Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Živé ploty sú trend, ktorý nikdy nevyjde z módy

Páči sa Vám anglický štýl bývania? Živý plot môže zdobiť aj Vašu záhradu alebo oddeľovať pozemok od cesty. Živé ploty majú veľa variácií a nikdy nevyjdu z módy.

 

Živé neopadavé ploty

Sú okrasným prvkom a predovšetkým zabezpečia majiteľom celoročnú intimitu. Výborne poslúžia ako protiveterná ochrana, znižujú hlučnosť, prašnosť a spoľahlivo zakrývajú nevzhľadné záhradné zákutia. Siahnime po zmesi veľkolistých a malolistých vždyzelených krov. Kry s veľkými listami tlmia hlbšie tóny, drobnolisté potláčajú vyššie tóny. Vhodná je kombinácia rododendronov s tujami alebo cypruštekmi. Medzi rastliny vhodné na živé poty neopadavé sú cyprusy, červienka, borievka či tuje a vavrínovce.

 

Červienka je nádherná do živého plota. Stálo-zelená rastlina s lesklými listami zabezpečí vynikajúce krytie. V rôznych varietách ponúka rôzne sfarbenie počas roka. Rastie do veľkej výšky a jej konáriky majú ostne takže spoľahlivo plní úlohu plota. Na to aby bola hustá a zdravá si vyžaduje pravidelný rez.

 

Tuje

Snáď najčastejšie používaná rastlina. Pri živom plote vysadenom z tuje môžeme hovoriť o rýchlo rastúcom živom plote neopadavom. Je takmer bezúdržbová a prosperuje v najrôznejších pôdnych I klimatických podmienkach. Preto ju nájdeme na každej druhej záhrade v živom plote. Tuje majú aj veľa odporcov. Sú tŕňom v oku záhradníkov, nakoľko sa počas roka vôbec nemenia. Je to statická drevina, ktorá dnešné záhrady unifikuje.

 

Hotové živé ploty

Nemusíme viac uvažovať o betónových múroch a plotoch, ktoré neskôr zazeleníme. Dnešná doba prináša ďalší trend v záhradníctve. A to hotové, predpestované dreviny. Výhodou je vysoká estetická funkcia a účelnosť hneď po ich vysadení. Ploty sú dodávané vo výške až 2 metre a sú husté.

 

Jedlý živý plot

Aj ovocné kríky sa dajú využiť ako živé ploty, pohľadom do záhrady však nezabránia. Hodia sa k optickému rozdeleniu záhrady či zakrytiu kompostu. Oceníme ich najmä na malých záhradách, kde je potrebné využiť každý meter. Vhodné sú na to ríbezle, egreše, maliny, ostružiny, jošty. Pri plánovaní myslime dopredu na to, ako rýchlo krík narastie a koľko miesta bude potrebovať.

 

Iné rastliny vhodné na živé ploty

Krušpán vždyzelený (Buxus) - krík, ktorý sa hodí na strihané ploty do výšky 1 metru. Obľúbený je aj ako solitér, z ktorého sa za pomoci šablóny dajú tvoriť populárne gule. Sadenice sa vysádzajú asi 25 cm od sebe.

 

Vtáčí zob – neopadavý stále zelený krík sa hodí pre ploty do výšky až 2 metre. Nenáročný, stačí mu mierne suchá až vlhká pôda. Znesie i sucho. Sadenice sa sadia 30 cm od seba.

 

Hrab obyčajný - plot z tohto opadavého listnáča je unikátny. Je odolný voči soli a ako jeden z mála je nepriehľadný aj v zime. Staré listy, ktoré na jeseň získajú zlatú farbu, zostávajú na vetvách i v zime a opadajú až s rastom nových. Sadenice sa vysádzajú 20 cm od sebe.

 

Dráč obyčajný – opadavý listnatý krík, ktorý svojimi tŕňmi vyčarí plot doslova nepriepustný. Je veľmi odolný. Tmavo zelené lístky sa na jeseň sfarbia do červena. Sadenice sa vysádzajú 45 cm od sebe.

 

Tavoľník – Listnatý krík s bielymi, ružovými alebo červenými kvietkami a zaujímavo sfarbenými listami. Najlepšie sa mu darí na slnku, ale znesie aj mierne zatienenie. Je odolný voči znečisteniu ovzdušia. Sadenice sa vysádzajú 45 cm od seba.