Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako na kŕmenie vtákov v zime?

Kŕmenie vtákov v zime patrí pre mnohých záhradkárov k tradičným zimným činnostiam. Dôležité je nie len naše spevavce prikrmovať, ale najmä robiť to správne. Prikrmovaním pomôžeme nie len vtáčikom, ale najmä ich naučíme na pobyt vo vašej záhrade, a tým sa počas vegetačného obdobia zbavíte hmyzu. Vtáky sa počas vegetačného obdobia mnohých rastlín starajú o svoje potomstvo, a hoci väčšina vtákov počas svojho bežného života nekonzumuje mäso, bielkoviny sú pre svoje potomstvo veľmi dôležité. Práve bielkoviny získavajú z rôznych červov, chrobákov a húseníc. 

 

Ako na kŕmenie vtákov v zime? 

Kŕmenie vtákov v zime vykonávame zväčša zmesami semien, ktoré môžeme zakúpiť aj v obchodoch s potrebami pre domácich maznáčikov. Dôležitou súčasťou prikrmovania vtákov je najmä uskladňovanie krmiva, ktoré by nemalo byť skladované vo vlhku, na svetle a ani v teple. Ak ponecháme semená na svetle či vo vlhku často sa stáva, že semená napadne pleseň, ktorá spôsobí zimou oslabeným vtákov značné komplikácie zažívacieho traktu. Rovnako vtákom nepodávame semená, ktoré zmenili svoju farbu - najčastejšie sa stretávame so zožltnutím semien. 

 

Vtákom taktiež nepodávame nič korenené ani solené, nakoľko sú tieto zložky pre nich jedom a môžeme spôsobiť až ich úhyn. Rovnako sa snažíme vyvarovať podávaniu chleba či iných zvyškov ľudskej potravy. Ak máme možnosť, vtáky môžeme kŕmiť a ovocím, ktoré nechávame vcelku - nakrájané ovocie sa v prípade vyšších teplôt skôr pokazí. Ovocie môžeme podávať aj sušené, avšak nie také, ktoré bolo konzervované pomocou oxidu siričitého. 

 

Vtáky môžeme kŕmiť dvoma druhmi krmív, a to:

 

- škrobnatými semenami (ovos, jačmeň, pšenica, pohánka a kukurica)
- olejnatými semenami (slnečnica, mak, repka, ľan, orechy) 

 

Rovnako sa môže rôzniť aj spôsob podávania týchto semien - drvené či sekané, prípadne môžeme kŕmiť aj semenami vcelku.