Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ozdobné kríky: Nechajte vašu záhradu rozkvitnúť do krásy

Krík je drevnatá rastlina vyššia ako tráva a bylina, ktorá sa hneď pri zemi alebo nízko nad zemou delí na mnoho vetví. Na rozdiel od stromov, kríky nemajú hlavný kmeň. Okrasné kríky kvitnúce, stálozelené, či opadavé patria medzi základné prvky záhradnej architektúry. Zdobia prostredie svojimi bohatými kvetmi, farebnými plodmi, kôrou alebo rastom a farebnou kombináciou listov.

 

Kríky tvoria na záhrade ideálnu kulisu, ktorá vytvára pocity stálosti. Najlepšie je vybrať rastliny rôznej výšky a tvaru a strategicky ich rozmiestniť. Veľké a tmavé kríky zasaďte za exempláre svetlých farieb, nízke kríky do popredia a kvitnúce kríky s pestrými farbami skombinujte s tými, ktorých kvety sú menej výrazné. Ozdobné kríky sú vďačnými prvkami vašej záhrady, pretože si nevyžadujú príliš veľkú starostlivosť. Každú jar a leto vás odmenia svojimi bohatými kvetmi, ktoré rok za rokom naberajú na kráse.

 

Umiestnenie a funkcie okrasných kríkov

Kríky môžete podľa potreby a vkusu vysádzať do skupinových výsadieb, namiesto živých plotov alebo stien, či solitárne, kedy má každý krík svoje dominantné miesto. Rozmiestnenie závisí na kompozícii záhrady, na druhu a veľkosti kríku a tiež užívateľských potrebách.

 

Kríky v záhradách plnia predovšetkým okrasnú funkciu, ale netreba zabúdať ani na funkciu užitočnú. Ozdobné kríky vytvárajú vhodné podmienky pre život prospešného hmyzu a vtáctva, ktoré likvidujú škodce. V prípade, ak sú využité ako živý plot, zabraňujú prieniku prachu do záhrady a vytvárajú pocit intímneho prostredia. Plodia tiež bobule, ktoré slúžia ako potrava pre vtáky.

 

Niektoré okrasné kríky do záhrad

1. Cezmína modrá je jeden z najodolnejších kríkov voči mrazom. Jeho listy sú modro-zelené, zúbkaté, s ostnatými okrajmi. Kvitne v máji a má drobné biele kvietky, z ktorých sa počas leta vyvíjajú zelené plody veľkosti hrášku. Na jeseň sa sfarbujú na červené bobule. Konáriky tohto kríku sú vhodné na výrobu vencov a dekorácií.

 

2. Červená vajgela je elegantný opadavý krík. Od jari do leta kvitne karmínovo zafarbenými kvetmi. Kvitnutie sa dosť často opakuje aj na konci leta. Rastie do výšky až okolo dvoch metrov. Po odkvitnutí sa odporúčajú vystrihať staré vetvy, pretože neskôr sa tento ozdobný krík stáva hustejší a pevnejší.

 

3. Zlatý dážď je krík ohlasujúci príchod jari. Je známi svojimi žiarivými žltými kvetmi vynikajúcimi na rezanie. Je vhodné rezať kvety až po odkvitnutí, aby sa tak zabránilo odstráneniu kvetov v aktuálnej sezóne. Je to pomerne nenáročný krík, ktorý sa hodí do suchých aj vlhkých pôdnych podmienok.

 

4. Kalina obyčajná je opadavý ker, rastúci do pomerne pravidelného guľatého tvaru. Dosahuje výšku až štyroch metrov. Kvety sa objavujú v máji a sú snehobielej farby. Listy sú stredne zelené, lesklé a na jeseň menia svoju farbu na karmínovočervenú. Je to okrasný krík, ktorý je mrazuvzdorný.

 

5. Drieň obyčajný má vajcovito kopijovité listy a kvety žltej farby. Plody sú vajcovité kôstkovice tmavočervenej farby a sladkokyslej chuti. Začínajú sa vyvíjať začiatkom mája a kvety postupne opadávajú. Plody dozrievajú od polovice augusta.

 

Ozdobné kríky zahrňujú širokú skupinu rastlín, ktorá je členená podľa druhov, rodov, kvetov, vlastností a pestovateľských nárokov. Existuje naozaj široká ponuka, v ktorej nájdete okrasné kríky hodiace sa práve do vašej záhrady.