Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Jabloň Duett vám dá dve odrody

Jabloň Duett, latinsky Malus Duett, je druh ovocného stromu, ktorý rodí dva druhy jabĺk súčasne. Táto jabloň je v radoch záhradkárov veľmi obľúbenou voľbou, a to najmä z dôvodu jej nenáročnosti na starostlivosť a údržbu. Túto jabloň tvoria dve odrody, a to odroda Golden Delicious a Gloster, ktoré majú rovnaké nároky na starostlivosť. Odroda Golden Delicious je známa svojou chuťou s chrumkavou dužinou, kedy jej plody dozrievajú v septembri až októbri - disponuje zlatožltou farbou. Gloster je odroda jabĺk s tmavočervenými plodmi. V oboch prípadoch týchto odrôd platí, že ich môžeme pokojne skladovať až do júla. Musíme však dbať na to, aby sme tieto jablká správne skladovali a pravidelne kontrolovali - týmito krokmi sa vyhneme možnej plesni

 

Ako pestovať jabloň Duett? 

Pestovanie jabloni Duett si vyžaduje najmä slnečné stanovisko. Doba výsadby tejto jablone je od marca do mája, pričom druhý turnus výsadby začína od posledných dní septembra do novembra. V chladných zimných mesiacoch vysádzame len jablone s ochranným balom, nikdy nie voľnokorenné stromy! Doba zrelosti plodov je od septembra do októbra. 

 

Počas pestovania jablone Duett  môžu z jej kmeňa vyrastať tzv. vlky, ktoré sú vlastne plané výhonky. Tieto výhonky pravidelne odstraňujeme, pretože oslabujú rastlinu, čo môže spôsobiť menšiu úrodnosť jablone. 

 

S opeľovaním tejto jabloni si nemusíme robiť starosti. Jabloň Duett je tvorená dvoma odrodami (Golden Delicious a Gloster), ktoré sú pre seba prirodzenými opeľovačmi. Ak by sme v blízkosti tejto jabloni chceli vysadiť iné stromy, prípadne iné druhy jabloní, tak spon jabloni Duett je približne 6 -8 metrov pre vysoko a polokmeňové stromy. S postupne sa zmenšujúcim kmeňom môžeme spon zmenšiť (napr. vretenové kríky vysádzame približne 2-3 metre, bujné kre cca 4-5 metrov od jablone). 

 

Jabloň Duett a jej výsadba

 

Výsadba jabloni Duett nie je náročná činnosť. Výsadbu počíname vyhĺbením jamy, ktorá by mala byť široká aspoň na šírku bežného rýľa, hĺbka by mala byť 1 krát väčšia ako je dĺžka koreňov voľnokorennej jablone. Pri výsadba môžeme na dno jamy umiestniť aj zrelý kompost, ktorý zapracujeme do pôdy pomocou motyky. Pred vložením jablone do jamy danú pôdu výdatne polejeme, vložíme jabloň a následne ju prihrnieme zemou, ktorú jemne udupeme tak, aby sme stabilizovali polohu jablone. Ak sa nám zdá, že jabloň je nestabilná, prípadne vysádzame v premenlivom počasí s možnosťou silných vetrov, odporúčame dať jabloni oporu, o ktorú ju priviažeme (najmä v oblasti očkovania). 

 

Pred samotnou výsadbou korene jablone skrátime približne o ⅓, korene ktoré sú odumreté odstrihneme úplne. Následne korene jablone pred výsadbou ponoríme do vody. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Zalievanie je nutné prvých niekoľko týždňov po výsadbe tak, aby sme podporili tvorbu nových koreňových väzieb. Zalievame skoro ráno či počas večera, dávame si pozor na úplne vyschnutie pôdy, ktoré môže oddialiť či značne ovplyvniť možnú úrodu. 

 

Hnojenie je proces, vďaka ktorému docielime viac kvetu, a tým pádom sa dočkáme aj mnohopočetnej úrody. Hnojíme plnými hnojivami, úplne postačí hnojiť jedenkrát za rok. Hnojiť môžeme neskoro na jeseň, alebo skoro na jar. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

 

Zimná ochrana pri jabloni nie je nutná, táto kombinovaná odroda je mrazuvzdorná.

 

Ochrana pred škodcami je najmä vo forme postreku, ktorého dávkovanie musíme prísne dodržiavať. Najväčším problémom je voška listová, ktorá spôsobuje skrútenie listov, z ktorých postupne cicia šťavu.