Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

6 tipov ako si udržať peknú záhradu aj v septembri

Septembrom v záhrade končí leto a pomaly prechádza do jesene. Po suchšom období nám príroda zvyčajne zvykne nadeliť viac vlahy. Ak sa nám podarilo udržať si peknú záhradu, môžeme teraz venovať náležitú pozornosť trávniku. Mnohé sme v horúcom lete nemohli zachrániť. Teraz už môžeme urobiť opravy trávnika a aj založiť nové plochy trávnika. Po poslednej kosbe a príchodom prvých mrazov, ho prihnojíme prípravkom s vyšším obsahom draslíka.

 

Kvety kvitnúce v septembri

September v záhrade skrášľujú georgíny, predovšetkým ich veľkokveté odrody, aj keď v tomto roku kvitnú už od augusta. Aj v septembri nám však skrášľujú nielen záhradu, ale sú i nádhernou dekoráciou vo váze. Georgínam treba pravidelne odtrhávať zvädnuté okvetné lístky. Rastliny potom nasadzujú ďalšie kvety.

 

Z kvetín v septembri taktiež kvitne letnička neskorého leta – astrovka čínska, ale aj rôzne trvalky, ako je astra krovitá, levanduľa úzkolistá, rozchodník nádherný a mnohé iné. Z najkrajších druhov letničiek sa zbierajú semená.

 

September a sadenie kvetov kvitnúcich na jar

September v záhrade je typický sadením kvetov, ktoré kvitnú na jar. Sú to predovšetkým cibuľoviny ako je tulipán, hyacint, sasanka a ľalia. Cibuľoviny sadíme na záhony s hlboko prekyprenou a dostatočne priepustnou pôdou. Ak by na cibuľky pôsobila trvalá vlhkosť, zhnili by. Ak máme ťažšiu pôdu, dáme na dno jamky jemne vyvýšenú vrstvu piesku, jemný štrk alebo rozdrvenú tehlu.

 

Dôležité tiež je, aby sme zasadili cibuľu správnym smerom. Špička výhonku musí smerovať nahor a zbytky po korienkoch dolu. Nesmieme zanedbať ani hĺbku sadenia. Cibuľka musí byť dvakrát tak vysoko prikrytá zemou, ako je sama vysoká.

 

Pri jednotlivých druhoch rastlín ešte treba dodržať pravidlo, že čím viac kvet vyrastie do výšky, tým väčšia musí byť vzdialenosť medzi jednotlivými sadenicami. Ak dodržíme dobu sadenia a rastlinu aj správne zasadíme, dosiahneme kvalitné nádherné kvety.

 

Vysádzanie okrasných drevín

V septembri vysádzame aj ihličnany a okrasné dreviny, najlepšie počas mierneho dažďa. Pred opätovným vysadením nezabudneme oddeliť hlavný koreň. Delenie koreňov rastlinu omladzuje. Sadíme ich do väčších jám i s koreňovým balom. Na dno jamy nasypeme trochu drobných kamienkov. Tiež si môžeme pripraviť jamy na neskoršiu výsadbu. Vhodnými stálozelenými okrasnými drevinami do záhrady sú napr. borievky, alebo jedľovce, zakrpatené smriečky a jedle, vavrínovce, rododendrony a pierisy.

 

Ďalšie rady, čo robiť so záhradou v septembri

Ak ste si na jar vysadili novú odrodu jablone, nepodceňte povýsadbový rez. Dôležitý je vždy, bez rozdielu plánovaného pestovateľského tvaru.

 

Peknej záhrade by nemala chýbať aj skalka. Ak ju máte, odstráňte z nej burinu. September je vhodný čas aj na tvorbu, prípadne rozšírenie skalky alebo vresoviska.