Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Nádherná kolkvícia so sladkou vôňou

Kolkvícia  je kvetom, ktorý pripomína jednoduchosť a krásnu jarných kvetov. Vôňa kolkvície je skutočne veľmi intenzívna a to najmä po daždi a počas horúcich letných dní. Počas kvitnutia sa tvoria viaceré malé kvietky, bledoružovej farby s dlhou výdržou kvitnutia. Môže byť v záhrade osadená do záhonu, ale aj ako zaujímavý solitér pre rozjasnenie tmavých rohov.

 

Kolkvícia a jej pestovanie

Kolkvícia krásna je opadavý ker, ktorý pochádza z pohorí Číny. Jej pestovanie vo vyšších nadmorských výškach je takmer úplne bezproblémové. Efektivitu rastu a kvantitu kvetov ovplyvňuje najmä vhodne zvolené stanovisko. Uprednostňujeme slnečné stanovisko, prinajhoršom stanovisko s polotieňom. Ak však zvolíme polotieň, nemôžeme čakať rovnaký nárast kvetov.  Kolkvíciu sadíme všestranným spôsob s hĺbkou jamy približne 25 centimetrov do priepustnej pôdy.

 

Kolkvícia je ker, ktorý nie je náročný ani na zálievku. V prípade, že je rastlina riadne zakorenená jej zálievka nie je potrebná. Rovnako ako ostatné listnaté kry, aj kolkvícia je závislá na rozľahlom koreňovom systéme. Práve vďaka koreňom si čerpá podzemnú vodu a zálievka nie je nutná. Zvyčajne jej vystačí priemerný úhrn zrážok, ktorý však nemusí byť dostatočný počas vyprahnutých letných dní, kedy kolkvíciu zalievame.

 

Hnojením si pri tomto kri nemusíte lámať hlavu. Vďaka správne prevedenému rezu a výberu stanovišťa kolkvícia prirodzene rastie v bujný porast s mnohými kvetmi. Kolkvíciu nie je nutné hnojiť, pri prehnojení sa objavia škodcovia, ktorých eliminácia je vzhľadom na rozľahlosť kríku veľmi náročná.

 

Rez kolkvície vykonávame po odkvitnutí kvetov, po letnom období. Nikdy nerežeme kolkvíciu pred jarou či prípravou na zimu. Kolkvícia krásna je na rez veľmi náchylná a potrpí si na dobre prevedený rez. Režeme len odumreté výhonky a vetvy, ktoré sú staršie ako dva roky s ponechaním 2 - 3 silných pukov.

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami nie je v prípade tohto kra potrebná. Hoci vizuálne pôsobí ako veľmi jemný ker, zimnú ochranu vôbec nepotrebuje. Kolkvícia účinne odoláva teplotám - 30 stupňov, pričom mladé čerstvo vysadené sadenice môžeme prikryť čečinou.

 

Ochrana pred škodcami zvyčajne nie je nutná. Ak sa paraziti objavia, jedná sa zväčša o vošky, ktoré sa onedlho rozšíria v celej záhrade. Odporúčame vykonať postrek chemickým prípravkom počas počasia bez vetra a zrážok. V prípade, že sa v záhrade objavia vošky, kolkvíciu môžeme postriekať aj preventívne.