Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Zasaďte si do záhrady správny rakytník

Rakytník rešetliakový je ovocie známe najmä pre jeho vysoké hodnoty vitamínu C, ale aj antioxidantov či potrebných stopových prvkov. Okrem toho, že si rakytník môžete zadovážiť v rôznych formách, najmä sušenej forme, jednou z možností je aj jeho pestovanie. Rakytník rešetliakový je sám o sebe veľmi špecifickým ovocím a okrem jeho exotického vzhľadu je zaujímavosťou aj potreba párových rastlín. V praxi to znamená to, že potrebuje samičiu aj samčiu zložku.

 

Rakytník si vo všeobecnosti požaduje špecifické nároky na pôdu, čo nie je zložité splniť. To, ako pestovať rakytník nie je vôbec zložité, a to nie len z pohľadu manuálneho obrábania. Základom je vhodne zvolený druh rakytníka, ktorých dostupnosť je vo všeobecnosti trochu zložitá. Rakytník rešetliakový je najprispôsobivejším druhom ktorému sa výhodne darí aj v našich klimatických podmienkach.

 

Rakytník a jeho odrody

Dôležitosť výberu správnej odrody je pri rakytníku dvojnásobná. Odrody sa od seba líšia nie len svojim zjavom ale aj chuťou, výškou a v menšej miere aj sfarbením. Pri výsadbe a zvolení jednotlivých odrôd je dôležité dôkladné naplánovanie ich umiestnenia. Musíme dopredu počítať s ich výškou, rozľahlosťou kedy sa však nejedná len o jednu rastlinu, ale rovno dve. Rakytník nepatrí do kategórií samoopelivých rastlín a preto potrebuje partnera, ktorý môže a nemusí byť vysadený v priamej blízkosti rakytníka opačného pohlavia.

 

Botanika: Druh, ktorý sa hodí predovšetkým pre veľkopestovanie či pre pestovateľov, ktorý chcú plody rakytníka využiť aj na dlhodobé uchovávanie vo forme džemov či sušiny. Tento druh kra dorastá do výšky približne 3-4 metrov, s ktorými musíme počítať nie len do výšky ale aj do šírky. Ak sa tomuto druhu rakytníka dostane dostatočná dávka starostlivosti, urodiť môže až 10 kilogramov plodov.

 

Hergo: Odroda, ktorej plody sú špecifické najmä z pohľadu ich chuti. Ich chuť je kyslá až sladkokyslá, málokedy horká. Plody sú od rakytníka rešetliakového menšie a doba zberu je omnoho skôr a to už v auguste.

 

Aromat: Táto odroda sa často zamieňa s rôznym druhom ovocia. Okrem zmeny listov, ktoré sú v tomto prípade pevné a tmavo zelené, zmena vo farbe sa týka aj plodov, ktoré nadobúdajú červenú farbu. Ker stredného vzrastu ako je odroda rakytníka Aromat môže vo vyššom veku dosiahnúť úrodu, ktorej váha sa pohybuje od 8-15 kilogramov v závislosti od starostlivosti.

 

Rakytník rešetliakový - najznámejšia odroda

Rakytník rešetliakový je najnázmejšou a najrozšírenejšou odrodou rakytníka vôbec. Hoci sú vyššie zmienené odrody ťažko dostupné, bežným záhradkárom postačí aj táto odroda ktorej vlastnosti sú najoptimálnejšie pre bežné pestovanie. Vďaka prispôsobivému charakteru tohto kru je možné jeho pestovanie vo všetkých oblastiach Slovenska.