Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Jabloň 'Golden Delicious' - zimná

«
Zimná jabloň, jedna z najznámejších odrôd jabĺk!

Popis

Veľké zlatožlté plody s chrumkavou dužinou. Vyžaduje výživné priepustné, primerane vlhké pôdy, teplo a svetlo. Plody už v 3. roku. Zberová zrelosť: koniec októbra. Zber: pri zmene farby zelenej na žltú. Konzumná zrelosť: okt. - apríl. Skladovanie na chladných miestach, vydržia až do júla.
Obsah balenia 1ks
ks
13,95 €
Predpokladaný termín expedovania
(pri aktuálnom objednaní)
cca 14 dní
Objednávacie číslo 160020
Vypredané!

Doba výsevu, Doba zrelosti, Doba konzumnej zrelosti

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Doba výsevu
Doba zrelosti
Doba konzumnej zrelosti
viac informácií
Botanický názov Malus 'Golden Delicious'
Kontajner 4 l
Zazimovanie Odolné voči mrazu
Medonosná rastlina ÁNO
Stanovište Slnko

VŠEOBECNÝ NÁVOD PLATNÝ PRE KATEGÓRIU: Jablká Vytlačiť návod

Doba výsadby
Marec až máj a október až po mrazy kontajnerované rastliny po celý rok.
 
Hnojenie
Ak sa chce dosiahnuť dobrá úroda ovocia, musí sa dodať príslušná dávka hnojiva. Na druhej strane, nadmerné hnojenie znižuje odolnosť voči chorobám, ovplyvňuje nepriaznivo chuť a obmedzuje skladovateľnosť. Osvedčilo sa každoročné, pravidelné základné hnojenie v neskorej jeseni alebo skoro na jar organickými plnými hnojivami, ktoré sa pri plnom výnose rozšíri o dávky fosforečnato-vápenatých minerálnych hnojív do konca júna. V rokoch dobrej úrody hnojíme dlhopôsobiacimi prostriedkami. V neskorej jeseni zapracovávame do zeme hnojivá obsahujúce humus.
 
Nežiadúce výhonky

Na kmeňoch sa plané výhony vyrežú nožom, alebo odstrihnú nožnicami až na kmeň.

Môže sa stať, že z podnože alebo kmeňa vyrastú plané výhony - vlky. Tieto je potrebné bezpodmienečne odstrániť. Pri koreňových vlkoch trocha odhrabať.
 
Ochrana rastlín
Pri akejkoľvek chemickej ochrane proti škodcom na ovocných krovinách sa musí dbať na dodržanie predpísanej ochrannej lehoty až do zberu úrody. Pozor pri zmiešanom pestovaní ovocných stromov s rozdielnym zberom úrody! Voška listová: Saje na špičkách výhonov a na listoch. Pri silnejšom napadnutí sa listy skrútia. Ochrana pri napadnutí: prostriedky proti savému hmyzu. Puklica nebezpečná: Napadá predovšetkým oslabené rastliny. Pod oválnym štítom žijúci hmyz odsáva miazgu, svojimi sekrétami znečisťuje listy a plody. Ochrana: postrek pri rašení (zimný postrek).Voška vlnatka krvavá: Je viditeľná, výlučky vytvárajú biely povlak, pri jej zatlačení sa objaví tekutina červenej farby. Saním dochádza k odumretiu celých konárov. Pri napadnutí v menšom rozsahu pomáha potieranie liehom na pálenie pomocou štetca, pri väčšom výskyte opakovaný postrek špeciálnymi prostriedkami. Obaľovač jablčný: Larva vyžiera plody vo vnútri, čo zapríčiňuje ich predčasný opad. Ochrana: V dobe kladenia vajíčok, koncom mája - začiatkom júna opakovaný postrek proti hmyzu. Chrastavitosť, múčnatka: Olivovozelené a hubovito šedivé škvrny na listoch a plodoch, neskôr opadávanie plodov a obmedzená skladovateľnosť. Ochrana: len preventívna, postrek v cykle 1 - 3 týždne opakovať. Najvhodnejší termín je od polovice mája do polovice júna.
 
