Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Chcete kontrast v záhrade? Vyskúšajte borievku Blue Arrow

Ak túžite oživiť svoju záhradku zaujímavým špecifickým prvkom, borievka Blue arrow je pre vás vhodná voľba. V článku vám predstavíme tento relatívne nový kultivar, ktorý bol vyšľachtený v Kanade. Oficiálny slovenský názov je borievka viržínska. Jej anglické pomenovanie Blue arrow, ktoré v preklade znamená modrý šíp, ju dokonale vystihuje. Borievka totiž vďaka svojej modrosivej farbe vytvára v záhrade nápaditý kontrast. Na Slovensku sa pestuje ako okrasná rastlina. Je využiteľná ako vertikálna dominanta záhonu. Za pomoci borievky môžeme v okolí domu vytvoriť nielen praktické, ale predovšetkým krásne živé ploty. Je vhodné ju použiť do skupinovej výsadby. Využíva sa aj na spevnenie svahov, keďže dokáže dokonale spevňovať terén.

 

Borievka Blue arrow ma hustý a úzko stĺpovitý vzrast. Jej výhony sú modrosivej farby. Dospelá rastlina dorastá do výšky 2,5 až 3 metre. Výšku je vhodné korigovať postupným zastrihovaním. Čo sa týka šírky, tá nezvykne presahovať 0,5 metra. Počas dorastania, skôr než dosiahne rastlina požadovanú výšku, je vhodné ju postupne pristrihávať po bokoch, aby sa krásne zahustila. Strihanie je možné kedykoľvek od marca až do augusta.

 

Aké náročné je borievku pestovať?

Odpoveď na túto otázku vás poteší a zároveň vám objasní, prečo je borievka Blue arrow taká obľúbená. Pestovanie je totiž nenáročné, borievka si nevyžaduje špeciálne podmienky. Najideálnejšia je pre ňu ľahká priepustná pôda s dostatkom humusu. Je však schopná rásť aj v suchej, ťažkej, či neúrodnej pôde, čo predstavuje veľké plus pre túto rastlinku. Dokáže znášať aj náročnejšie podmienky akými sú chlad, vietor a sucho. Je mrazuvzdorná a dokáže prežiť až do teploty mínus 30°C. Najviac sa jej však darí na slnečnom mieste, až v polotieni.

 

Nápaditý kontrast v záhrade

Borievka Blue arrow sa vyznačuje svojou modrosivou a modrozelenou farbou. Do výsadby sa hodí k iným ihličnatým kríkom, plazivým rastlinám, či okrasným trávam s moderným a elegantným tvarom. Na vytvorenie príjemného kontrastu je možné využiť rastliny červenej a oranžovej farby. Pomocou tejto kombinácie tak zo svojej záhrady vytvoríte žiarivé a nápadité miesto. Farebné spestrenie nám zabezpečí červenolistá Škumpa vlasatá alebo červenolistý Japonský kríkový javor. V podobných odtieňoch kvitne aj okrasná tráva Japonská imperáta.

 

Harmonická kombinácia

Farebne harmonický priestor naopak vytvoríte výsadbou fialových, či žltých rastlín. Vhodné je použiť žlté trvalky ako napríklad Rozchodník – Oregon alebo Mliečnik mnohofarebný. Pri vytváraní farebnej kombinácie s modrosivou borievkou zapasuje nádherne kvitnúci Zlatý dážď. Vo fialových odtieňoch by sme vyzdvihli predovšetkým Rozchodník purpurový, Modrý dážď a Bradavec baluer Spatz.