Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Akébia: Netradičná okrasa s liečivými účinkami

Akébia, resp. Akebia quinata alebo Akébia päťpočetná je popínavka, ktorá plodí sladké ovocie – čokoládový vinič. O tomto mohli naši predkovia, hlavne deti, iba snívať. Mať záhradný domček, či plot obrastený „čokoládou“.  Akébia má krásne fialové kvety a päťčlenné dlaňovité listy. Jej domovom je Japonsko, Čína, Kórea. Je to rastlinka prakticky povedané tri v jednom.

 

Akébia má mnohoraké použitie

Má pre záhradníka mnoho východ. Pomerne rýchlo rastie, netreba ju strihať, čiastočne je stálo-zelená, v máji má kvety, neskôr chutné plody. Môžeme ju použiť i na odtienenie susedov. Toto sú všetko prednosti, pre ktoré ju doporučujú záhradní architekti.

 

Akébia i do čaju

V Číne a Japonsku slúži vysušená kôra ako liečivý prostriedok. Je protizápalový, pomáha pri oneskorení menštruácie a utišuje bolesť. Hovorí sa, že plody sú účinné proti rakovine a koreň znižuje teplotu. Listy sa môžu použiť aj do čaju.

 

Ako sa akébia pestuje?

Čokoládový vinič, ako rastlinu zvyknú volať je nenáročný na stanovište a pôdu. Akébii sa darí v polotieni, ideálne je použiť priepustnú humóznu pôdu. Je mrazuvzdorná a poloopadavá. Akébia rýchlo rastie. Najlepšie je posadiť ju k plotu, či pergore.  Akébia má husté olistenie, preto je  vhodné ju posadiť k nevzhľadným stenám, či stĺpom. Akébia v dospelosti dorastá do výšky 5 - 10 m. Staršie rastliny odoberajú z pôdy viac vody. Môžeme ju preto použiť na vysušovanie  vlhkých stien aj základov budov. Akébia netrpí chorobami, nemá škodcov. Čokoládový vinič má päťčlenné dlaňovité listy. Samičie kvety sú fialovo-hnedé, 3 cm veľké, samčie sú ružové a malé. Akébia kvitne koncom mája. Kvety majú príjemnú agátovú vôňu. Práve vďaka svojej vôni a aj chuťou plodov si vyslúžila svoje meno – čokoládový vinič. Akébia vytvára samčie aj samičie kvety. Pre dosiahnutie úrody je potrebné mať aspoň dve rôzne odrody rastlinky, lebo je cudzoopelivá.

 

Aké má Akébia quinata plody?

Plody dozrievajú v septembri, sú jedlé so sladkastou chuťou. Plod je približne 5 - 10 cm dlhá tobolka podobná banánu, alebo uhorke. Dužina plodu obsahuje mnoho čiernych semienok. Farba sa mení zo zelenej na jemne fialovú. Zrelá dužina po dĺžke puká.

 

Akú zvykne mať Akébia cenu sa dočítate na našej stránky.