Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Jemná margarétka skrášli každú záhradu

Margarétka je krásny biely kvet, ktorý nájdeme takmer v celej Európe. Uprednostňuje slnečné miesta. Rastie hlavne na lúkach, pastvinách, pri okrajoch ciest a v záhradách. Patrí do čeľade astrovité. V tejto čeľadi nenájdeme žiadne jedovaté rastliny. Čeľaď astrovité je najväčšia čeľaď kvitnúcich rastlín a patrí do nej vyše 24 tisíc druhov. Listy margarétky sú bohaté na bielkoviny, chlorofyl a rôzne minerály. Ako každá tmavozelená rastlina, posilňuje kosti, znižuje riziko rakoviny a prospieva diabetikom. Má pozitívne účinky pri kašli, nočnom potení, astme, žltačke a priaznivo pôsobí aj na nervovú sústavu. Používa sa aj pri problémoch s trávením, plynatosťou a zmierňuje bolestivú menštruáciu. Ak ju aplikujeme zvonku, liečivo pôsobí na rany, modriny, odreniny, vyrážky a uštipnutia od hmyzu. V minulosti indiáni hojne používali margarétky na vysokú horúčku a kašeľ.

 

Najkrajšie trvalky

Letná záhrada je najkrajšia, ak je v nej veľa kvetov. Rôzne farby a odlišné kvety. Margarétka patrí medzi najkrajšie trvalky. Máme veľa druhov trvaliek. Nevyžadujú špeciálnu starostlivosť a čo by bola okrasná záhrada bez trvaliek a kvetinového záhona.

 

Najčastejšie a najkrajšie trvalky pestované u nás sú tieto

Pakost (Geranium himalayense) - Nízka aromatická trvalka. Vhodná je na okraje záhonov.

 

Orlíček (Aquilegia vulgaris) - Elegantná trvalka, rastie vzpriamene a rýchlo sa rozrastá.

 

Ľaliovka (Hemerocallis hybrid) - Má trávovité listy a kvety rôznej farby. Potrebuje dostatok miesta.

 

Astra (Aster amellus) - Stredne vysoká trvalka, kvitne na jeseň. Vhodná je do zmiešaného záhona.

 

Chryzantéma (Chrysanthemum grandiflorum) - Jesenná aromatická trvalka, je ideálna aj pre začiatočníkov.

 

Zvončeky (Campanula) – Má previsnuté biele, modré alebo fialové kvety. Vyhovuje jej slnečné miesto.

 

Pestovanie trvaliek

Ľudia a záhradkári začali pestovať margaréty už v dávnej minulosti a doteraz patria k okrasám slovenských záhrad a domov. Rastú v nížinách, ale aj na horách, pozdĺž ciest, v krovinách a vo svetlých lesoch. V súčasnosti už existuje mnoho kultivarov margarét a tak si na svojej záhrade môžete vypestovať margarétky rôzne veľké a aj farebné. Pestovanie margarét nie je nič zložité.

 

Symbolika margarétky

Margarétka symbolizuje trpezlivosť, vytrvalosť, húževnatosť a tichú radosť. Sadíme ich na jar na slnečné miesto. Najlepšie do vápnitej pôdy. Pokiaľ takú nemáme, je potrebné pravidelne pridávať vápno do pôdy. Pamätajme na časté zalievanie. Kvitnú celé leto a sú vhodné na tvorenie kytíc. Ideálne je ich každé 2 – 3 roky deliť a presádzať. Dajú sa množiť aj semenami. Semená sa sadia na jeseň, no rozkvitnú nám až na jar.