Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Carolina Reaper: Chilli paprička, ktorá vám dá zabrať

Carolina Reaper je známou čili papričkou, ktorá bola predstavená svetu až v roku 2012. Túto svetoznámu čili papričku predstavil pán Ed Currie. Carolina Reaper sa v roku 2013 zaradila do Guinessovej knihy rekordov ako najštipľavejšia čili paprička na svete s hodnotami kapsaicínu na 1 569 383 SHU. Označenie HP22B Carolina Reaper pojednáva o charaktere tejto rastliny, čo v preklade znamená Higher Power, pot number 22, plant B. Táto čili paprička bola vyšľachtená pomocou odrody Habanero, o ktorom sa môžete bližšie dočítať ,tu’. 

 

Carolina Reaper bola vyšľachtená v Karibiku a rovnako sa jej darí vo veľmi teplých oblastiach. Túto odrodu môžeme pestovať aj v domácich podmienkach mierneho pásma, musíme sa však riadiť základnými pravidlami, ktoré zabezpečia úspešné pestovanie. 

 

Tento kultivar dorastá do výšky 160 centimetrov a rastie vo forme kra. 

 

Ako pestovať papričku Carolina Reaper? 

Ako sme už vyššie zmienili, pestovanie čili papričky Carolina Reaper si vyžaduje veľmi teplé podmienky, ktoré môžeme napodobniť aj v našich zemepisných šírkach. Na jeho pestovanie sa hodí najmä skleník alebo fóliovník, kde môžeme túto čili papričku umiestniť počas jari a leta. 

 

Najčastejšie vysádzame tento kultivar v črepníku, ktorý je kompaktnejšou voľbou na rozdiel od výsadby do voľnej zeminy. Črepník by mal mať objem minimálne 10 litrov. Druhým faktorom je aj výsadba vo forme semien, alebo môžeme zakúpiť už niekoľko týždňovú rastlinu. 

 

Čili paprička Carolina Reaper vo všeobecnosti miluje pobyt na slnku, najmä v závetrí, a dlhodobo vyššiu teplotu, ktorá prispieva k vytváraniu plodov. 

 

Chilli paprička Carolina Reaper a jej výsadba

 

Postup výsadby tejto čili papričky je rôzny v závislosti od charakteru vysádzanej rastliny (vysádzame semienko, alebo rastlinu s koreňom). Táto rastlina vyžaduje priepustný substrát, často postačí aj kvalitná záhradná zemina. 

 

Výsadbu rastliny s koreňom započíname ponorením koreňov do vody, a to môžeme učiniť niekoľko hodín pred samotnou výsadbou (najmä v prípade, že sa rozhodneme čili papričku vysadiť do voľnej pôdy). Pripravíme si črepník o objeme minimálne 10 litrov, pridáme zeminu a vložíme rastlinu. V žiadnom prípade nezahŕňame listy zeminou. Črepník by mal mať na svojom dne dierky pre reguláciu vody. Ak vysádzame do črepníka z hliny, namočíme ho na niekoľko minút do vody tak, aby ju nasal - vďaka tomuto kroku nebude črepník nasávať vlhkosť zo substrátu určeného pre našu čili papričku. 

 

Výsadba semienok je zdĺhavejší a pre začiatočníkov i náročnejší proces. Na výsadbu semienok odporúčame zakúpenie rašelinových mini balov, ktoré sú určené pre nakličovanie. Nakličovanie semien tohto kultivaru čili papričky môže trvať až 30 dní. Počas tejto doby musíme substrát so semienkom ponechať vlhký, čo zabezpečíme rosením - priame zalievanie by mohlo semienko vyplaviť zo substrátu. Odporúčame substrát so semienkom preniesť k vykurovaciemu telesu, napr. radiatoru. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Zálievku udržujeme v pravidelnom režime, najlepšie každý večer a ráno tak, aby bol substrát počas dňa neustále vlhký. Rastlina však v substráte nemôže plávať, prispeli by sme tak k úhynu koreňov. Rovnako nezalievame na listy, ale ku koreňu - týmto spôsobom sa vyvarujeme plesňovým a hubovým ochoreniam. 

 

Hnojíme na pravidelnej báze, a to hnojivami presne určenými pre čili papričky. Vyhýbame sa agresívnym hnojivám, ktoré by mohli poškodiť korene a listy. Pri hnojení zvýšime aj objem zálievky tak, aby sme sa vyhli spáleniu listov a koreňov.  Hnojenie je veľmi dôležité z pohľadu suplementácie potrebných živín do pôdy a tým aj zabezpečeniu veľkej úrody. 

 

Carolina Reaper a jej zimná ochrana & rez 

 

Carolina Reaper je čili papričkou, ktorá dobre znáša presvetľujúci rez. Tento rez môžeme pokojne vykonávať počas jari. V neskoršom období rez neodporúčame, keďže môžeme ohroziť rast budúcich plodov. 

 

Zimná ochrana pri exotických rastlinách akým sú aj čili papričky spočíva v ich premiestnení do interiéru. Takéto rastliny umiestňujeme do teplých izieb, kľudne v blízkosti vykurovacích telies. Nesmieme však zabúdať na dostatočnú zálievku, rovnako ani na fakt, že Carolina Reaper dorastá až do výšky 160 centimetrov.