Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Výhody a nevýhody rýľovania, elektrického rotavátora a kultivátora

Hoci je rýľovanie veľmi prospešné pre vašu záhradu, pravdou je, že patrí práve k menej obľúbeným činnostiam. Nepriaznivé počasie, veľa času a poriadna fyzická námaha sú faktory, kvôli ktorým by sa množstvo ľudí tejto aktivite radšej vyhlo. Ak tiež patríte k tým, ktorí si rýľovanie vôbec neužívajú, ideálnym riešením pre vás môže byť zaobstaranie si elektrického pomocníka.

 

Elektrický rotavátor

Môže byť vynikajúcim pomocníkom hlavne do záhrady s väčšou rozlohou. Je to zariadenie, ktoré sa otáča a tak vlastne pôdu aj prekypruje. Rotavátory pre záhrady majú nízke otáčky (od 130 do 180 za minútu) a nože, ktoré rotujú na hriadeli. Nízke otáčky sú tiež bezpečnejšie v prípade, keď náhodou nabehnete na koreň. Majú kryt proti odlietavaniu kameňov a krásne zrovnajú terén. Na kvalitu jeho práce má ale veľký vplyv vlhkosť krajiny. Nikdy nepracuje v rozmáčanej alebo premočenej pôde, ani hneď po daždi. Hlavnou výhodou elektrického rotavátora je, že dokáže jednoducho, rýchlo a bez väčšej námahy pripraviť pôdu na nasledujúcu výsadbu.

 

Elektrický kultivátor

Výborne poslúži pri plošnom obrábaní pôdy alebo pri medzi-riadkovom obrábaní (tzv. plečkovanie). Skladá sa z radličiek, za ktorými môžu byť valčeky. Tie zrovnávajú pôdu a drtia malé hrudky. Využitie má počas celého roka. Na jar pripravuje pôdu pred sadením rastlín. V čase vegetačného obdobia a po zbere úrody slúži na upravenie pozemku pred zimou.

 

Tieto elektrické prístroje sú predovšetkým používané pri príprave pôdy na sadenie. V porovnaní s klasickými nástrojmi na rýľovanie sú elektrické rotavátory a kultivátory omnoho drahšie. V súčasnosti je dokonca možné dokúpiť k nim aj príslušenstvo, ktoré vám umožní pôdu hneď aj pohnojiť. A hoci je cena niekoľkonásobne drahšia ako pri obyčajnom náradí na rýľovanie, ušetria vám kopec času a energie. V prípade, že sa vám teda rýľovať moc nechce, určite stojí za to investovať do spomenutej záhradnej techniky.