Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Jedlá záhrada: Krásne farby, ktoré chutia

Medzi jedlými rastlinami nájdeme celú radu druhov, ktoré sú aj okrasné. Začať môžeme niektorými bylinkami a končiť s drobným alebo netradičným ovocím. Niektoré z nich sú predávané ako okrasné a my ani netušíme, čo za poklad pestujeme v záhrade. Radi vás inšpirujeme univerzálnymi rastlinami, ktoré nadchnú vzhľadom, krásnymi kvetmi či jesenným sfarbením. Mnohé nás nesklamú ani v kuchyni. Tak čo, máte doma aj vy jedlú záhradu?

 

V prírodnej jedlej záhrade by sa mali sadiť ovocné stromy, stromy nižšieho vzrastu a kry, vytrvalé rastliny s jedlými plodmi, popínavé rastliny alebo bylinky. Ovocné stromy ako dominanty priestoru, klasické čerešne, višne, jablone, slivky, hrušky. Odrody dozrievajúce postupne. Pri stromoch nižšieho vzrastu a kroch použiť známe aj menej známe druhy s jedlými plodmi. Napríklad zemolez kamčatský, muchovník kanadský, josta, rakytník rešetliakovitý či sladká jarabina. V pestrej záhrade nesmie chýbať ani púpava lekárska, skorocel kopijovitý, čakanka obyčajná či cesnak medvedí. Alebo tie rastliny, ktoré lákajú hmyz živiaci sa škodcami, ako ligurček lekársky a čechrica voňavá. Spomedzi byliniek sú obľúbené mäta, medovka, levanduľa, yzop, šalvia. Ak máme možnosť, dopestujme si vytrvalú zeleninu, ktorá nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť ako mangold, čierny koreň, chren, rebarbora, špargľa, cibuľa zimná, pažítka, štiavec.

 

Odrody bobuľovitého ovocia

Medzi bobuľovité ovocie patria egreše, ríbezle, jahody, hrozno, černice, rakytník či maliny. Každý druh má viacero odrôd, vyberme si tú, ktorej sa bude v našich podmienkach najlepšie dariť. Tieto rastlinky dozdobia našu záhradu svojimi farebnými a chutnými plodmi od mája až do konca jesene. Okrem krásneho vzhľadu sú bohaté aj na vitamíny.

 

Jedlé kvety

Ak nás zaujali jedlé kvety, na výber máme z veľkého množstva druhov. Nezabudnime ale na to, že by sme mali konzumovať kvety, ktoré sa pestujú na tento účel. Alebo sme si ich sami vypestovali bez akýchkoľvek chemických postrekov. Kvety z kvetinárstva sú nevhodné, pravdepodobne boli ošetrené pesticídmi či herbicídmi. Nejedzme ani rastliny rastúce pri cestách alebo kvety z verejných parkov. Konzumujeme iba okvetné lístky. Piestiky a tyčinky predtým odstránime. Obľúbenými jedlými kvetmi sú levanduľa, kapucínka, ruža, kvety cukety a tekvice, fialky či chryzantéma.

 

Lesné ovocie

Čučoriedky, lesné jahody, brusnice či maliny. Všetko sú to lesné plody, ktoré sú medzi ľuďmi obľúbené. Nie každý má možnosť vybehnúť do lesov, kde rastú a nazbierať si ich. V obchodoch sú často drahé. Našťastie vieme si ich dopestovať aj doma na záhradke po zabezpečení vhodných podmienok pre rastliny. Lesná záhrada vyžaduje najmä kyslú pôdu, vlhkú pôdu a slnečné stanovište.