Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Callicarpa bodinieri alebo neobyčajná krásnoplodka

Krásnoplodka, Callicarpa Bodinieri, sa radí do kategórie opadavých krov pochádzajúcich z Číny. Vďaka svojmu nezameniteľnému vzhľadu sa stala súčasťou mnohých záhrad. Pochádza z vyššie položených miest a vďaka tomu je veľmi odolná proti mrazu a ujmu sa nie len v teplejších nížinách, ale aj v chladných pohoriach. Krásnoplodka počas celého roka disponuje modrými až fialovými okvetenstvami, ktoré často vydržia až do neskorej jesene. Dorastá sa až do výšky 2 metrov, teda je vhodná ako záhonová kvetina na prekrytie betónových plotov.

 

Krásnoplodka a jej výsadba

Výsadba krásnoplodky nie je veda. Je to  nenáročná rastlina, ktorá sa ujme v mierne kamenistej až prievzdušnej pôde. Podmienkou je slnečné stanovisko bez ktorého by sme sa nedočkali modrých kvetenstiev.  Krásnoplodku vysádzame v čase od marca do mája a turnuse od septembra do novembra. Hoci krásnoplodke nevadia ani tuhé mrazy, neodporúčame výsadbu počas studených dní novembra, pôda je zamrznutá a korene sa neujmú.

 

Prvým krokom je umiestnenie krásnoplodky na vhodné stanovište. Vo vyššie položených miestach je pôda kyslá a v nižších miestach zasa vápenitá. Tento rozdiel odporúčame vyvážiť zakúpenou záhradníckou zmesou, ktorú môžeme pridávať počas roka. Korene krásnoplodky môžu mať rôznu veľkosť v závislosti od toho, či je kupovaná v kontajneri, alebo ako voľnokorenná rastlina. Rastlinu vyberieme z balu a jamu kopeme podľa dĺžky koreňov. Jama musí byť približne o 10 centimetrov hlbšia ako je dĺžka koreňov. Sadenicu následne zahrnieme pôdou, prípadne do pôdy zamiešame záhradnícku zmes.

 

Podľa toho v akom mesiaci rastlinu sadíme musíme prispôsobiť jej starostlivosť. Počas teplých mesiacov dohliadame na dostatok závlahy a počas zimných mesiacov môžeme mladú rastlinu prikryť čečinou.

 

Zalievanie a hnojenie krásnoplodky

Krásnoplodka je nenáročná rastlina nie len z hľadiska požiadaviek na  pôdu, ale aj z hľadiska zavlažovania. Ak je rastlina, Callicarpa Bodinieri, dobre zakorenená a počasie poskytuje dostatok zrážok, jej závlaha nie je nutná. Vďaka rozľahlému koreňovému systému dokáže ťažiť podzemnú vodu. V prípade, že prevláda horúce počasie bez zrážok, zalievame rastlinu podľa stavu pôdy.

 

Hnojenie krásnoplodky nie je nutné. Ak však chceme docieliť rýchlejší rast, hnojíme výhradne organickými hnojivami a za podmienok udaných výrobcom. Pri voľbe vhodného stanovišťa nie je hnojenie potrebné.

 

Krásnoplodka a jej rez

Rovnako ako na ostatné aspekty ovplyvňujúce jej rast, ani z pohľadu rezu nie je krásnoplodka náročná. Na tejto rastline vykonávame omladzujúci, alebo presvetľovací rez. Spočíva v zachovaní pôvodného tvaru rastliny s prihliadnutím na odstránenie odumretých častí a častí, ktoré krík zbytočne zahusťujú.

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

Šľachtené odrody krásnoplodky sú odolné teplotám až - 20 stupňov. Mladým rastlinám môžeme poskytnúť ochranu proti mrazu vo forme ukladania čečiny či priepustnej záhradníckej textílie.

 

V prípade ochrany pred škodcami je rozhodujúce hnojenie. Pri nesprávnom voľbe hnojiva či prehnojení sa môžu objaviť vošky, larvy či húsenice. Na ich elimináciu používame príslušné chemické prostriedky.