Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Maliny darček

«

Popis

Maliny darček
Obsah balenia 2ks
Nepredajné/darček
Zazimovanie Odolné voči mrazu
Medonosná rastlina ÁNO

VŠEOBECNÝ NÁVOD PLATNÝ PRE KATEGÓRIU: Maliny Vytlačiť návod

Doba výsadby
Marec až máj, september až po mrazy. Vysadené v črepníku počas celého roka.
Hnojenie
Plné hnojivo používame už od marca, vhodné dávky sú uvedené na obale.
Nežiadúce výhonky
Zemné výhony u malín sú plodonosné, nie sú to tzv. „vlky!
Ochrana rastlín
Naše maliny boli vypestované z elitných materských rastlín a preto sú maximálne odolné voči chorobám. Postrek proti voškám prevádzame odpovedajúcimi prostriedkami.
Pestovanie na balkón
Maliny sa môžu pestovať aj v nádobách alebo hrantíkoch na balkóne, či terase. Základné pravidlo: Základné pravidlo: čím väčší črepník použijeme, tým lepší je rast a úroda. Veľkosť črepníka: obsah od 20 litrov. Dno črepníka musí mať otvory, aby mohla odtekať prebytočná voda. Na spodok črepníka dajte 5 cm vrstvu štrku pre lepšiu drenáž. Vrstvu zakryte rúnom, aby sa pôda nepremiešala so štrkom. Použite zmes dobrej záhradnej zeme a rašeliny (pomer 1:1) Dávajte pozor na okraj črepníka, aby zem nebola až po úplný okraj, kvôli lepšiemu zalievaniu. Najvhodnejšie je použiť stáleplodiace maliny ako Blissy alebo Himbo Top. Pri týchto sa na zimu odstrihnú výhony tesne nad zemou. Na budúci rok tak plodia na mladých jednoročných výhonoch. Hnojenie : použite naše univerzálne hnojivo tisíckvet. Rez: pri stáleplodiacich malinách sa zrezávajú na zimu výhony tesne nad zemou. Bližšie informácie nájdete pod témou maliny - rez. Zavlažovanie:vysadené v črepníku potrebujú bohatú zálievku. Bežne sa zalievajú raz do dňa. Zimná ochrana: nádoby postavte tesne vedľa seba na chránené miesto. Počas silných mrazov prikryte nádoby rúnom. Nezabúdajte, že aj v zime je nutná mierna zálievka. Mráz znižuje vlhkosť pôdy. Preto rastliny častejšie vysychajú než vymŕzajú. Ochrana rastlín: bližšie informácie nájdete pod témou maliny - ochrana rastlín.
Rez

U malín po zbere úrody odumiera drevo dvojročných plodových prútov, ktoré sa v zime ľahko vylamujú, zostávajúce nerozvetvené mladé prúty skrátime o 1/3 dĺžky, prípadne pripevníme na drôtené zábradlie.

Pri reze malín sa musia rozlišovať odrody jedenkrát alebo stále plodiace. Jedenkrát plodiace plodia na jednoročnom dreve minulého roka. Na zimu sa viacročné drevo vystrihne a ponechá sa 5-6 výhonov z predošlého roka. Stáleplodiace maliny ako „Blissy“ alebo „Himbo Top“ plodia na 1-ročnom dreve. To znamená, že sa všetky výhony zrežú tesne nad zemou. Na jar potom plodia na mladých výhonoch.
Spon rastlín
0,5 - 1 m
Všeobecný text
Maliny obľubujú slnečné stanoviská a pri dobrej starostlivosti vydržia mimoriadne dlho.
Výsadba
Vyhĺbime jamy cca 50 - 60 cm a hlboké 40 cm. Korene zrežeme a nadzemné výhonky skrátime na 1/3 pôvodnej dĺžky. Kontajnerované rastliny vyberieme z nádoby a zasadíme tak, aby zemina siahala do výšky pôvodného zemného balu. Zemné výhony u malín neodstrihujeme, lebo plodia, nie sú to tzv. „vlky!
Zavlažovanie
Pravidelné zalievanie pôsobí priaznivo na úrodu.
Zimná ochrana
Nie je nutná žiadna zimná ochrana.