Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
Importovať objednávku
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)
«

Popis

Pochádza z Malé Ázie, Stredozemia a je jednou z najstarších kultúrnych rastlín, ktorá vznikla vyšľachtením z planých rastlín. Jedná sa o veľmi pomaly rastúcu stálezelenú drevinu. Vďaka plodom, ktoré bezpečne dozrievajú len v teplejších oblastiach, sa o tejto drevine dozvedel celý svet. V našich podmienkach sa využíva len ako drevina do nádob na terasy a balkóny, prípadne do zimných záhrad či väčších svetlých spoločenských priestorov. Je to šedo-zelený ker alebo strom s veľmi hlbokým koreňovým systémom a krátkym hrubým kmeňom, ktorý je u starých stromov silne pokrútený a môže vo voľnej pôde vo svojej domovine dorastať dĺžky 5- 15 metrov. Pri nedobovom pestovaní je možné predpokladať max. veľkosť cca 2m. Vďaka veľmi pomalému rastu ale podobné výšky dosiahne až po mnohých desaťročiach. Od jari do jesene sú vhodné slnečné stanoviská s ťažšou, priepustnou pôdou. Kvitne na jar, plody dozrievajú v zime a to len vo svojej domovine či vo vyhrievaných veľkých skleníkoch a zimných záhradách. Zazimovanie:V našom podnebí nie je olivovník mrazuvzdorný, preto rastlinu pestujeme v nádobe, ktorú na zimu presunieme do mrazuodolnej, svetlej mastnosti (5- 8°C). Nové výhony priebežne zastrihujeme, podporí sa tak rozvetvenie a kompaktnejší vzrast. Olivovník sa často pestuje aj ako bonsaj v tvaru stromčeka. Zalievame až po preschnutí zeminy, zle znáša premokrenie. V zimných mesiacoch obmedzíme zálievku na minimum.
Objednávacie číslo 101450
Obsah balenia 1ks
Cena / ks
8,95 €
Predpokladaný termín expedovania
(pri aktuálnom objednaní)
v priebehu apríla
Vypredané!

Doba výsevu

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Doba výsevu
viac informácií
Botanický názov Olea europaea
Kontajner 9 cm
Stanovište Slnko
Výška Do 200 cm
PRIDAŤ K POROVNANIE Otázky k tovaru

VŠEOBECNÝ NÁVOD PLATNÝ PRE KATEGÓRIU: Črepníkové rastliny Vytlačiť návod

Doba výsadby
Najlepší čas na presádzanie a vysádzanie je skorá jar.
Hnojenie
Najvhodnejšie je dlhodobo pôsobiace hnojivo. Tieto hnojivá uvoľňujú potrebné živiny len pri dostatočne vysokej teplote a podľa potreby rastliny. Dodatočne môžeme dobre zakorenené rastliny od apríla až do začiatku augusta týždenne hnojiť kvapalným hnojivom. Od začiatku augusta už nehnojíme, pretože rastliny musia byť do zimy úplne vyzreté.
Ochrana rastlín
Hlavnou príčinou chrôb rastlín v nádobách je nesprávne stovisko. Väčšinou príliš vlhké a príliš zatiené. Pri napadnutí voškami použijeme vhodný postrek. Podobne postupujeme pri výskyte múčnatky na fuchsiách.
Rez
Pre zazimovaním trochu skrátime výhony. Po prezimovaní silne zrežeme do žiadaného tvaru. Vyhýbame sa strihaniu počas leta pretože rastlina stráca svoju prirodzenú krásu.
Všeobecný text
Črepníkové rastliny neodolné voči zime ako agapanthus, agaven, anjelské trúby (Datura), rozmarín, eukaliptus, dracéna, myrta oleander, palmy, granátové jablko, juka atď. sú cez leto vonku a väčšina z nich je na slnečnom a teplom, pred vetrom chránenom mieste. Len aukuby a fuchsia majú rady polotieň alebo tieň.
Výsadba
Použite dostatočne veľkú nádobu. Jej veľkosť musí vždy zodpovedať veľkosti rastliny. Na dne musia mať otvory, aby mohla odtekať prebytočná voda. Takmer všetkým rastlinám sa darí v hlinito-humóznej pôde, môžu byť použité i niektoré obvyklé substráty. Dobré zeminy sú samozrejme o niečo drahšie, ale len s dobrým substrátom dosiahnete očakávané výsledky.
Zavlažovanie
Obyčane sa zvyknú polievať 1-krát denne. Výnimku tvoria citrusy, kotrým sa lepšie darí v mierne suchom substráte.
Zimná ochrana
Predpokladom pre správne prezimovanie je vzdušný, proti mrazu chránený, nie príliš tmavý priestor, kam ukladáme rastliny od októbra do marca. V oblastiach ohrozených mrazmi prezimovávame až do mája. Zalievame podľa potreby, rastliny nesmú v žiadnom prípade preschnúť. O čo teplejšie je miesto prezimovania, o to väčšia je potreba zálievky. Pri zvýšených teplotách a uzavretých priestoroch môžu byť rastliny napadnuté puklicou alebo voškami. Môžeme ich preto vopred ošetriť prostriedkami na to určenými.