Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Exotické papagájovité tulipány s netradičnými lupeňmi

Tulipány sú neodmysliteľnou súčasťou každej jari. Či tieto cibuľové krásky vysádzate do črepníka, alebo vám robia radosť v záhrade. Väčšina pestovateľov rozoznáva len klasické odrody tulipánov, ktoré sú charakteristické bežnými tvarmi listov a kvetu. Existujú však mnohé iné odrody, ktoré pridajú trochu extravagantnosti a exotickosti do každého kútu, do ktorého sa rozhodnete ich vysadiť. Papagájovité tulipány sú presne týmto druhom, ktoré vzbudia záujem u každého, kto ich vo vašej pestrej záhrade uvidí. Navyše sú veľmi nenáročné, rovnako ako iné klasické odrody, a ich kvety majú žiarivé farby. 

 

Ako pestovať papagájovité tulipány?

Pestovanie papagájovitých tulipánov sa nelíši od bežného pestovania klasických kultivarov. Základom je správne orientovaná výsadba a ročné obdobie, v ktorom sa rozhodneme cibule tulipánov zasadiť. Papagájovité tulipány sadíme skoro na jar, práve vtedy, keď sa začne postupné rozmrazovanie pôdy. 

 

Dôležité je, aby sme tulipány nezasadili príliš hlboko do zeme. V tomto prípade, sa nám nemusia vôbec ujať a cibuľa uhynie. Po zapracovaní do priepustnej pôdy doprajeme cibuli dostatočnú zálievku potrebnú na vytvorenie malých korienkov, vďaka ktorým bude cibuľa vyživovaná a tulipán prosperovať.

 

Výsadba do črepníka

 

Výsadba do črepníka je bežnou praxou posledných sezón, kedy sa tulipány začali objavovať ako skvelý doplnok do interiéru. Po odkvitnutí takéhoto tulipánu môžeme cibuľu vybrať, uskladniť na suchom mieste a počas jari ju opäťovne vysadiť do zeminy či črepníka. 

 

Na výsadbu papagájovitých tulipánov do črepníka budeme potrebovať substrát pre cibule a trvalky, rovnako ako bežnú zeminu zo záhrady. Táto zemina však musí byť bez korienkov burín či iných rastlín, ktoré by mohli rast cibule spomaliť či úplne zmariť. 

 

Zálievka a hnojenie 

 

Papagájovité tulipány sa vysádzajú v skupinách, preto je ich závlaha takmer nenáročná. Vo väčšine prípadov postačuje bežný úhrn zrážok, a to aj v prípade suchých, horúcich dní leta. 

 

Papagájovité tulipány a zimná ochrana

 

Samotné tulipány nie sú odolné voči zime, rovnako ako cibule, ktoré musíme v jeseni vyberať. V prípade, že by sme ich ponechali počas zimy v pôde, na jar by nám nič nevykvitlo. Cibule, ktoré sme vybrali na jeseň z pôdy uskladníme na suchom a tmavom mieste, najlepšie v tmavej miestnosti. Vlhkosť by mohla spôsobiť prepuknutie hniloby, plesne.