Opeľovanie
Stromy neprinášajú plody hneď po výsadbe. Dĺžka obdobia, kedy stromy neprinášajú úrodu je rozdielna, nedá sa zovšeobecniť. Prvá úroda by mala byť po 3 - 5 rokoch. Pri malých výnosoch je príčinou chýbajúci opeľovač. Dôsledok nesprávneho hnojenia je absencia kvetov. Vysvetlenie a pomoc sa dá poskytnúť len pri znalosti jednotlivých prípadov. Odroda: Vhodný opeľovač pre: Berner Rose: Cox Orange, Jonathan, Klarapfel, Ontario Vhodný opeľovač pre: Cox Orange: Červený Berlepsch, Golden Delicious, James Grieve, Jonathan, Klarapfel, Oldenburg Vhodný opeľovač pre:Delbarestival : Golden Delicious, Royal Gala, Idared, James Grieve, Goldparmäne Vhodný opeľovač pre Cybele : Golden Delicious, Royal Gala, Idared Vhodný opeľovač pre Elstar : James Grieve, Jonathan, Gloster, Cox Orange Vhodný opeľovač preGelber Bellefleur: Cox Orange, Goldparmäne, Jonathan, Ontario Vhodný opeľovač preGloster : Jonathan, Golden Delicious, Idared Vhodný opeľovač preGolden Delicious: James Grieve, Gravensteiner, Cox Orange, Jonathan, Gloster Vhodný opeľovač pre Goldparmäne : Berner Rose, Cox Orange, Žltý Bellefleur, Klarapfel, Ontario, Golden Delicious, Oldenburg Vhodný opeľovač pre Gravensteiner : Berner Rose, Cox Orange, Žltý Bellefleur, James Grieve, Klarapfel, Golden Delicious Vhodný opeľovač pre Harmonie: Golden Delicious Vhodný opeľovač preIdared : Golden Delicious, Jonathan, James Grieve Vhodný opeľovač preJonagold: Cox Orange, James Grieve, Gloster Vhodný opeľovač pre Jonathan : Dukát, Cox Orange, Golden Delicious, Gloster, zvonkové Vhodný opeľovač pre Kronprinz Rudolf: Goldparmäne, Jonathan, Klarapfel Vhodný opeľovač pre McIntosh: Cox Orange, Golden Delicious, Goldparmäne, Idared, James Grieve, Klarapfel Vhodný opeľovač pre Oldenburg: Cox Orange, Goldparmäne, James Grieve, Klarapfel Vhodný opeľovač pre Ontario : Berner Rose, Cox Orange, Gloster, Goldparmäne, James Grieve, Klarapfel, Golden Delicious Vhodný opeľovač pre Regali: Royal Gala, Golden Delicious Vhodný opeľovač preRhein. Krummstiel: Cox Orange, James Grieve, Gloster Vhodný opeľovač pre Roter Berlepsch: Cox Orange, Klarapfel, Oldenburg, Ontario Vhodný opeľovač pre Roter Boskoop: Berner Rose, Cox Orange, Jonathan, Klarapfel, Oldenburg, Goldparmäne Vhodný opeľovač pre Royal Gala: Elstar, Golden Delicious Vhodný opeľovač pre Rubinette: Cox Orange, Klarapfel Vhodný opeľovač preStark Earliest: Golden Delicious, Goldparmäne, Idared Vhodný opeľovač pre Klarapfel: Cox Orange, Goldparmäne, James Grieve, Jonathan, Oldenburg, Golden Delicious. Stĺpovité jablone sú samoopelivé.
 
Rez

Cieľom každej metódy rezu je, medziiným, priviesť k plodom slnečné lúče a vzduch. Túto požiadavku spĺňajú tzv. duté, alebo lievikovité koruny. Používa sa u jabloní, hrušiek a sliviek. Ringlótam, slivkám, marhuliam a čerešniam sa síce dobre darí i bez rezu, ale presvetľovací rez v niekoľkoročných intervaloch zlepšuje kvalitu plodov a uľahčuje zber úrody.

Výška a bohatosť úrody sa často chybne pripisuje správnej metóde rezu. Omnoho významnejšie je však pridržanie sa raz zvolenej metódy. Výsledkom nesprávneho alebo inou metódou vedeného rezu je úroda nižšia ako u neošetrených stromov. SOvocná stena sa reže na tzv. „krátke drevo. Po výsadbe upevníme zákrpky do steny. Vo februári všetky nové výhony zrežeme až na 3 cm od kmeňa.
 
