Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Záhrada v decembri: Užívajte si zimnú pohodu

Záhradkárčenie v decembri môže niekomu znieť ako oxymoron, avšak oddaný záhradkár nezanevrie na svoju záhradu ani v najchladnejšom období. Po tom, čo sme zozbierali úrodu, pohrabali lístie a pripravili záhradu na zimu, je samozrejme na mieste si aj oddýchnuť, presne, ako to robí príroda.

 

Je však pár vecí, na ktoré by sme ani v decembri nemali zabudnúť, ak chceme v záhrade privítať jar v plnom kvete.

 

Práce v záhrade počas decembra

1. Ak ste v novembri nestihli zastrihnúť či orezať všetky ovocné stromy, je najvyšší čas tak urobiť pred tým, ako udrú najtuhšie mrazy či záhradu prikryje sneh.

 

2. Po tom, čo opadalo všetko lístie zo stromov je čas vyčistiť každý kút záhrady a nezabudnite ani na odtoky, ktoré sa lístím ľahko upchajú.

 

3. Postavte v záhrade kŕmidlá pre vtáky, na jar sa vám odvďačia svojou prítomnosťou a spevom.

 

4. Prikryte citlivé rastliny. Týka sa to hlavne citrusovrododendronovrakytníkov a ďalších rastlín, ktoré mráz neznášajú.

 

5. Mnoho ľudí sa už naučilo mulčovať pôdu na jar a v lete, no v zime mulč odstraňujú, aby záhradu „upratali.“ Nie je to však potrebné. Pôda prikrytá slamou si udrží stabilnú teplotu a živočíchy v nej môžu v pohode prežiť celú zimu a ďalej „pracovať“ – prežúvať zvyšky rastlín, kypriť pôdu, hnojiť a tak nám ušetriť kopec práce.

 

6. Pokračujte v tvorbe kompostu. Rozklad bioodpadu sa v mrazoch síce spomalí, ale hneď ako teploty vystúpia a oblaky ustúpia slnku, sa proces znova naštartuje, a vy budete mať dostatok výživy pre pôdu vo vašej záhrade.

 

7. Sledujte množstvo snehu. Snehová prikrývka chráni rastliny pred tuhým mrazom a nie je potrebné ju za každú cenu odstraňovať. Ak by jej však bolo toľko, že by pod jej ťarchou hrozilo stromom zlomenie konárov, opatrne vrstvu snehu straste.

 

8. Vyčistite a uskladnite záhradné náradie na miesto, kde zostane v suchu.

 

9. Vo vianočnom môžete obdobiť ihličnany vhodnými dekoráciami či svetielkami - takáto výzdoba je omnoho prirodzenejšia, ako stavanie plastových sezónnych dekorácií a ocenia ju najmä minimalisticky zmýšľajúci záhradkári.

 

10. Listujte v katalógoch a knihách, naplánujte si čo a kedy zasejete a objednávajte semienka či rastliny v predstihu.

 

Zelenina zo záhrady aj v decembri

Dobre čítate. Nižšie uvedené druhy zeleniny prežijú v záhrade aj pri miernejších mrazoch. Keď prituhne, stačí ich prikryť čečinou alebo prisypať zeminou. Listy kelu kučeravého tak môžu vydržať až do jari!

 

- cesnak,
- čierny koreň,
- ružičkový kel,
- kel kučeravý,
- petržlen,
- zeler,
- chren,
- pór.

 

Zimný cesnak možno vysadiť vonku ešte v októbri, aby sa pred mrazmi stihol dobre zakoreniť. Petržlen, kôpor, žerucha, bazalka, majorán či rozmarín vám spestria zimný jedálniček, ak si ich vysadíte v interiéry do kvetináčov. Nezabudnite, že potrebujú veľa svetla.