Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

6 úžasných byliniek, ktoré si môžete vypestovať na balkóne

Čerstvé bylinky dokážu prevoňať priestor, hodia sa do kozmetických prípravkov a v neposlednom rade dodávajú jedlu nezameniteľnú chuť. Sú stále populárnejšie a veľmi obľúbené u gazdiniek. Slúžia tiež ako dekorácia, ktorú si ľahko a bez veľkej námahy vypestujete doma. Oslovilo vás pestovanie byliniek na balkóneči v kuchyni no neviete ako na to? My vám s tým poradíme.

 

Ako pestovať bylinky v kvetináči

Dôležitou vecou je výber vhodnej nádoby, v ktorej sa bylinky na balkóne pestujú. Dostupné sú črepníky so skrytými zásobníkmi vody. Sú založené na samozavlažovacom systéme, vďaka ktorému si rastlinky vezmú toľko vlahy, koľko potrebujú. Vhodná je tiež voľba substrátov bohatých na humus a živiny, ktoré nie je potrebné dopĺňať hnojivami. Bylinky majú často veľký úspech, ak im zaručíte tiež dostatok svetla a tepla.

 

Bylinky na balkóne by na začiatku nemali byť vystavované priamemu slnku počas celého dňa. Mohlo by to mať na ne likvidačný účinok. Na slnko a striedanie teplôt si musia postupne zvykať. Niektoré z nich je možné pestovať spolu, iné však potrebujú vlastný priestor na rast.

 

Mäta je bylinka, z ktorej poznáme viac druhov. Pri jej pestovaní je dôležité vybrať jeden kvetináč, pretože sa veľmi rozrastá a iným rastlinkám nedá životný priestor. Uprednostňuje jemné rašelinové substráty. Najvhodnejšie je umiestniť ju na tienisté miesta, pretože neznáša priame slnko. Počas suchých mesiacov je potrebné ju často zalievať. Používa sa na prípravu čajov, smoothie, koktailov, či dezertov a konzumujú sa listy a mladé stonky.

 

Bazalka patrí medzi najobľúbenejšie bylinky. Je možné zasadiť ju na rovnaké miesto s koktailovými paradajkami. Rovnako ako mäta, nemá rada priame slnečné lúče. Bazalke sa darí v samozavlažovacích kvetináčoch, občas ju treba prihnojiť a preriediť. Využitie nájde v cestovinách, šalátoch, či pestách.

 

Medovka má citrusovú chuť aj vôňu. Darí sa jej vo vlhkom a slnečnom prostredí, no problém jej nerobí ani tieň. Používa sa pri príprave dezertov, smoothie a pri pečení sa môže zameniť za citrónovú kôru. Vďaka svojim upokojujúcim účinkom sa používa pri varení čajov a zaháňa stres.

 

Pažítku môžete pestovať počas celého roka. Nemá rada ostré slnko a potrpí si na vlahu. Obľúbená je s chlebom a maslom a pridať ju môžete do polievok, či varených zemiakov. Má jemne štipľavú chuť a bojuje proti chorobám.

 

Šalvia našla uplatnenie v medicíne aj v kuchyni. Používa sa na zmiernenie nadmerného potenia, pomáha pri poruchách trávenia, má protizápalové a antibakteriálne účinky. Jedlu dodáva horkastú chuť. Nazýva sa tiež babské ucho a známe sú rôzne druhy šalvií. Obľubuje sucho a ľahšie pôdy, ktoré je dobré prihnojovať.

 

Rozmarín je trváca bylinka s aromatickou chuťou. Má uplatnenie v liečiteľstve a tiež v kuchyni. Pridáva sa v malých množstvách do polievok, šalátov, pečeného mäsa a rýb. Konzumácia rozmarínu má blahodarný vplyv na krvný tlak, obeh a odstránenie nervového vyčerpania. Najlepšie je rozmarín pestovať v piesčitej pôde a občas ho strihať, aby nezdrevnatel. Nevyžaduje si žiadne hnojenie.

 

Samozrejme je možné pestovať viac druhov byliniek a záleží len na vás, ktoré si vyberiete. Ak sa do toho pustíte, prajeme veľa šťastia a dobrú chuť.