Spon rastlín
Vysoko-, polo-, a štvrťkmene: 6 - 8 m Kry a vysoké kríky: 4 - 5 m vretenové kríky: 2 - 3 m Zvyslé kordóny: 1 - 1,5 m Palnety, kordóny, ovocné steny: 3 - 5 m
 
Všeobecný text
 
 
Výsadba

Kolík k vretenovému kríku pripevníme až do koruny pomocou špagátu alebo iného materiálu, osmičkovou slučkou. Každoročne sa uvoľní a preskúša jeho pevnosť.

Pre ovocné stromy sa vyhĺbia jamy v priemere cca 60 cm a hlboké najmenej 40 cm . Dno jamy má byť dobre prekyprené. Stromový kolík sa zatlčie doprostred jamy tak, aby siahal tesne pod korunku. Kordóny a ovocné steny potrebujú oporu. Stromy sadíme tak hlboko, aby miesto očkovania bolo tesne nad povrchom pôdy. Korene prihrnieme zeminou, ušľapeme a rastlinu výdatne zalejeme. Zakrytím miesta mulčovacou kôrou zabránime vysušovaniu a priaznivo tak ovplyvníme rast. Všetky korene ovocných stromov pred výsadbou čerstvo zastrihneme. Rezná plocha musí byť biela, poškodené korene odstránime. Ovocné stromy sa musia pri sadení zrezať. Pri reze koruny ponecháme 3 - 5 dobre rozmiestnených korunových výhonov a tie skrátime u malvíc 1/3 a u kôstkovíc na 2/3 ich pôvodnej dĺžky asi v rovnakej výške na vonkajšie oko. Stredný výhon ponecháme o niečo dlhší. Všetky ostatné korunové výhony odstránime až pri kmeni. Účinky svetelného žiarenia: Ovocie potrebuje slnko: ovplyvňuje arómu a vitamíny, zrelosť a správne sfarbenie a zvyšujú odolnosť voči chorobám - chrastavosť pri jadrovom ovocí. Vretenové kríky, tzv. zákrpky, potrebujú vždy doplnkovú podporu.
 
Výsadba na balkóne
Existujú rôzne druhy ovocia, ktorým sa výborne darí aj v nádobách na terasách a balkónoch. Základné pravidlo: Čím väčší je črepník, tým je lepší rast a úroda. Veľkosť črepníka: obsah od 50 litrov Dno črepníka musí mať otvory, aby mohla odtekať prebytočná voda. Použite zmes dobrej záhradnej zeme a rašeliny (pomer 1:1). Na spodok črepníka dajte 5 cm vrstvu štrku pre lepšiu drenáž. Vrstvu zakryte rúnom, aby sa pôda nepremiešala so štrkom. Pokiaľ by ste chceli zvoliť vhodný spôsob upevnenia kmienku, existuje jednoduché riešenie. Použite 3 bambusové tyče, ktoré sú o niečo vyššie ako rastlina v črepníku, ako klenbu po kraji črepníka. Na vrchu ich pevne spolu zviažte. Hnojenie: Osvedčilo sa každoročné, pravidelné základné hnojenie v neskorej jeseni alebo skoro na jar organickými plnými hnojivami, ktoré sa pri plnom výnose rozšíri o dávky fosforečnato-vápenatých minerálnych hnojív do konca júna. V neskorej jeseni zapracovávame do zeme hnojivá obsahujúce humus. Rez: je rovnaký ako u bežných ovocných stromoch. Presnejšie informácie nájdete pod témou jablká - rez Zavlažovanie: potrebujú pravidelnú, bohatú zálievku. V zime udržovať vhodnú vlhkosť. Zimná ochrana: Balkónové ovocie je odolné voči zime, umiestniť by sa však malo na chránenom mieste. Pri vyšších mrazoch prikryť čečinou alebo drevenou vlnou. Zálievka by mala byť ako v lete tak aj v zime. Mráz zbavuje pôdu vlhkosti. Preto rastliny častejšie vyschnú ako vymrznú. Ochrana rastlín: nájdete pod témou jablká - ochrana rastlín
 
Zavlažovanie
Ovocné stromy potrebujú dostatočnú zálievku väčšinou len po zasadení. Neskôr už zavlažovanie nie je potrebné.
 
Zimná ochrana
Ovocné stromy nevyžadujú žiadnu zimnú ochranu. V oblastiach, ktoré sú pre ovocie príliš chladné, z nich môžete na chránenom južnom stanovišti vytvoriť kordón a dodatočne použiť na ochranu raždie.