným postrekom ovocných stromov?

Ako predjarný postrek používame prípravky obsahujúce insekticídnu zložku a olejovú zložku. Účinne ním zničíme predovšetkým vajíčka a liahnuce sa larvy vošiek, vajíčka roztočca ovocného, štítničky prezimujúce na kôre stromov či vajíčka a liahnuce sa húsenice piadiviek.

Jarný roztok sa vykonáva na začiatku kvitnutia ovocných stromov. Vyššie teploty v tomto čase spôsobia, že škodcovia, ktorí prezimovali v pôde a mimo stromov, začínajú prechádzať do korún.

V tomto období robíme postrek proti obaľovačom, vrtivke čerešňovej či napríklad méram hruškovým. Ide o škodcov, ktorých v predjarnom období na stromoch nezastihneme.

Kedy robiť predjarný postrek

Postrek robíme zásadne až po vypučaní. Ošetrenie vykonávame od fenofázy zväčšovania púčikov – od tzv. pokročilého myšieho uška – do fenofázy ružového púčika. Teplota pri predjarnom postreku by sa mala pohybovať nad 15 °C, no nemala by dosahovať viac ako 25 °C.

Kedy robiť jarný postrek ovocných stromov

Jarný postrek vykonávame po rozkvitnutí asi 5 % kvetov. Vtedy ovocné stromčeky skoro ráno alebo neskoro večer, keď nelietajú včely a za bezvetria, postriekame kombináciou vhodných znášanlivých prípravkov.

Druhy postrekov

V súčasnosti je k dispozícii viacero prípravkov, ktoré môžeme použiť v predjarnom období. Osvedčil sa napríklad kombinovaný prípravok Predjarný postrek, ktorý obsahuje:

  • Mero Stefes
  • Karate Zeon 5 CS alebo Calypso 480 EC

Na predjarný postrek sa môžu používať aj klasické insekticídne  prípravky: 

  • Bulldock 25 EC
  • Green Bull
  • Karate Zeon 5 CS
  • Calypso 480 EC
  • Mospilan 20 SP
  • Samuraj

Alebo bio postreky:

  • BIOOL
  • Sulka K
  • Rock Effect

Čo obsahuje postrek na ovocné stromy?

Predjarný postrek najčastejšie obsahuje kombináciu insekticídu (Karate Zeon 5 CS) a olejového prípravku (Mero Stefes). 

Insekticídna zložka ničí škodcov priamo ako dotykový a dýchací jed, olej zase vytvára na povrchu film, ktorý bráni vajíčkam a larvám v dýchaní. Pre väčšiu odolnosť voči zmytiu dažďom používame zmáčadlá.

Rozdelenie ovocných stromov

Ničenie prezimujúcich škodcov je dôležitou súčasťou celoročnej ochrany všetkých druhov ovocných stromov. Predjarný postrek ale vyberáme aj s ohľadom na ďalšie ochorenia, ako je múčnatka, monilióza, hrdza, pleseň sivá a pod. Tie sa líšia v závislosti od druhu ovocných stromov.

Jadroviny

Jablone, hrušky, dule či mišpule – vyskytuje sa na nich štítnička, piadivka, roztočec chmeľový, ovocný a viedenský a obaľovač jablčný. Z chorôb dokáže narobiť škody chrastavitosť jadrovín, múčnatka i bakteriálna spála jadrovín.

Kôstkoviny

Broskyne, marhule, čerešne, slivky – napáda ich roztočec ovocný, vrtivka čerešňová, obaľovač slivkový a vošky. Medzi časté ochorenia patrí moníliové usychanie kvetov a výhonkov kôstkovín, moníliová hniloba, kučeravosť listov a podobne.

Choroby a škodcovia

Počas vegetácie sú rôzne druhy stromov náchylné na rozličné druhy chorôb. Preto je vhodné počas roka sledovať signalizáciu postrekov.

Múčnatka

Múčnatka patrí medzi najrozšírenejšie a najznámejšie hubové choroby rastlín. Prvý preventívny postrek treba urobiť tesne pred kvitnutím, a druhý ihneď po odkvitnutí stromov. Dreviny chemicky ošetríme prípravkami ako THIOVIT alebo KUMULUS.

Chrastavitosť

Vyskytuje sa najmä na hruškách a jabloniach. Huba prezimuje najmä na chorých opadaných listoch z minulej sezóny. Používame prípravky Topas 100 EC, Chorus 50 WG, Polyram WG, Syllit 65vWP.

Méra jabloňová

Méry jabloňové prezimujú vo forme vajíčok v štrbinách kôry stromu na mladých konároch jablone. Prezimujúce vajíčka škodcu likvidujeme predjarným postrekom, pred kvitnutím alebo hneď po odkvitnutí jabloní používame Decis Protech alebo NovaFerm ORION.

Kvetovka jabloňová

Pri zimnom mechanickom čistení stromov zoškrabujeme starú borku, pod ktorou chrobáci zimujú. Chemický postrek je dôležitý od polovice apríla do začiatku mája (Bulldock 25 EC, Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 CS).

Piliarka jablčná

Piliarka jablčná spôsobuje skorú červivosť jabĺk. Prezimuje v štádiu dospelých lariev v pôde, takže predjarný postrek nie je účinný. Zasahujeme proti nej ihneď po odkvitnutí jabloní organofosfátmi, použiť môžeme aj lepové doštičky.

Piliarka hrušková

Škodca poškodzuje plody hrušiek a spôsobuje ich predčasné opadávanie. Ošetrenie je možné napríklad prípravkom Decis Protech alebo Neemazal, ideálne hneď po odkvitnutí.

Kučeravosť listov

Základným ošetrením proti kučeravosti je postrek meďnatými prípravkami v čase pučania. Ak po vypučaní stromov prevláda daždivé počasie, je potrebné urobiť ešte jeden postrek sírnatým prípravkom.

Moníliová spála kvetov

Moníliová spála spôsobuje odumieranie koncových výhonkov broskýň, marhúľ alebo višní. Použiť možno prípravky Prolectus, Signum, prípadne ekologickú ochranu CuproTonic – roztok hnojiva na báze medi a zinku.

Piliarka slivková

Škodca spôsobuje skorú červivosť sliviek. Používame prípravky Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50 alebo Sanium Ultra ihneď po odkvitnutí.

Múčnatka broskýň

Hubové ochorenie napáda listy, letorasty a plody broskýň i marhúľ. Chemická ochrana sa vykonáva 2 až 3 týždne po odkvete. Z dostupných prípravkov možno použiť Sulikol K, Kumulus WG, Rubigan 12 EC a Talent. 

Postrekovať pred kvetom alebo po kvete?

Ovocné dreviny ošetríme ihneď po vypučaní, pretože spolu s pučaním dochádza k prebúdzaniu zimujúcich škodcov a liahnutiu vajíčok. Predjarný postrek je však iba čiastočne účinný proti roztočom, vlnačke krvavej a mére hruškovej. Nie je účinný proti obaľovačom, piliarkam, ani vrtivke čerešňovej. Ochranu proti týmto škodcom vykonávame po kvete alebo až po odkvitnutí.