Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Tatranské kvety: Vytvorte si v záhrade horskú lúku

Kvety v tatrách sú vzácne skvosty, ktoré v mestách väčšinou nevidíme. Predstavíme si niektoré z nich.

 

Tatranské kvety

Na vlhkých miestach vo výškach od 1200 do 1500 metrov nad morom  sa  skrývajú vzácne kvety Tatier. Je tu možné nájsť endemické, často aj zákonom chránené rastliny. Napríklad soldanelku karpatskú. Soldanelka je bylina len 5-10 cm vysoká. Kvety sú obojpohlavné, modrej farby. Margaréta okrúhlolistá je obľúbená rastlinka kvitnúca v žlto-bielej farbe, kvety má veľké asi 1-2 cm.

 

Na skalnatých miestach sa vyskytuje ostrevka vápnomilná. Tráva je vysoká 10 - 15 cm.  Dekoratívne sa pestuje v skalkách a na vresoviskách. Prvosienka hololá je kvietok kvitnúci žltými kvietkami. Rastie na trávnatých svahoch v horských polohách. Je zákonom chránená. Plesnivec alpínsky patrí medzi najznámejšie horské rastliny a je zákonom chránený. U nás  sa prirodzene vyskytuje v subalpínskom a alpínskom prostredí. Kvitne bielym kvetom.

 

Tatranský kvet ako horec luskáčovitý je vysoký 30-80 cm. Rastie na tienistých miestach. Kvitne na modro, občas však môže kvitnúť aj bielo alebo jemne ružovo. Kvitne od júla do septembra. Je zákonom chránený.

 

Stračonôžka vysoká, či papraď rakúzka krásne dopĺňajú svojimi farbami porasty kosodreviny. Vyskytujú sa v subalpínskom vegetačnom stupni od 1500 do 1800 metrov nad morom. Kde kosodrevina netieni a vznikajú voľné plochy, nájdeme chránené a ohrozené druhy napríklad bieloprst belavý. Bylina je vysoká 10 – 30 cm. Kvetenstvo je úzko valcovité, zložené z maličkých bielych alebo svetložltých prípadne svetlozelených  kvietkov.

 

Horec bodkovaný kvitne od júla do septembra. Táto tatranská rastlina dosahuje výšku približne  20 - 60 cm.  Kvitne veľmi žltými kvetmi, na ktorých sú viditeľné fialové bodky.

 

Ľalia zlatohlavá je trvácna bylina, súkvetie má riedky klas s 10 a viac ružovými kvetmi. Kvety sú asi 5 cm veľké. Výšku dosahuje približne 30 – 100 cm podľa polohy, kde sa vyskytuje a podmienok k rastu.

 

Horčičník karpatský kvitne žltými kvietkami. Bylina je v červenom zozname ohrozených druhov,  dorásť môže do  40 - 100 cm. Má jasne žlté, voňavé kvety.